Rozprávková kniha Mimi & Líza získala prestížne ocenenie na Taiwane

MimiaLiza3 resizeV piatok 17. apríla sa v hlavnom meste Taiwanu uskutočnil slávnostný ceremoniál odovzdávania prestížnych literárnych cien za detskú tvorbu Najkrajšia detská kniha roka 2020. Ocenenie získala aj slovenská rozprávková knižka Mimi & Líza, o ktorej preklad do čínštiny sa postarala Chen Liang Podstavek a vydalo ju vydavateľstvo SACCA Publishing Company.

Na Taiwane ročne vychádza približne 4000 titulov pre deti a mládež. Každý rok je vyhlásený výročný zoznam najlepších kníh pre deti, ktorý zostavia literárni pracovníci a kritici. Tento rok v ňom bolo 107 diel v rôznych kategóriách. Ako prezradila prekladateľka Chen Liang Podstavek: „Ide o veľmi významné ocenenie, vďaka ktorému všetky štátne a mestské knižnice, ako aj školy, zakúpia víťazné diela do svojej kolekcie.“

AKerekesovaMolnarova resizeutorkami animovaných rozprávok Mimi & Líza, ktoré vznikli v koprodukcii štúdia Fool Mood a RTVS, sú Katarína Moláková a Katarína Kerekesová. Literárne ich spracovala Alexandra Salmela. Ilustrácie do knihy, ktorú na Slovensku vydalo Vydavateľstvo SLOVART, vytvorili Boris Šima, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová.  „Od začiatku som mala predstavu, aby sme na základe scenárov napísaných mnou a Katarínou Molákovou vytvorili aj krásnu obrázkovú knihu pre deti.“ priznáva scenáristka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová. „Zároveň som si však Slavnostnyceremonial resizeuvedomovala, že by to chcelo iný, čerstvý pohľad na vec. A tak som oslovila Alexandru Salmela, aby nám pomohla s literárnym spracovaním seriálových epizód. Veľmi sa teším z výsledku. Dnes je tá radosť o to väčšia, že kniha má úspech nielen u nás, ale aj na Taiwane. Ďakujem za to najmä prekladateľke Chen Liang Podstavek a vydavateľstvu SACCA Publishing Company.“

Knižku Mimi & Líza si môžu prečítať deti aj v Českej republike a Maďarsku. Animované rozprávky boli premietané v kinách vo Francúzsku, v Česku a Belgicku, ale i v televíziách či VOD platformách v Brazílii, Číne, Kanade, Hongkongu, Taliansku, Slovinsku a Fínsku. Vznikli aj vďaka dotácii z Audiovizuálneho fondu. Vydanie knihy Mimi a Líza 1 bolo podporené grantovým programom Ministerstva kultúry SR a preklad literárneho diela bol realizovaný s podporou LIC/SLOLIA.

 

 

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.