V hlavnej úlohe tanec

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

KOCHAJITANCZ_080508_7138_PL_resizeTanec v hlavnej úlohe láka filmárov od čias Freda Astaira cez tituly Flashdance, Hriešný tanec, Miesto v srdci, Smiem prosiť až k romantickým príbehom, z ktorých si zapamätáte akurát, že šlo o mladých tanečníkov, čo sa túžia presadiť. Svojím spôsobom sa medzi tie posledné zaraďuje aj poľský film Love and Dance – čiže - Miluj a tancuj, ktorý nakrútil v súčasnej Waršave americký režisér, pôvodom zo Švajčiarska, Bruce Parramore (1961). Vo voľnom čase sa vraj tiež venuje tancu, takže nečudo, že ho téma zaujala.

Na rozdiel od spomínaných titulov sa nemohol spoľahnúť na medzinárodné herecké hviezdy iba na zdatných profesionálnych tanečníkov, väčšinou majstrovské páry. Príprava tanečných scén trvala niekoľko mesiacov a tanečníci strávili v skušobnej sále okolo tristo hodín. Jednotlivé tanečné čísla sú vo filme asi najpôsobivejšie a divácky najpríťažlivejšie (napríklad tango alebo španielsky tanec) aj s náhodnými či úmyselnými citáciami.

KOCHAJITANCZ_080507_5860_PL_resizeHoršie je to s nevyváženosťou scenára a nelogickými skokmi jednotlivých dejových línií, čo neustriehol ani team spolupracovníkov, ktorý sa na ňom podieľal. Hlavnou hrdinkou filmu je začínajúca novinárka Hania (pôvabná plavovláska Izabella Miko). Dostane za úlohu napísať článok zo zákulisia medzinárodnej Európskej tanečnej show. Netuší, že sa tu zblíži s talentovaným tanečníkom Wojtekom (urastený Mateusz Damięcki), mladým robotníkom - stavbárom a milovníkom street dnace, ktorý sníva o Broadway. Prebudí v nej vášeň k tancu i ženskosť. Jej dovtedy pokojný a dopredu naplánovaný život sa postupne mení od základu. Už si zrazu nie je taká istá, že sa chce vydať za svojho snúbenca, finančne zabezpečeného, ale občas prízemného, zubára Slawka....

Navyše, v tanečnom majstrovi, choreografovi Janovi Kettlerovi ( charizmatický Jacek Koman), ktorý pricestoval z USA, aby poľských tanečníkov pripravil na súťaž, spozná svojho biologického otca.. Ten kedysi obetoval svoju lásku zahraničnej kariére a svoju dcéru nikdy nevidel. Podarí sa im vyrovnať sa s minulosťou? Mimochodom, vtipná je scéna interview, keď Jan musí mladej nervóznej novinárke pomáhať s otázkami.
Problematické je vykreslenie niektorých charakterov. Napríklad postava snúbenca Slawka (Wojciech Mecwaldowski) so psím miláčikom v posteli je akoby z iného filmu, posunutá skôr do polohy karikatúry. A scéna, v ktorej má v zubárskom kresle Haniinho šéfa bola skôr trapná ako humorná.

KOCHAJITANCZ_080515_0056_PL_resizeWojtekova tanečná partnerka Sylwia (Anna Bosak, známa z poľskej tanečnej súťaže You Can Dance) má symbolizovať vášeň, intrigy a nebezpečenstvo drog , ale tieto motívy sú skôr naznačené. A nedotiahnuté. Podobne ako v prípade dvoch žien okolo Jana. Nie celkom čitateľná i keď mimoriadne zaujímavá je postava jeho asistentky Moniky (Katarzyna Herman) a vzťahu , ktorý si rokmi k nemu vytvorila.

Známa poľská herečka Katarzyna Figura v postave Haniinej matky Basie vyznieva vďaka scenáru dosť rozpačite. Lenže tak pôsobia aj niektoré romantické scény Hanii a Wojteka na strechách Waršavy, či ich psychologizujúce scény, kde sa prejavuje neschopnosť povedať si to najdôležitejšie. Niekedy je menej viac. Možno mohol zaúradovať strihač – dve hodiny je na takýto film dosť. I keď pre niekoho možno nie.

Love_Dance_01_resizeVýhrou filmu je tanec a teda aj hudba.. Zaujímavosťou je, že autor filmovej hudby Lukasz Targosz prizval k spolupráci legendárnu gitaristku Michaela Jacksona – Jennifer Batten. Podľa slov tvorcov je Love and Dance film predovšetkým pre mladých divákov a z tohto uhľa pohľadu hovorí aj o tanci, láske, priateľstve , odpúšťaní i o tom, že nikdy nie je neskoro skúsiť začať všetko odznova. Ale keďže tanec je reč tela, ktorá nepotrebuje tlmočníka. a vynikajúci spôsob uvoľnenia, scény, v ktorých Hania skúša tancovať pri bežných domácich prácach pôsobia celkom inšpiratívne bez ohľadu na generačné rozdiely.... .


Love and dance, Poľsko 2009
Réžia: Bruce Parramore
Námet: Karola Szymczyk-Majchrzak
Scenár: Maciej Kowalewski
Kamera: Bartosz Prokopowicz
Hudba: Lukasz Targosz
Choreografia: Jaroslaw Staniek
Hrajú: Izabela Miko, Mateusz Damiecki, Katarzyna Figura, Jacek Korman, Anna Bosak, Katarzyna Herman a ďalší

Foto: Bontonfilm

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.