Filmový svet opustil oscarový scenárista Robert Towne

Robert TowneVo vysokom veku 89 rokov zomrel ešte v pondelok 1. júla 2024 známy americký scenárista a režisér Robert Towne. Podľa informácii zverejných jeho publicistkou Carrie McClure naposledy vydýchol vo svojom dome v Los Angeles po boku svojich najbližších. Towne získal svojho času prestížneho Oscara za scenár k legendárnej snímke Čínska štvrť, no na konte mal aj viac úspechov, vďaka ktorým sa právom zaradil medzi hollywoodsku elitu.

Robert Towne sa narodil 23. novembra 1934 v kalifornskom Los Angeles. Vo svete filmu sa začal presadzovať v šesťdesiatych rokoch a scenáristicky debutoval sci-fi drámou The Last Woman on Earth režiséra Rogera Cormana. Zároveň šlo o jeho herecký debut, no od začiatku ho ďaleko viac lákalo písanie scenárov. Ďalej spomeňme horor Ligeina hrobka inšpirovaný poviedkou Edgara Allana Poea a krimidrámu Bonnie a Clyde (1967), na ktorej sa podieľal ako špeciálny konzultant. Nebolo to pritom jedinýkrát čo pomáhal upravovať už hotové scenáre a svojho času mu dokonca poďakoval i Francis Ford Coppola za jeho pomoc pri slávnom Krstnom otcovi.

Prvú nomináciu na Oscara mu priniesla komediálna dráma Posledná eskorta (1973), za ktorú mu bola taktiež udelená cena BAFTA. Na Cenu Akadémie však nemusel čakať príliš dlho a dočkal sa už o rok na to vďaka už spomínanej krimi dráme Čínska štvrť (1974). Ďalej nasledovali filmy Japonská mafia (1974) a Šampón (1975), pričom druhá menovaná snímka mu vyniesla v rýchlom slede tretiu nomináciu na Oscara. Štvrtú a poslednú mu získal Tarzan z roku 1985, kde však bol uvedený kvôli nezhodám s producentmi pod menom svojho psa P.H. Vazak. Ďalej napísal filmy ako Buldog (1988), Dni hromu (1999), Firma (1993) či Ľúbostný príbeh (1994) a podieľal sa i na prvých dvoch častiach série Mission: Impossible.

Ako režisér inak debutoval v roku 1982 športovou drámou Personal Best. Režíroval taktiež snímky Tequila Sunrise (1988), Za hranicami možností (1998) a Spýtaj sa prachu (2006), pričom ku všetkým štyrom napísal i scenár. V posledných rokoch sa objavovali informácie, že pracoval s režisérom Davidom Fincherom na seriálovom prequeli Čínskej štvrte, kde je už údajne hotový scenár ku všetkým epizódam.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.