Odišla poľská legenda Jerzy Stuhr

Jerzy StuhrPoľsko má aktuálne hlavu v smútku, nakoľko svet navždy opustil ich legendárny herec Jerzy Stuhr. Ten zomrel ešte v utorok 9. júla 2024 vo veku 77 rokov, pričom verejnosť o tom informoval jeho syn a taktiež herec Maciej Stuhr. Nezabudnuteľná osobnosť poľskej filmovej scény sa navždy zapísala do pamäti divákov napríklad komédiou Sexmisia a v minulosti prekonal ako rakovinu hrtana tak infarkt.

Jerzy Stuhr sa narodil 18. apríla 1947 v Krakove. Tam aj absolvoval herectvo na Vysokej divadelnej škole a na filmovom plátne sa prvýkrát objavil v roku 1971 v dráme Tretia časť noci. Popri pôsobení v divadle sa začal objavovať aj vo viacerých filmoch v priebehu svojej kariéry často spolupracoval s režisérmi ako Krysztof Kieslowski, Juliusz Machulski, či Piotr Szulkin. Zahral si v snímkach Jazva (1976), Amatér (1979), či Náhoda (1981), no obrovskú popularitu u divákov a medzinárodný ohlas mu zaistila primárne už spomínaná Sexmisia (1983).

Rovnako ste ho mohli vidieť vo filmoch Rok pokojného slnka (1984), Ga, ga - sláva hrdinom (1985), Déjà vu (1990), Tri farby: Biela (1994), Kiler (1997) alebo Predpoveď na zajtra (2003). Až do svojej smrti bol herecky aktívny a obdržal mnoho filmových, respektíve divadelných ocenení. Venoval sa taktiež divadelnej réžii, do istej miery aj scenáristike a dokonca i dabingu. Pôsobil dokonca aj ako pedagóg či rektor a počas svojho života patril k najvšestrannejším osobnostiam poľskej kinematografie.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.