V perine
České hudobné komédie patria pre milovníkov žánru už tradične k niečomu, na čo sa len tak nezabúda. Stačí spomenúť hoci aj tituly ako Starci na chmeli, Dáma na koľajniciach či Rebeli. Ale hudobná komediálna rozprávka V perine, ktorá v polovici júna prichádza do našich kín, má aj v tomto kontexte výnimočné postavenie: je prvým českým filmom, ktorý je kompletne pripravený v 3D.
Jeho režisérom a zároveň kameramanom je František Antonín Brabec (1954). Pôvodne chcel na FAMU študovať fotografiu, ale po niekoľkých neúspešných pokusoch mu odporúčali štúdium kamery. Už. na škole začal spolupracovať s režisérom Janom Svěrákom. Neskôr s ním nakrútil filmy Obecná škola, Akumulátor a Jazda, za ktorú získal v roku 1994 Českého leva.(Celkove získal Českého leva za kameru trikrát – v roku 1996 za film Kráľ Ubu, ktorý aj režíroval , podobne ako v roku 2000 pôsobivú adaptáciu balád z Erbenovej Kytice.)
Ako kameraman spolupracoval napríklad aj s Irenou Pavláskovou na filmoch Čas sluhov a Corpus Delicti, či s Jurajom Jakubiskom na filme Báthory. Ako režisér sa podpísal pod tituly Krysař, Bolero či Máj na motívy K.H.Máchu. Pri kameramanskej práci na kontroverznom filme Kajínek sa zoznámil s producentom Igorom Konyukovom, ktorý mu ponúkol spoluprácu a z troch navrhovaných tém sa rozhodol pre muzikálovú rozprávku pre dospelých - V perine.
Jej východiskovou situáciou je skutočnosť, že v pôvabnom mestečku (nakrúcalo sa v Písku) sídli na námestí úspešný rodinný podnik - čistiareň peria, ktorá dokáže vyčistiť periny aj od zlých snov. To sa však nepozdáva vykladačke snov Hilde, ktorá sa práve prisťahovala do domu oproti, lebo nedostatok zlých snov ju pripravuje o zákazníkov. Keď sa pri čistení Hildinej periny čistička pokazí a jediný človek, ktorý by ju vedel opraviť - deduško, čo objavil skrytý svet snov v perinách a tie zlé vedel odfiltrovať – záhadne zmizne – prepukne medzi majiteľmi oboch živností nenávisť na život a na smrť a príbeh sa komplikuje. Tu niekde je však, zdá sa, najväčšia slabina celého filmu: príbeh je príliš rozkúskovaný a scenár Miroslava Adamca dej nezjednocuje, nevedie k oblúku, ale akoby iba naznačoval jednotlivé charaktery a situácie.
F.A.Brabec - známy aj ako tvorca reklám a hlavne pôsobivých hudobných videoklipov s poprednými osobnosťami našej hudobnej i filmovej scény, sa však práve tu cíti ako ryba vo vode. Pohráva sa s jednotlivými motívmi, komediálno-fraškovitými momentmi, prelína snovú i reálnu rovinu, ohuruje farebnosťou i choreografiou – hoci aj roztancovaným námestím, alebo blúdením vo svete snov v perine. Výsledok však divák vníma nie ako súvislé rozprávanie, ale skladačku videoklipov, v ktorých sa objavujú známe tváre v nezvyklých polohách.
Napríklad hviezdna Lucie Bílá, s ktorou F.A.Brabec často spolupracuje nielen ako so speváčkou, ale i herečkou (Kráľ Ubu) vyhlásila, že v jeho filmoch je ochotná hrať kedykoľvek, aj keby sa mala na plátne iba mihnúť. Postavu mamy Zděnky si vychutnala po hereckej, speváckej i tanečnej stránke a navyše jej vraj zovňajškovo pripomína vlastnú mamičku. Podobne jej filmový partner - popredný český predstaviteľ psychologických či charakterových úloh- herec Karel Roden sa objavuje v úplne nezvyklej komickej polohe a maske s hrdzavou parochňou a fúzikmi. Jeho krajčírsky majster túži vytvoriť vetrovku z husacieho peria pre polárnikov a zvíťaziť nad svojím strachom z výšok. Spolu s dvojicou suverénnych detí Andulkou a Matejom (Amelie Pokorná a Matěj Převrátil) a starými rodičmi, inak majiteľmi čistiarne (deduška vynálezcu a jeho manželku stvárňujú Eliška Balzerová a Bolek Polívka) symbolizujú milujúcu rodinu. Jej svojským členom je aj večne ospalý podnájomník Karel (Jiří Mádl). Sníva o dievčati z plagátu (Nikol Moravcová, ktorej v spievaných častiach prepožičala hlas Helena Zeťová) a nevníma skutočnú lásku svojej susedky krajčírky Betky (Anna
Stropnická). Obsadenie vôbec patrí k silným stránkam filmu, Veď i v menších úlohách sa objavuju známe osobnosti. Napríklad Arnošt Goldflam ako svojský policajt, Dara Rolins ako veselá pani učiteľka, Marek Vašut a Milan Šteindler v postavách krčmových kumpánov Bolka Polívku a ďalší.
Predovšetkým v pamäti diváčok asi utkvejú pôvabné farebné kreácie známej kostýmovej návrhárky Jaroslavy Pecharovej, inak režisérovej životnej partnerky. Všeobecne do pamäte divákov sa však asi zapíšu piesne. Je ich 22 a ktohovie, či niektorá nebude ašpirovať na letný hit. Veď je medzi nimi i melódia, ktorú zložil špeciálne pre tento film ešte nebohý hitmaker Karel Svoboda a dve skladby sú od skupiny Kabát. Hlavným tvorcom hudby je však René Rypar z kultovej českej kapely Support Lesbiens, s ktorým F.A.Brabec spolupracoval už pri filme Máj.
Rozprávka sa nezaobíde bez istého mravného posolstva. V tomto prípade to môže byť hoci aj myšlienka o dobrých snoch ako odmene za dobré skutky. Či o tom, že niekedy túžime po tom, čo nemáme, a neceníme si to, čo máme. Spievajúci a tancujúci herci či hrajúci speváci v 3D však pravdepodobne zaujmú divákov viac. Akú vekovú kategóriu, to ukáže budúcnosť. Koniec-koncov, režisér vyhlasuje, že chcel najmä pobaviť a priniesť publiku film plný hudby, fantázie, radosti zo života a leto plné úsmevov. V perine (Česká republika, 2011)
Réžia a kamera: F.A.Brabec
Scenár: Miroslav Adamec
Hudba: René Rypar
Kostýmy: Jaroslava Pecharová
Choreografia: Dana Gregorová
Hrajú: Lucie Bílá. Karel Roden, Amelie Pokorná, Matěj Převrátil, Bolek Polívka, Eliška Balzerová, Nina Divíšková, Arnošt Goldflam, Jiří Mádl, Anna Stropnická, Nikol Moravcová a ďalší
Foto: Continental film