Veľmajster (Yi dai zong shi /The Grandmaster)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Vel4 resizeUž prvá scéna Veľmajstra udáva základný tón filmu: cvičenie vo vizuálne výrazne štylizovanom tanci smrti, v ezoterickej, vysoko disciplinovanej estetizácii. O formu excesu sa jedná aj pre samotného režiséra - Wong Kar-wai sa po exkurzii do Ameriky a (s road movie Moje čučoriedkové noci) vracia do Hongkongu - priestorového a emocionálneho centra svojej filmovej tvorby. Po filme Na východe diabol, na západe jed sa Wong Kar-wai pritom opäť vracia k bojovým umeniam, no ako je pre neho typické, obetúva takmer všetky žánrové pravidlá v prospech vytvorenia autorského filmu poznačeného vlastným, nezameniteľným rukopisom.

Dej sleduje ústredné fázy života historickej postavy: Ip Mana (Tony Leung), jedného z najznámejších majstrov bojových umení modernej Číny, ktorý sa stal legendou už počas svojho Vel5 resizeživota. Veľmajster je na povrchu akousi autobiografiou, v ktorej Ip Man prehovára priamo k divákom. Film sa začína v polovici 30. rokov 20. storočia. Hrdina pochádzajúci z bohatých pomerov žije s manželkou a deťmi vo Fo-šane na juhovýchode Číny z bohatstva svojich rodičov. Wong Kar-wai opisuje vtedajšiu scénu bojových umení s jej blízkosťou k podsvetiu, rivalitu medzi rôznymi regionálnymi školami a komplikované medziľudské konflikty. Vzostup Ip Mana ako bojového umelca korešponduje s kolapsom Čínskej republiky pod inváziou Japonského impéria a deštruktívnym poznačením osobného sveta Ip Mana: radikálnym ochudobnením, hladom, vyhostením, odlúčením aj úmrtiami.

Tentoraz sa Wong úplne zrieka naratívnych elíps, ktoré sa v jeho filmografii stali takmer poznávacím znamením. Až na dve veľmi pútavé a atmosférické retrospektívy je Wongovo rozprávanie vo Veľmajstrovi vo všeobecnosti chronologické a lineárne, no ponecháva si až do konca eklektický charakter: kombinuje biografické fakty, historické udalosti a emocionálne prežívanie niektorých ústredných postáv. Veľmajster je tak obrazom etapy čínskej histórie od roku 1930 do roku 1972, cez štyri systémy Vel3 resizevlády, v ktorých Ip Man žil. Sujet sa tiež zaoberá politicky chúlostivými udalosťami, ako je separatizmus v ére občianskej vojny v 30. rokoch 20. storočia a kolaborácia počas japonskej okupácie. Samotný Ip Man je pritom idealizovaný ako šampión jednoty. Prvá polovica snímky nastavuje pomerne intenzívne tempo, v až prirýchlom slede sa na obrazovke predstaví množstvo postáv, medzi ktorými nie je ťažké stratiť prehľad. Druhá polovica snímky pôsobí voľnejšie, asociatívnejšie a svojou melancholickou náladou oveľa viac pripomína skoršie Wongove filmy – napríklad Stvorení pre lásku a 2046 , bohužiaľ, však nedosahuje ich melodramatický emocionálny náboj. Príliš uponáhľané vedľajšie linky a prirýchlo odbavené udalosti fabule mrhajú potenciálom štylisticky osobitej snímky zasadenej do atraktívneho obdobia búrlivých spoločenských premien Číny. Zhang Ziyi a Tony Leung zohrávajú ústrednú, no dištancovanú dvojicu, ktorá sa osobne stretne len v niekoľkých scénach, ale zostáva vnútorne prepojená na veľké vzdialenosti s veľkou intenzitou. Zatiaľ čo Leung zachováva neoblomný pokoj a pôsobí chladne a uvoľnene, Zhang sa stáva emocionálnym jadrom filmu.

Zo snímky je pritom jasné, že sa Wong Kar-Wai nikdy nezaujímal len o samotný príbeh o Ip Manovi ani o čisté umenie Kung Fu. Vel7 resizeMiestami sa stráca vo svojich krásnych obrazoch, pohráva sa s poéziou v dialógoch a pri rôznych podobách Kung Fu. Necháva priestor maličkostiam, zdanlivo náhodne preskakuje tam a späť medzi svojimi postavami. Mnohých postáv sa len dotkne, podľa ľubovôle sa objavia a vypadnú z príbehu, ich okolnosti zostávajú nevysvetlené, tajomné – čo môže byť spôsobené skutočnosťou, že Wong Kar-Wai údajne skrátil pôvodne štvorhodinový film na polovicu. Prvý film Wonga Kar-Waia po šiestich rokoch teda nie je jednoznačným triumfom, na druhej strane tu Wong majstrovsky snúbi niekoľko rôznorodých naratívnych foriem a opäť predstavuje vizuálne úchvatný zážitok.

VEl6 resizeVeľmajster (Yi dai zong shi/ The Grandmaster), Hongkong, Čína, 2013
Dĺžka: 130 minút
Réžias: Kar-wai Wong
Scenár: Kar-wai Wong, Haofeng Xu, Jingzhi Zou
Kamera: Philippe Le Sourd, Davy Lin-yau Tsou, Man Keung Cho, Chiu-Lam Ko
Hudba: Šigeru Umebajaši, Nathaniel Méchaly, Stefano Lentini
Strih: William Chang, Benjamin Courtines, Hung Poon, Raye Liu
Zvuk: Robert Mackenzie, Nopawat Likitwong
Scénografia: William Chang, Alfred Yau
Kostýmy: William Chang, Shandy Lui
Produkcia: Jacky Pang
Hrajú: Tony Chiu-wai Leung, Cung Le, Elvis Tsui, Hye-kyo Song, Ziyi Zhang, Chen Chang, Brigitte Lin, Meng Lo, Hoi-pang Lo, Berg Ng, Julian Cheung, Max Zhang, Ping-Lam Siu, Shun Lau, Tielong Shang, Woo-ping Yuen, Kong To-Hoi, Kar-Yung Lau, Cheung-Yan Yuen, Jeana Ho, Man Keung Cho, Qingxiang Wang, Xiaohuan Wei, Yongliang Sui, Xiaofei Zhou, Sisi Li, Tony Ling
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 13. júna 2024
Foto: Film Europe

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.