Kino Lumière pripravilo večer európskeho filmu

KinoLUmiereDomalogo resizeKino Lumière sa tento rok po tretíkrát zapojí do medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého cieľom je osláviť mimoriadne európske filmy. Večer európskeho filmu bude venovaný francúzskemu režisérovi Françoisovi Ozonovi, premietne sa jeho film Leto 85 (2020). Na online podujatie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 9. decembra o 20.20 hod., je vstup voľný, film uvedie slovenský básnik, prozaik a publicista Michal Tallo. Zaujímavý program vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma je pripravený aj na nasledujúce dni.

Zatiaľ posledný Ozonov film zobrazuje priateľstvo šestnásťročného chlapca Alexisa so starším, charizmatickým a tajomným Dávidom. Pre ešte nedospelého mladíka je plné príťažlivých zážitkov a spoznávania dospelého sveta, až kým sa všetko osudovo nezvrtne. „Leto 85 je na prvý 04leto85 resizepohľad až naivný príbeh letnej lásky dvoch mladých chlapcov, vystavaný prevažne z klišéovitých obrazov a fráz, aké sme už mohli vidieť a počuť v mnohých filmoch a aké ešte v mnohých uvidíme a začujeme...,“ charakterizuje film básnik a publicista Michal Tallo v recenzii filmového mesačníka Film.sk. „Kto však pozná subverzívnu a špecificky voyeuristickú tvorbu francúzskeho režiséra Françoisa Ozona, veľmi rýchlo postrehne, že viac než s imitáciou a nabiehaním na divácke trendy tu máme do činenia s komentovaním a rafinovanou recykláciou motívov, väčšinou naschvál preexponovaných a vystrelených do roviny gýča.“

Pre tvorbu Françoisa Ozona je príznačný ironický humor, už jeho rané krátke filmy vynikali filmárskou inteligenciou a provokatívnymi námetmi, svoju záľubu v porušovaní tabu neskôr rozvinul v celovečerných filmoch. Často pracuje s motívom tajomstva a prináša prenikavý a zároveň citlivý psychologický pohlaď do vnútra hlavných postáv, 06leto85 resizepredovšetkým vo filmoch akcentujúcich chúlostivé témy. Jeho dráma Leto 85 je adaptáciou románu Tancuj na mojom hrobe britského prozaika Aidana Chambersa, „jednej z prvých kníh mainstreamovej britskej literatúry, kde bol nestereotypne zobrazený vzťah dvoch mužov,“ upozorňuje na zaujímavú skutočnosť Michal Tallo. Ozon sa vo filme vracia k vlastným koreňom majstrovsky vyrozprávaným príbehom, ktorý dokonale sprostredkováva atmosféru polovice 80. rokov minulého storočia, pričom interpretačné pole necháva otvorené pre diváka.

Cieľom projektu European Cinema Night je oslava rozmanitosti európskej filmovej kultúry a upriamenie pozornosti na výnimočné filmy, ktoré získali podporu MEDIA z programu Kreatívna Európa. Organizuje ho medzinárodná sieť kín Europa Cinemas, ktorá primárne podporuje distribúciu európskych filmov mimo krajiny svojho vzniku. 07leto85 resizeBratislavské Kino Lumière sa do projektu tento rok zapája po tretíkrát. V prvom roku projektu uviedlo v exkluzívnej predpremiére snímku Striedavá starostlivosť (2017) francúzskeho režiséra Xaviera Legranda v spojení s diskusiou s filmovým teoretikom Jurajom Oniščenkom a Barborou Burajovou, riaditeľkou Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie pri Inštitúte pre výskum práce a rodiny. V roku 2019 sa premietal dokumentárny film Forman vs. Forman (2019) režisérskej dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna, lektorsky ho uviedol filmový kritik Daniel Vadocký, ktorý spoločne s tvorcami participoval na uvedení filmu v kinách.

Podujatie European Cinema Night sa koná v dňoch od 6. do 10. decembra vo viac ako 80 mestách v členských štátoch Európskej únie, pričom každé zo zúčastnených kín dostalo možnosť vybrať si jeden film z ponuky viac ako štyridsiatich titulov. Vzhľadom na annette resizepandemickú situáciu sa projekcie v jednotlivých krajinách uskutočnia buď priamo v kinách, alebo v prípade zatvorených kín virtuálne. Na Slovensku sa okrem Kina Lumière projektu zúčastní aj košické kino Úsmev, vybraný film Prípitok (2020) režiséra Laurenta Tirarda premietne tiež na platforme Kino doma v stredu 8. decembra o 20.20 hod. Vstup na obe projekcie je voľný, ich dostupnosť sleduje hlavnú myšlienku projektu: upozorniť na diverzitu európskej kinematografie.

Bratislavské Kino Lumière „oživilo“ virtuálnu kinosálu Kino doma v nadväznosti na aktuálnu pandemickú situáciu a zatvorenie kina na základe vyhlášky ÚVZ SR č. 263 z 24. novembra. Online začalo premietať v pondelok 29. novembra program prehliadky Týždeň slovenského filmu. V nasledujúcich dňoch ponúkne filmy, ktoré pre pandémiu nemajú príležitosť distribúcie v kinách, sú medzi nimi napríklad nový film ostrieľanej quovadisaida resizeslovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi Očista (2021) či slovenský hraný debut režisérky Hajni Kis Iná svorka (2020), tiež dráma Quo vadis, Aida? (2020) Jasmily Zbanić, muzikál Annette (2021) Leosa Caraxa či dokument o svetoznámom fotografovi Helmut Newton: Nehanebná krása (2020).

Dramaturgovia kina pripravujú do online programu aj uvedenie úspešného debutu Barbory Sliepkovej Čiary (2021) spojeného s diskusiou za účasti režisérky, premiérové uvedenie dokumentu Film o filme Na krásnom modrom Dunaji (2021), ktorý nakrútil režisér Juraj Johanides, jeden z hlavných predstaviteľov filmu, v spolupráci so Štefanom Semjanom. K divákom sa online vrátia aj cykly Príbehy umenia a Reštaurovaná klasika, svoj priestor dostane v dňoch 17. a 18. decembra podujatie Slávnosť krátkeho filmu. Na platforme Kino doma premietajú: Kino Lumière Bratislava, Úsmev Košice, Iskra Kežmarok, Fontána Piešťany, Film Europe Bratislava a kiná z Modry a Pezinka.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.