Dvaja T. B. a ich Balada z handár

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
9-25 Ak úspešní, kultoví filmári Tim a Timur (Burton a Bekmambetov) podporia celovečerný debut čoby producenti, má to nesporne svoje klady i zápory. Prínos je jednoznačný: taletovaný tvorca, animátor a dizajnér Shane Acker dostal príležitosť prerobiť svoj krátky animovaný film, nominovaný na Oscara, do podoby dlhometrážnej snímky. Otázkou zostáva, či výsledok zodpovedá jeho predstavám, do akej miery sa pod neho podpísali zámery producentov.

Roku 2005 Acker nakrútil jedenásťminútový animovaný film o handrovej bábike, ktorá zápasí s monštruóznym strojom o svoju dušu. Snímka utŕžila viacero ocenení, vrátane študentského Oscara – a nominovali ju aj na toho skutočného, „veľkého‟. Popri zaujímavom výtvarnom riešení bola jej najväčšou devízou nedopovedanosť, nástojčivosť, s ktorou otázky viac kládla, ako by na ne odpovedala. Provokovala, nútila divákov premýšľať, domýšľať, dotvárať si príbeh podľa svojich skúseností a daností. Pravdaže, tých kultivovanejších a rozhľadenejších. Napokon – iní ju asi ani nevideli.9-02

Teraz sa i vďaka dvom T. B. do kín dostáva takmer osemdesiatminútový film s klasickým, tradične vyrozprávaným príbehom, zbaveným tajomstva. Popri príbehu o boji proti zákernému vraždiacemu stroju ysvetľuje, prečo a ako sa skončil svet ľudí, čo viedlo k vytvoreniu číslovaných panáčikov z handier a aký je ich zmysel. Všetko formou tradičného, ba až schematického rozprávania.

Hrdinovia, handroví panáci číslovaní od 1 do 9, sú milí a prevažne i sympatickí, postkatastrofický svet má silnú atmosféru, márne však čakáme na niečo nové, na prekvapenie. Vidíme dobre, kvalitne a poctivo urobenú komerčnú snímku, strednoprúdovú zábavu pre deti aj ich rodičov. So zaujímavými akčnými scénami, silne pôsobiacou výtvarnou stránkou, minimom humoru a maximálnou dávkou nostalgie, smútkom za čímsi, čo sa pominulo. Nenáročný divák, ktorý tento druh filmu (animovaný pre dospelých) bežne nevyhľadáva, sa možno uspokojí aj so zopár prostými pravdami a posolstvami.

9-05Skutočnosť, že bábky si za svoje útočisko vybrali polozbúraný chrám, môže spolu s motívom prenosu duší na prvý pohľad vyvolať dojem, že Číslo 9 šíri náboženské idey či je priam cirkevnou propagandou. Rozpráva však o slobode a zodpovednosti jednotlivca, ktorý sa dokáže vzoprieť i kolektívne vyznávaným hodnotám, len aby našiel odpovede na základné otázky: Kto sme? Kam smerujeme? Odkiaľ prichádzame?

S tým kontrastuje skutočnosť, že deväť panáčikov nemá osobité charaktery, predstavujú skôr isté zovšeobecnenia či priam prototypy. Kontraproduktívne je i vysvetlenie, že príbeh sa odohráva niekedy v budúcnosti, po tom, ako sa v ničivom globálnom konflikte bojové stroje obrátili proti ľuďom. Skutočne autor chcel vsadiť svoj film do sveta Terminátorov či sladkého robotického upratovača Wall-E?9-08

Jedenásťminútový originál možno pre jeho tajomnosť a mnohoznačnosť nazvať legendou. A kultom. Celovečerný film je omnoho plytkejšou, oveľa menej osobitou ale zato všeobecne dostupnejšou akčnou zábavou. Z komerčného hľadiska to môže byť dobré: tradičné rozprávanie a znížená náročnosť priláka viac divákov, viac divákov prinesie viac peňazí. No ak si uvedomíme, aký potenciál má námet, neostáva nám iné, len ľutovať premárnenú šancu a pýtať sa, o čo Bekmambetovovi a Burtonovi vlastne šlo.

Zázraky sa síce možno dejú, ale je len málo pravdepodobné, že by Číslo 9 zopakovalo oscarový úspech svojho predobrazu.

Číslo 9 (9)

USA 2009, 79 minút

Scenár: Pamela Pettler. Námet a réžia: Shane Acker. Výtvarník: Christophe Vacher. Strih: Nick Kenway. Hudba: Deborah Lurie. Účinkujú: Christopher Plummer, Martin Landau, John C. Reilly, Crisipn Glover, Jennifer Connely, Elijah Wood a ďalší.

Foto: Continental film

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.