Štyridsaťštyri na DVD
Štvrtým filmom DVD edície Slovenský film 40. a 50. rokov, ktorú na tohtoročnú jeseň pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) a vydavateľstvo Petit Press, je dramatický príbeh o vzbure vojakov Štyridsaťštyri režiséra Paľa Bielika. Snímka, ktorá je otvorenou obžalobou nezmyselnosti vojen a vyjadrením odporu voči vojnovému násiliu, vyjde v piatok 21. októbra 2011.
Film Štyridsaťštyri rozpráva dramatický príbeh o vzbure slovenských vojakov proti dôstojníkom rakúsko-uhorskej armády 71. trenčianskeho pešieho pluku v srbskom meste Kragujevac počas prvej svetovej vojny. Námet na jeho vznik sa zrodil v hlave Paľa Bielika podľa vlastných slov náhodne, a to po prečítaní článku o vzbure 71. trenčianskeho pešieho pluku rakúsko-uhorskej armády, ktorá vypukla v roku 1918 v Kragujevaci. Táto téma ho zaujala natoľko, že sa jej niekoľko rokov venoval, vyhľadával rôzne články v archívoch, doklady, súdne spisy, hovoril s priamymi účastníkmi vzbury a dokonca navštívil jej dejisko. Na základe získaných informácií potom Bielik napísal filmovú poviedku. V roku 1955 s ňou vyhral prvú cenu v literárnej súťaži Zväzu slovenských spisovateľov.
O filme Štyridsaťštyri sa v období jeho príprav uvažovalo aj ako o juhoslovansko-československej koprodukcii, no k spolupráci napokon nedošlo a film sa realizoval iba v slovenskej produkcii. Nakrúcal sa šesť mesiacov, väčšina exteriérov vznikla na Záhorí (Stupava, Svätý Jur, Častá, Pezinok), v okolí Bratislavy, ale aj v Petržalke, v Slávičom údolí a vo Vydrici. Do hlavných postáv filmu obsadil Bielik mladých začínajúcich hercov – zvolenského herca Juraja Sarvaša a nitrianskeho herca Dušana Blaškoviča, pre ktorých bola táto skúsenosť prvou hereckou príležitosťou vo filme. Ešte aj dnes si herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš detailne spomína na chvíle, ako ho Paľo Bielik objavil pre film. Hovorí: „V tej dobe bolo túžbou každého herca hrať vo filme. Ja som čítal filmovú poviedku Štyridsaťštyri v časopise Film a divadlo. Bielik ju podpísal ako Bukva. Tá poviedka sa mi veľmi páčila. Bola dramatická a navyše s pravdivým príbehom. Vtedy som bol rok po škole, hral som v krajovom divadle vo Zvolene. A zrazu mi pošlú scenár! Mal som si naštudovať niektoré scény a na druhý deň som mal prísť robiť skúšky do Bratislavy. Scenár som si prečítal celý, aby som vedel, o čo ide, a vo vlaku som sa spamäti naučil scény, ktoré som mal zahrať pred kamerou. Skúšali sme celý deň, ja som vlastne stál pred kamerou prvý raz.“ Výber mladého neznámeho herca do jednej z hlavných postáv Bielik podľa Sarvašových slov zdôvodnil jednoznačne: „Povedal mi, že potreboval hlavného hrdinu neostrieľaného, jednoduchého. Robil skúšky, hľadal. A vybral si mňa.“

Foto - SFÚ