Každá minúta života je konečne online na DAFilms.sk

Kazda resizePatrí k filmom, ktoré provokujú množstvo otázok o tom, ako dnes vychovávať deti. Víťaz Krištáľového glóbusu z 55. karlovarského festivalu Každá minúta života (2021) od českej režisérky Eriky Hníkovej je odteraz online na populárnom portáli DAFilms.sk. Patrí k najkontrover-znejším slovenským filmom ponovembrovej histórie a tento status si snímka získala aj napriek prísnemu pozorovaciemu štýlu bez výraznejších režisérskych zásahov. Pretože spôsob, akým manželia Hanuliakovci zo Žiliny vychovávajú svojho štvorročného syna Miška, niektorých inšpiruje, no iných mrazí.

Mladý pár z neho chce mať v budúcnosti špičkového hráča NHL. Cesta za týmto snom však vyžaduje nesmierny tréning. Robíme pre svoje deti dosť alebo viac než dosť? Odpovede mô-žu slovenskí diváci - čky hľadať z pohodlia domova vďaka dlhoočakávanej online premiére jedného z FilmExpanded resizenajnavštevovanejších dokumentárnych kinohitov tohto roka. „Syna majú ako projekt,” znel titulok v recenzii slovenského denníka Sme, jedného z obrovského množstva článkov, ktoré počas posledných mesiacov vznikli o snímke Každá minúta života z katalógu distribučnej spoločnosti Film Expanded a z produkcie Endorfilm a Punkchart Films. V komentároch na Facebooku či pod trailerom a článkami vznikali búrlivé diskusie. Každá minúta života totiž neprináša len témy rodičovskej etiky v dobe extrémne orientovanej na výkon, no je aj polemikou o stave športovej výchovy mládeže u nás.

Divák si obraz o videnom utvára sám. Je dnešný rodič obsedantnejší ako v minulosti? Hovoríme si hokejová krajina, no aký je reálny stav športovej výchovy mladých na Slovensku, keď ju musia suplovať rodičia? Mladý pár Lenka a Michal Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Podľa FilmExpanded2 resizekontroverznej metódy Kamevéda (komplexná multi-rozvojová výchova detí) od Pavla Zachu ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal vrcholový športovec. Tomuto cieľu sa rozhodli podriadiť všetko. Ich vlastné potreby sú na vedľajšej koľaji, synovi dávajú maximum a Miško svojimi výkonmi predčí väčšinu rovesníkov. Na prvé detské kamarátstva však zatiaľ čas nemá. V jeho živote dookola tréning strieda hru, hra strieda cvičenie a cvičenie strieda tréning. Živými situáciami z rodinného života otvára režisérka Erika Hníková otázky o zmysloch výchovy a rodičovských výzvach v dnešnej dobe, orientovanej na výkon.

„Keďže som sa v tej dobe zaoberala otázkou, ako by mal človek svoje deti vlastne vychovávať a do akej miery sa ich život dopredu formuje, tento príbeh vo mne prebudil veľkú zvedavosť. Začala som hľadať rodinu, ktorá podľa metódy pána Zachu absolvuje celý výchovný proces od začiatku. Fasci-novala ma na tom možnosť sledovať ‘výchovu šampióna’ zblízka,” tvrdí Erika Hníková, ktorá patrí k priekopníckym postavám silnej českej Generácie Ji.hlava a vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá témami rodiny či manželských vzťahov. „U Hanuliakovcoch nie je zaujímavá len extrémna výchova a obetovanie sa pre svojho syna, ale aj ich vzájomný vzťah, rodinné zázemie a hodnoty, ktoré vyznávajú. To všetko dáva spolu zaujímavý obraz súčasnej spoločnosti,” dodala Hníková.

Film Každá minúta života diváci odteraz nájdu na streamovacej platforme DAFilms.sk v rámci predplatného, ale aj vo forme jednotlivého plateného streamu.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.