Potápanie s korytnačkou

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

DobrodrustvoDlhý by bol výpočet svetových morí a oceánov, v ktorých sa počas siedmich rokov nakrúcal dokumentárny film Veľké podmorské dobrodružstvo z produkčnej dielne Jeana-Michela Cousteaua, ktorý sa teraz dostal do našich kín. Ak ste fanúšikom šnorchlovania či dokonca potápania, môžete si pri ňom zaspomínať na letnú dovolenku strávenú napríklad pri Červenom mori, ak máte pred morskými vlnami prirodzený rešpekt, tento film vám sprostredkuje zážitky, akými sa doteraz mohlo pochváliť iba jedno percento populácie.



Vďaka unikátnej 3D technológii sa stanete akoby sám potápačom, ktorého spoločníkmi vo fascinujúcom podmorskom svete budú živočíchy, aké ste doteraz videli len na stránkach kníh a niektoré možno v morských akváriách. Nádherná červená ryba, ktorú právom nazývajú Španielska tanečnica, kytice sardiniek, morský had so svojím vlnivým pohybom, hravé delfíny, závoje medúz, morské koníky, dlhoruké chobotnice, nebezpečné žraloky a obrovité veľryby – to všetko máte skutočne na dosah ruky. A keď sa do vašich očí zahľadí morský tvor, ktorého meno ste nikdy nepočuli, nečudo, že mágia filmu zapôsobí naplno a vy uhnete pred neželaným dotykom.

Dobrodrustvo_1Kalifornský chaluhový les, austrálsky Veľký bariérový útes, mexický domov tisícich žralokov, to sú len tri z množstva nevídaných prostredí, ktorými prechádza na svojej ceste z domovskej pláže na tú, kde mieni naklásť vajíčka, morská korytnačka - rozprávačka príbehu. Podľa štýlu, akým je jej part napísaný, možno usudzovať, že tento dokumentárny film je určený najmä mladším divákom. Je príliš popisný, vysvetľujúci, akoby vystrihnutý zo školskej hodiny prírodopisu. Určite k tomuto dojmu prispieva aj interpretácia komentára. Kým v pôvodnej verzii, ako sa dozvedáme zo záverečných titulkov, ho číta slávna Jodie Fosterová, v slovenskej verzii si dabingová spoločnosť vybrala v Prahe žijúcu muzikálovú herečku Vandu Konečnú, ktorú sme pred časom videli ako partnerku speváka Petra Stašáka moderovať hudobno-zábavnú reláciu Kaviareň Slávia. Už vtedy iritovala pomerne vysoko posadeným hlasom a afektovaným prehrávaním. K týmto necnostiam sa teraz pridalo aj množstvo čechizmov a najrôznejších prehreškov proti spisovnej slovenčine, ktoré priam trhali uši. V pražskom dabingovom štúdiu to zrejme takto necítili.

Cesta korytnačky sa vinie ako spojnica medzi jednotlivými epizódami, no treba povedať, že film by mohol pokojne existovať aj bez nej ako oveľa čistejší dokument. Nemožno sa totiž ubrániť dojmu, že do niektorých scén je korytnačka implantovaná zvonku, akoby dodatočne, čo dokazuje aj jej „pohyblivá“ veľkosť, najmä vo vode a na súši. Navyše do podmorského života priamo nezasahuje, iba ho zvonku, akoby z nadhľadu, komentuje. Scenár rozhodne nepatrí medzi hlavné prednosti tohto diela. Kritickú poznámku si zaslúži aj hudba, ktorá je síce zaujímavá, ale svojou frekvenciou a intenzitou pôsobí miestam rušivo. Oceňujem voľbu určitých hudobných nástrojov ako „témy“ istých obyvateľov oceánu, no veľký symfonický orchester, navodzujúci napätie a dramatickosť, občas prehlušuje všetko ostatné a narúša intimitu divákovho vnímania.

Dobrodrustvo_3Absolutórium si zaslúži len kamera Gavina McKinneya so svojimi mimoriadne pôsobivými vizuálnymi obrazmi, ktoré by mohli existovať aj ako samostatné výtvarné diela: ona je spolu s 3D technológiou hlavným strojcom unikátneho zážitku. Režisér Jean-Jacques Mantello je zrejme veľkým obdivovateľom morských hlbín, o čom svedčia už len názvy jeho predchádzajúcich dokumentárnych diel (Perla oceánu, Žraloky, Delfíny a veľryby: tuláci oceánu, všetko 3D). Jeho najnovší opus, žiaľ, nemá vtip Mikrokozmu ani poéziu Putovania vtákov, aby sme zostali v tej istej žánrovej škatuľke. Chce však pôsobiť ako memento proti neregulovanému kántreniu niektorých obyvateľov mora, keď v závere uvádza zoznam ohrozených a kriticky ohrozených druhov. Ktovie však, čo by z celého filmu zostalo, nebyť 3D technológie.

Veľké podmorské dobrodružstvo 3D (OceanWorld 3D), Veľká Británia, 2009
Scenár: Jean-Jacques Mantello a Francois Mantello
Réžia: Jean-Jacques Mantello
Kamera: Gavin McKinney
Produkcia: Jean-Michel Cousteau
Komentár číta: Vanda Konečná
Dokumentárny film, 81 minút


Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.