Vitaj doma, brate!

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Brate resizeNajvhodnejšiu metaforu na pomenovanie šancí a zlyhaní tohto nového diela z čisto slovenskej dielne Vitaj doma, brate! režiséra Petra Serga Butka by sme asi mohli hľadať v oblasti vojenskej artilérie. Znelo by asi takto: slušne nabité, ale strely sa rozleteli kade - tade. Ambiciózny rozstrel bez jasnej predstavy stratégie i cieľa dopadol do poľa, medzi slnečnice malebnej Vojvodiny. Hľadať stratenú muníciu má v popise práce nanajvýš zamyslený kritik, lebo všetko mohlo dopadnúť inak a, samozrejme, lepšie.

Situovať príbeh ľahkej letnej komédie plnej omylov do balkánskeho prostredia Báčskeho Petrovca so slovensko-srbsko-maďarským osadenstvom bol dobrý Brate3 resizenápad. Veselá slnečná dynamika, ovenčená klobáskami a reťazou zvodných štamperlíkov v rukách chutných postavičiek mužov a žien, plných divokých nápadov, ako pozdvihnúť lenivý pulz dedinky, sľubovali všetko, čo si žáner žiada a ponúka. Ukočírovať tento rozvášnený živel nápadov a možností, dať mu sústredný dramatický poriadok a logiku nebola ľahká úloha aj preto, že sa ňou inšpirovali i filmoví majstri. Vieme, ako na tomto bohatom inštrumentáli dokázal vyhrávať Emir Kusturica, ale napríklad i taký Elo Havetta v Slávnosti v botanickej záhrade.

Partitúra príbehu sa začína v nemenovanom slovenskom vydavateľstve. Za stolom ležérne sedí jeho hviezda Zoli Hajdu (Robert Jakab) s knižným portfóliom medzinárodne úspešných titulov. Už sa mu veľmi písať nechce, potrebuje relax, a tak sa ho ujme snúbenica Marina. Odvedie ho do svojej rodnej viesky, kam tiež doputovalo jeho vzácne renomé. Je čerstvo po miestnych voľbách. Dopadli nečakane a starostovskej stoličky sa ujíma nová krv, Miki Hlaváč so slabým srdcom a nedokončeným základným vzdelaním. Sklamaná Brate4 resizesekretárka Rózi (Petra Polnišová) hneď preveksluje k víťazovi, ale o jej služby už nie je záujem. Zoliho prítomnosť vyvolá pozornosť a falošný dojem, že sa o tomto malom zapadákove môže zrodiť veľký román. Spisovateľ to, samozrejme, v pláne nemá a jeho vajatanie s nevôľou vníma Marinin otec Karol. Tu sa po portrétových miniatúrach a hudobných vložkách miestnej kapely dostávame do inej , dramatickejšej fázy. Ukáže sa, že osudová láska zamilovaného Ivana k Marine nemá šancu, lebo milovaná je jeho dobre utajená sestra. Matka (Anna Šišková) mu toto zradné tajomstvo vyjavila neskoro. Všetci zúčastnení plačú, bijú sa a ľutujú, ale je neskoro.

Oscilácia fragmentov ďalších línií sa točí okolo príchodu slovenského premiéra (Martin Hoffman), ten má v programe demonštráciu úcty voči krajanom a otvorenie múzea dolnozemských Slovákov. Jeho Brate5 resizeprijatie vzbudí chaos a štátnik urazene odchádza. Prítomnosť najvyššieho vládneho činiteľa má úsporné riešenie a pripomína skôr návštevu nejakého okresného funkcionára. Ďalšou humornou vložkou je vzbura žien, pohrdnutá sekretárka vďačne prijíma myšlienku o nadradenosti žien a založení novej politickej strany. Tetky hneď začnú konať a Rózi sa nakoniec ujme moci. Mariin brat Fedor protestuje voči Maďarovi Zólimu a dáva mu to ostentatívne najavo. Jeho maďarský imidž ostal akosi nedopracovaný. Hovorí čistou scénickou slovenčinou a renomé si napraví i spevom vysťahovaleckého evergreenu o Slovákovi, čo sa do sveta vyberal. Patril by k nemu minimálne príznačný akcent. V pozadí sa odohráva pyromanské defilé za použitia orechových škrupín. Celá kauza sa, samozrejme, musí v krčme zložito vyšetrovať.

Vŕšenie všetkého, čo sa do repertoáru vošlo, pripomína seriálovú kondenzáciu, navyše prazvláštne okorenenú výrazmi ako „totálna strata identity“, tú konštatuje nafrnený Fedor na adresu sestry Mariny, alebo „xenofóbne prejavy“ a podobné názorové vložky, pasujúce dedinčanov do triedy osvietených mysliteľov. Za Brate8 resizevšetkých prenáša hlboké pravdy miestny filozof (Vlado Černý). Ten vie, že keď je zle, neznamená to, že nemôže byť ešte horšie. Čo zlého sa deje vo vibrujúcom živote dedinskej chasy si musíme domýšľať, lebo tak ďaleko kritická sonda do existenciálneho osudového tragizmu nezašla. Našťastie.

Publikum, milujúce napríklad seriál Horná dolná možno túto zlyhávajúcu súhru prijme. Skóre kvality sú približne rovnaké. Filmu však určite pomôže skvelý trailer, demonštrujúci dokonale to, čím mal byť, výbušnou zmesou koloritného miestopisu a jeho veselých aktérov, bez zbytočných pokusov veslovať k tragickým medzihrám a vážnym filipikám zamračených a zamyslených sudičov. Pre ostatných je svedectvom stavu nedostatočných kompetencií v repertoári žánrového filmu. Ak sme sa ako-tak naučili formulu romantickej komédie podľa naučených vzorov, určite sa profesionálneho remesla nedostáva nielen politickým trilerom, ale je zrejmé, že i na zvládnutie situačnej komédie si ešte počkáme. Otázka, prečo sa musíme krvopotne učiť to, čo sme kedysi skvele vedeli, nemá stále vyčerpávajúcu odpoveď.

Brate7 resizeVitaj doma, brate!, Slovensko, 2022
Dĺžka: 104 minút
Réžia: Peter Serge Butko
Scenár: Peter Serge Butko
Hudba: Slavo Solovic
Produkcia: Petra Polnišová, Juraj Brocko, Peter Serge Butko
Hrajú: Róbert Jakab, Petra Polnišová, Anna Šišková, Vlado Černý, Martin Hofmann, Radoje Cupic, Miroslav Babiak
Distribúcia: Itafilm
Premiéra v SR: 18. augusta 2022
Foto: Itafilm

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.