V brazílskom São Paule sa premietnu slovenské filmy z obdobia československej novej vlny

SFU resizeV brazílskom meste São Paulo sa v termíne od 21. mája do 1. júna uskutoční prehliadka Zakázaný československý svet, ktorá ponúkne päť slovenských filmov z obdobia československej novej vlny. Prehliadka je zostavená z titulov, ktoré dodnes s úspechom reprezentujú našu krajinu na podujatiach s klasickým filmom v zahraničí. Jej zámerom je prezentácia slovenskej kultúry a umenia v Brazílii.

Prehliadka Zakázaný československý svet sa koná v São Paule vo Filmotéke Brasileira a brazílskym divákom prináša slovenské a české diela z obdobia rozmachu našej kinematografie. Dramaturgovia prehliadky uvádzajú, že „československá kinematografia je samostatnou kapitolou v explózii nových filmov 60. rokov 20. storočia. Na začiatku desaťročia sa medzi Prahou a Bratislavou sformovala nová generácia režisérov s kolekciou inovatívnych filmov, ktoré rýchlo upútali pozornosť celého sveta. Vo fenoméne, ktorý sa označuje ako ´zázrak československého filmu´, sa na medzinárodnej filmovej mape objavili režiséri ako OrganŠtefan Uher, Miloš Forman, Jaromil Jireš, Juraj Jakubisko, Věra Chytilová, Evald Schorm, Jan Neměc a mnohí ďalší.“

Slovenskú kinematografiu v kolekcii dvadsiatich dvoch titulov bude reprezentovať päť filmov. Dráma z obdobia vojnovej Slovenskej republiky Organ (1964) Štefana Uhra a tiež satirická tragikomédia pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana. Uvedený bude aj psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969) Dušana Hanáka, mozaikovité podobenstvo o ľuďoch, ktorí prežívajú vo svete len vďaka svojmu bláznovstvu Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska a film o ľuďoch hľadajúcich svoje miesto vo svete po 1. svetovej vojne Ľalie poľné (1972) Ela Havettu. Okrem slovenských snímok prehliadka uvedie aj české filmy, medzi nimi napríklad klasické diela ako Sedmikrásky (1966) Věry Chytilovej, Hoří, má panenko (1967) Miloša Formana, O slavnosti a hostech (1965) Jana Němca, Spalovač mrtvol (1968) Juraja Herza, Ucho (1969) Karla Kachyňu, Žert (1968) Jaromila Jireša a mnohé ďalšie.

Prehliadka Zakázaný československý svet sa v tejto podobe konala už vlani na jeseň v Porto Alegre vo Filmotéke Capitólio. „Veľmi pozitívny ohlas a záujem o filmovú prehliadku československých filmov v Porto Alegre nás priviedol k myšlienke zopakovať tento úspešný cyklus archívnych filmov tento rok vo Filmotéke Brasileira v São Paule,“ Vtackovia siroty a blaznihovorí Viliam Rosenberg, radca-minister z Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Brazílii. „Je to pre nás veľká výzva. Filmotéka Brasileira v São Paule patrí medzi najvýznamnejšie filmotéky v Brazílii. São Paulo je nielen finančným a obchodným centrom Brazílie, ale zároveň aj mesto s najväčšou a najrozmanitejšou kultúrnou ponukou v Brazílii. Veríme, že projekt československých trezorových filmov zaujme divákov v São Paule a po Porto Alegre to bude ďalšia významná prezentácia slovenského umenia a kultúry v Brazílii.“

Prvotný záujem usporiadať prehliadku „zakázaných“ filmov z obdobia československej novej vlny prejavili dramaturgovia z Filmotéky Capitólio v Porto Alegre. Viliam Rosenberg pripomína, že „hlavným cieľom našich filmových prehliadok je prezentácia slovenskej kultúry a umenia v geograficky pre nás vzdialenej krajine. Napriek tejto vzdialenosti bolo potešujúce zistiť, že brazílske publikum pozná mnohých slovenských režisérov a ich filmy, čo sa ukázalo na vypredaných sálach počas konania festivalu a na záujme nadviazať pravidelnú spoluprácu so SFÚ pri prezentácii našej kinematografie.“Podľa Rosenberga „radi by sme s filmotékou Capitólio nadviazali trvalú a pravidelnú spoluprácu pri prezentácii slovenského filmu, tak aby sme vytvorili každoročne sa opakujúci festival, viac-menej v rovnakom časovom období. Samozrejme, každý rok s inou témou festivalu. V roku 2024 to bola téma ´Zakázaný československý svet´ a tento rok sme už so Slovenským filmovým ústavom začali pripravovať prehliadku filmu pod názvom ´Hrdinky československého filmu´. Hľadáme vhodné tituly, kde by hlavnou postavou bola žena.“

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.