Medzinárodný filmový festival Bratislava inšpiruje aj pomáha

MFFBratislava2018logo resizeMedzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý sa uskutoční od 29. novembra do 2. decembra 2018, opäť prináša svojim divákom širokospektrálnu rozmanitosť. V rámci svojho programu predstaví filmy uznávaných tvorcov ako Steve McQueen, Julian Schnabel, Vitaly Mansky, či Claire Denis v hlavných úlohách s oceňovanými hercami ako Willem Dafoe, Robert Redford, Mads Mikkelsen alebo Martin Huba, no prinesie taktiež debuty doposiaľ málo známych autorov.

Zároveň verejnosti priblíži aktuálnu študentskú tvorbu vďaka výberu filmov z VŠMU, predstaví novú vianočnú rozprávku Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla, pričom výťažok z jej premietania poputuje Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska, a súčasťou programu sú aj diskusie. Spoločným menovateľom všetkých je kvalita. Festivaloví MimiaLiza1 resizenávštevníci si budú môcť pozrieť biografický film amerického režiséra Juliana Schnabela Pri bráne večnosti (At Eternity’s Gate, 2018). Je pohľadom na posledné, temné roky života maliara Vincenta van Gogha, ktoré strávil v Arles a Auvers-sur-Oise vo Francúzsku. Hlavnú postavu stvárňuje Willem Dafoe, ktorý si za dôveryhodne zahranú rolu umelca s náročnými psychickými problémami na tohoročnom festivale v Benátkach prebral cenu za najlepší mužský herecký výkon. Tešiť sa však môžu aj fanúšikovia Madsa Mikkelsena, Mathieua Almarica, Ruperta Frienda, Oscara Isaaca, Louisa Garrela a ďalších. Režiséra filmu si diváci môžu pamätať i vďaka predchádzajúcim filmom ako Skafander a motýľ (Le scaphandre et le papillon, 2007), za ktorý získal ocenenie pre najlepšieho režiséra na MFF Cannes, Než sa zotmie (Before Night Falls, 2000) alebo Basquiat (1996).

Okrem kvalitných filmov si návštevníci festivalu budú môcť užiť aj tohoročný sprievodný program. Hneď v prvý deň festivalu, 29.11. sa v Bohéma Bare uskutoční diskusia „Išla som len po mandarínky... ale v Bohéme bola párty s diskusiou“. Festival spolupracuje aj so Slovenskou filmovou agentúrou (SFA). Pre filmových profesionálov pripravili panel prednášok a diskusií na tému GreenScreen–ekologizácia audiovizuálneho priemyslu. Ich cieľom je priniesť verejnosti informácie o možnostiach zmien v oblasti audiovizuálneho priemyslu a motivovať filmových tvorcov k zavedeniu ekologických postupov do produkcie audiovizuálnych diel. Prednášať bude Tim Wagendorp, koordinátor trvalej udržateľnosti Flámskehoaudiovizuálneho fondu. Okrem neho sa návštevníci môžu stretnúť aj s Pavlom Ballom, zoológom z TANAPu, ktorý odprezentuje tému Komu patrí obloha v Tatrách?, ale aj s Jopy Hečkom spoločnosti Skyeye, prezentujúcim skúsenosti z nakrúcaní  dynamických záberov z vtáčej perspektívy do filmov (napríklad Čiara, Kandidát, Anjel Pána,Tlmočníka iné), seriálov (napríklad Tajné životy,Marco Polo, Búrlivé vínoa iiné) a reklamných spotov. Svoje skúsenosti predostrie a na úskalia tejto práce upozorní v rámci prednášky Využitie dronov pre filmové účely.

Snaha pomáhať ľudí spája - pod týmto heslom sa počas festivalu uskutoční aj charitatívna projekcia, v rámci ktorej sa MimiaLiza2 resizepremietne rozprávka slovenských animátoriek Kataríny Kerekesovej a Ivany Šebestovej určená (nielen) pre deti Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla. Rodičia i deti dvojicu kamarátok poznajú už od roku 2013, kedy RTVS začala vysielať seriál Mimi a Líza, príbehy nevidomej Mimi a jej šibalskej kamarátky Lízy. Ten následne zaznamenal úspech po celom svete – v Brazílii, Kanade, Číne, Hong Kongu, Belgicku, Česku, ale aj vo Francúzsku, odkiaľ prišiel popud, aby autorky seriálu vytvorili o nerozlučnom priateľstve a nezištnej pomoci film s vianočnou tematikou. A tak si tento krát Mimi a Líza pocestujú v čase, aby sviatky – spájajúce sa s množstvom svetiel – neostali v tme. Vstupným návštevníci podporia verejnú zbierku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska s názvom Biela pastelka, ktorá zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Projekcia sa uskutoční 2. decembra v bratislavskom kine Mladosť.

Pásmo Študentské filmy: VŠMU Bratislava budú tento rok reprezentovať snímky mladých tvorcov: Výlet Daniela Riháka, Extrakce Kateřiny Hroníkovej, Vampire Sushi Jakuba Chebana, Mareka Fischera a Michaely Hoškovej, Journey Mareka Jasaňa a Terapia cestou Michala Baráneka. V priebehu necelej hodiny a pol sa tak diváci budú môcť zoznámiť so súčasnými pohľadmi študentov VŠMU na svet.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.