Zomrel herec Donald Sutherland

Donald SutherlandFilmový svet zasiahla ďalšia smutná správa - vo štvrtok 20. júna 2023 vo veku 88 rokov totiž naposledy vydýchol ďalší herecký velikán Donald Sutherland. Na sociálnej sieti X o tom informoval jeho syn a taktiež herec Kiefer Sutherland, s tým, že jeho otec zomrel v Miami na následky dlho trvajúcej choroby. Podľa viacerých patril k najlepším hercom, ktorí sa nikdy nedočkali ani len nominácie na Cenu Akadémie, no v roku 2017 mu bol aspoň udelený čestný Oscar.

Donald Sutherland sa narodil 17. júla 1935 v kandskom meste Saint John. Vyštudoval Londýnsku akadémiu hudby a herectva a vo filmoch sa začal objavovať začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Najprv to boli menšie roly v televízii, no prelomu sa dočkal už v roku 1967 vďaka dnes už vojnovej klasike Tucet Špinavcov. Len o pár rokov na to si zase pripísal prvú nomináciu na Zlatý Glóbus vďaka ďalšej vojnovej snímke MASH film (1970).

V priebehu svojej dlho trvajúcej kariéry stváril množstvo naozaj výrazných úloh a spomeňme len niektoré z nich. Zahral si napríklad v dráme Casanova Federica Felliniho (1976), v Prvej veľkej vlakovej lúpeži, či Invázii zlodejov tiel (oba 1978), v oceňovanej dráme Obyčajní ľudia (1980) alebo vo väzenskom filme Kriminál (1989). V roku 1991 sa objavil hneď v dvojici známych filmov - thilleri Oheň a dráme JFK. Vidieť ste ho mohli i v Smrtiacej epidémii (1995), Čase zabiť (1996), alebo Honbe na Šakala (1997). Ani s nástupom nového milénia jeho herecká aktivita neupadala a vďaka filmom ako Lúpež po taliansky (2003), Pýcha a predsudok (2005) alebo Šéfovia na zabitie (2011) ostával i naďalej v popredí.

Diváci si ho môžu pamätať i z filmovej série Hry o život, kde stvárnil zápornú postavu prezidenta Snowa. Získal aj viacero prestížnych ocenení, vrátane dvojnásobného triumfu na Zlatých Glóbusoch (televízny film Občan X z roku 1995 a rovnako televízna dráma Cesta do vojny z roku 2002). Vidieť ste ho taktiež mohli v seriáloch ako Piliere Zeme, Mala si to vedieť alebo Strážci zákona: Bass Reeves. Filmová scéna skrátka prišla o mimoriadne významnú osobnosť a mimo už spomínaného syna Kiefera sa v jeho stopách vydali aj ďalší synovia Rossif a Angus spolu s vnučkou Sarah Sutherland.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.