Od averzie k láske

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

lawd-01326Autori romantických komédií majú pri písaní scenára v podstate iba dve možnosti. Buď sú si dvaja ľudia, spravidla muž a žena, už na začiatku sympatickí a cez rozličné peripetie sa dopracujú k šťastnému koncu, ktorý tento žáner vyžaduje, alebo sa neznášajú a celý film je o tom, ako hľadajú cestu k sebe. Presne to je prípad novej americkej romantickej komédie Život je taký (Life as We Know It, USA 2010). Nakrútil ju režisér Greg Berlanti (nar. 1972), ktorý sa pred desiatimi rokmi predstavil snímkou Klub zlomených sŕdc.

Holly Berensonová a Eric Messer sú povolaním, povahou i vzťahom k životu dve veľmi rozdielne bytosti. Holly je majiteľka malého pekárstva, šikovná kuchárka a úspešná dodávateľka cateringu, ktorá si po predošlom sklamaní v láske nevie nájsť partnera. K životu sa ivot_je_tak_6_resizestavia zodpovedne a všetko berie na svoj vek až privážne. Eric, ktorému viac vyhovuje oslovenie Messer, je technik televíznych športových prenosov, snívajúci o kariére režiséra. Svojím zovňajškom mohutne priťahuje ženy, a tak o známosti na jednu noc nemá núdzu. Je presvedčený, že všetko v živote „odšarmuje“, a tak sa netrápi svojím síce bezprostredným, ale často nevhodným až hulvátskym správaním. Prvé rande, ktoré tejto nesúrodej dvojici dohodnú najlepší priatelia, manželia Alison a Peter, dopadne katastrofálne, potenciálni partneri sa rozhádajú už pri odchode na spoločnú večeru. Preto je pre nich šokom, že práve títo priatelia im v závete zveria do opatery svoju jedinú dcérku, niekoľkomesačnú Sophie. Keď obaja zahynú pri autonehode a závet tým nadobudne platnosť, Holly s Messerom sú postavení pred hotovú vec: majú bývať pod jednou strechou a vychovávať svoje krstniatko. O tom, ako im to funguje, presnejšie nefunguje, rozprávajú (po zdĺhavom a zbytočne vysvetľujúcom úvode) dve tretiny filmu. Nájde sa v nich niekoľko vtipných momentov, zopár vydarených gagov, hoci aj tie sa zbytočne rozpitvávajú a v celkovej kompozícii pôsobia retardačne. Záverečná tretina speje k happy endu, ktorý divák tuší od začiatku, a práve tu sa scenáristi Ian Deichman a Kristin Rusk Robinson dopustili nielen mnohých klišé, ale aj slovných fráz, akoby vystrihnutých z červenej knižnice.

ivot_je_tak_3_resizeZ hereckej zostavy vyznela najpresvedčivejšie malá Sophie, ktorú počas jej dvojročného života zahrali tri malé dievčatká. Sympatická blondínka Katherine Heigl (1978), ktorú si pamätáme z fimov Môj otec hrdina, kde hrala s Gérardom Depardieuom, zo snímok 27 šiat, Chceš ma, chcem ťa, či z televízneho seriálu Chirurgovia, sa ako Holly očividne lepšie cítila v pokojnej, vyrovnanej polohe, hysterické scény jej veľmi nešli. Josh Duhamel (1972) zaujal najmä svojím „exteriérom“ – nie nadarmo každoročne boduje v anketách o Najkrajšieho muža sveta. (Pripomeňme si jeho filmy Obraz Doriana Graya a Transformers, či televízne seriály Drzá Jordan a Las Vegas.) Vierohodne stvárniť neuveriteľnú premenu sukničkára a bohéma na zodpovednú hlavu rodiny by zrejme nedokázal ani väčší herecký talent. Paradoxom je, že obom hlavným hrdinom to spolu pristane do takej miery, až sa divák musí čudovať, prečo to zblíženie tak dlho odkladali. Keby sa túžobne pozreli na seba skôr, film by bol o polhodinu kratší a určite by mu to prospelo.

ivot_je_tak_5_resizeRozdelenie príbehu do štyroch ročných období si všíma iba kamera Andrewa Dunna (jeho skvelú prácu sme nedávno zaznamenali pri oscarovom filme Precious), ktorá zachytila pôvabnú postupnú premenu mestských parkov v Atlante, kde sa dej odohráva. Jar, Leto, Jeseň a Zima sa na príbehu ani na postavách neodzrkadľujú, a tak bolo toto členenie čisto formálnou záležitosťou, hoci sa tu črtala možnosť ozvláštniť tradičné filmové rozprávanie. Takto zostáva snímka Život je taký so svojím úsmevným ladením bežným repertoárovým číslom, ktoré zapadne vo vedomí diváka tak, ako stovky jej predchodkýň.

Život je taký (Life as We Know It), USA, 2010
Scenár: Ian Deitchman, Kristin Rusk Robinson
Réžia: Greg Berlanti
Kamera: Andrew Dunn
Hudba: Blake Neely
Hrajú: Katherine Heigl, Josh Duhamel, Josh Lucas, Melissa McCarthy, Hayes MacArthur a ďalší
Foto : Continental film

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.