Motorkári (The Bikeriders)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Mot resizeOkolie Chicaga - 60. až 70. roky minulého storočia. Kathy, tvrdohlavé dievča, ktoré nikomu nedovolí, aby jej hovoril do života, sa v bare prvýkrát stretáva so stredozápadným motorkárskym klubom Vandaly. Narazí na zakladateľa klubu Johnnyho a jeho obľúbeného člena Bennyho, za ktorého sa neskôr vydá. Spoznáva tak slobodný život motorkárov, ale aj jeho nebezpečnú stránku. Ale najmä sa musí zaoberať s problémami Bennyho, lebo nechce, aby skončil zle, lebo všetko k tomu smeruje.

Motorkári je kriminálna dráma od nadaného filmára Jeffa Nicholsa. Je to jeho šiesty film, v ktorom sa od svojho debutu drží najmä hviezdneho obsadenia a zároveň si k všetkým snímkam píše aj scenáre. Tentokrát však urobil výnimku, ide o adaptáciu knihy Dannyho Lyona. Lyon je americký fotograf, ktorý knihu Motorkári (The Bikeriders) napísal vďaka Mot3 resizevlastnej skúsenosti ako člen chicagského klubu Outlaws Motorcycle Club. V tomto foto-žurnalistickom diele zachytáva rozhovory a fotky príslušníkov klubu, s ktorým cestoval a snažil sa zaznamenať oslavu života amerického motorkára.

Príbeh sa začína zoznámením Bennyho (Austin Butler) a Kathy (Jodie Comer) v klubovni Vandalov. Časom však má Benny problém si vybrať medzi láskou k svojej manželke a slobode, čo mu ponúka vedúci šéf Vandalov, Johnny (Tom Hardy). Narátorom príbehu je Danny Lyon (Mike Faist), ktorý spovedá Kathy. Ten sa po opustení klubu Vandalov za ňou vracia, aby zistil, čo sa s motorkármi stalo po jeho odchode..

Naskytuje sa otázka, ako sa tvorcovia popasovali s klišé témou motorkárskeho gangu, pričom odpoveď milo prekvapí. Režisér najskôr definuje základnú charakteristiku amerických motorkárov a následne si z nej mierne uťahuje. Poukazuje na hlúposť členov klubu, ktorú interpretuje ako sympatickú prostoduchosť ich zmýšľania. Nechá vo filme odznieť myšlienku ako: “...väčšina motorkárov sú v skutočnosti zbabelci. Ich silu im dodáva spoločenstvo, ale keď sú sami, neodvážia sa ani nosiť bundu s logom Mot4 resizeklubu.” Až na hlavné znaky témy ako sloboda, sila a nebezpečenstvo, sa režisér viac venuje postavám príbehu. Tie sú po dramaturgickej stránke výborne napísane, ale film, žiaľ, od polovice nadobudne mierne klesajúce tempo.

Čo sa týka hereckých výkonov, tak by som rád vyzdvihol hlavne Jodie Comer, pri ktorej je uveriteľné každé gesto, mimika i výraz. Austin Butler predvádza klasicky svoj rebelský šarm a Tom Hardy mu tiež svojim spôsobom dobre nahráva. Kameraman Adam Stone sa výborne pohral s elegantnými a príjemne pozerateľnými zábermi krásnej prírody a takisto si posvietil aj na fajčiacich motorkárov. Vhodne doplnil tak pokojný a nenútený rytmus príbehu.

Jeff Nichols je výborný rozprávač, ktorý ukazuje jednu zo základných čŕt človeka, a to je patriť niekam. Vo filme diváka v skratke prevedie motorkárskou kultúrou a ukáže ako sa partia kamarátov, ktorí si vytvorili klub, mení nástupom generácie z obdobia vietnamskej vojny na zločinecký gang. Motorkári nie je nejaké prelomové dielo, ale remeselne dobre spracovaný letný film, na ktorý sa dobre pozerá.

Mot5 resizeMotorkári (The Bikeriders), USA, 2023,
Dĺžka: 116 minút
Réžia: Jeff Nichols
Predloha: Danny Lyon (kniha)
Scenár: Jeff Nichols
Kamera: Adam Stone
Hudba: David Wingo
Casting: Francine Maisler
Strih: Julie Monroe
Scénografia: Chad Keith
Kostýmy: Erin Benach
Produkcia: Sarah Green, Brian Kavanaugh-Jones
Hrajú: Austin Butler, Jodie Comer, Tom Hardy, Michael Shannon, Boyd Holbrook, Norman Reedus, Damon Herriman, Beau Knapp, Karl Glusman, Emory Cohen, Mike Faist, Toby Wallace, Phuong Kubacki, Happy Anderson, Michael Abbott Jr., Andrew Riley Stephens
Distribúcia: CinemArt SK
Premiéra v SR: 20. júna 2024
Foto: CinemArt SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.