Art Film Fest predstaví Fridrika Thóra Frisdrikssona

vizual_AFF2010Art Film Fest prichádza s jedinečnou kolekciou filmov najvýznamnejšieho islandského tvorcu Fridrika Thóra Fridrikssona. Filmové projekcie prebehnú za osobnej účasti režiséra, ktorý sa tiež bude lektorsky podieľať na medzinárodnom dramaturgickom workshope MIDPOINT, konanom počas festivalu. Rozsiahly výber jeho tvorby obsahuje prvé študentské počiny i posledné snímky, diela svetovo známe, ale aj filmy, s ktorými sa slovenskí diváci nemali možnosť stretnúť.

Návštevníci si budú môcť pozrieť režisérov prvý film, štrnásťminútový experiment Nomina Sunt Odiosa, ktorý bol uvedený na výročnej školskej akadémii v roku 1975. Nebude chýbať ani Sága o Njálovi (1980), krátky kontroverzný film o najdôležitejšej islandskej legende so zaujímavou históriou. Premiérové publikum očakávalo historický veľkofilm. Fridriksson však tému spracoval značne netradične a z predstavenia sa stalo veľké fiasko, vďaka čomu musel na istý čas z Reykjavíku odísť. Ale aj s peniazmi na svoj ďalší film.

Začiatky rockovej scény na Islande v osemdesiatych rokoch, ale aj vtedy ešte len štrnásťročnú Björk s kapelou Tappi Tíkarrass zachytáva dokument Rock v Reykjavíku (1982), ktorý sa stal zaujímavou výpoveďou o súdobej hudobnej scéne i spoločnosti. O Reykjavíku sa vďaka tomuto filmu hovorilo ako o meste s najväčším počtom hudobných skupín na obyvateľa.

Fridrikssonov prvý hraný celovečerný film Biele veľryby (1987) získal na festivale v Locarne zvláštne uznanie poroty. Venuje sa rybárom i veľrybám, ktorí sa stávajú vo svojom prirodzenom prostredí outsidermi. Nasledovala jedinečná road-movie Deti prírody (1991), citlivý príbeh o starobe a umieraní, ktorá si vyslúžila nomináciu na Oscara za neanglicky hovorený film a Fridrikssonovi priniesla medzinárodný kritický ohlas.

Art Film Fest tiež uvedie autobiografické spomienky na Zlaté časy kina (1994), film nominovaný v Locarne na Zlatého leoparda, drámu o povojnových bezdomovcoch Diablov ostrov (1996), ktorá získala v Karlových Varoch cenu FIPRESCI alebo jeden diel televízneho cyklu erotických poviedok On Top Down Under – Hore a dolu (2000), do ktorého sa zapojili aj ďalší renomovaní režiséri ako Mika Kaurismäki alebo Petr Zelenka. Festival prinesie aj jeden z posledných režisérových filmov, dokument Slnečný chlapec (2009), ktorý zaujímavo mapuje svet autistických detí a spôsoby, ako sa im dá pomôcť a chápať ich. Fridriksson vo filmoch citlivo spája ironický zmysel pre humor a nefalšovaný záujem o osudy svojich hrdinov, ich príbehy rozpráva pomocou jedinečného vizuálneho štýlu. V rámci sekcie Island podľa Fridrikssona uvedie Art Film Fest celkom trinásť filmov tohto významného islandského režiséra.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.