Pred Canneským festivalom

Svetoznáme kúpeľné mesto na Riviére, Cannes, sa vraj počas festivalu rozrastie o vyše 30 tisíc hostí, hotely Carlton, Noga-Hilton, Majestic, Martinez a iné obliehajú davy obdivovateľov filmu. Francúzi s neprekonateľnou vytrvalosťou dokážu hodiny čakať na svojich obľúbených hercov – v daždi, horúčave, prosto v každom počasí. Slávna Croisette sa stane často neprechodnou. Môžeme tu obdivovať živé sochy, predaj všetkého od žabiek, rôznych zbytočností až po obrazy . Ak na to máte veľmi radi vás pouliční maliari namaľujú - za nie malú sumu. Ale pozor ! ak ste nepozorní je to aj raj pre zlodejov. Nábrežie, blízko festivalového paláca lemujú stánky, kde sa prezentujú zástupcovia rôznych kinematografií. Nebude ani tohto roku chýbať slovensko-český stánok, ktorý mávame
Riaditeľ Canneského festivalu Giles Jacob nerád riskuje dobré meno festivalu, teda radšej vsadí na istotu. Preto sa nemožno čudovať, že sa už mnoho rokov často obmieňajú mená už osvedčených tvorcov, z ktorých nejeden už získal v Cannes ocenenie. Sú to napríklad dnes už 100-ročný Manoel de Oliveira, Quentin Tarantino, bratia Coenovci, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Lars von Trier, Aki Kaurismäki, Ang Lee, Clint Eaastwood, Emir Kusturica, bratia Dardenovci , Atom Egoyan a mnohí iní a len sem - tam sa objaví nové meno. Nie je tomu inak ani tohto roku. Mnohí, ktorých som spomenula, sa ocitli v hlavnej súťaži – súťaži dlhometrážnych filmov, ktorých počet je tentoraz 20. Uvediem ich všetky a riskujem doslovný preklad názvov, ktorý sa nemusí zhodovať s distribučným titulom.
Napríklad slávny Španiel Pedro Almodóvar bude súťažiť s filmom Los abrazos rotos (Zlomené objatia), Austrálčanka Jane Campionová so snímkou Bright Star (Jasná hviezda), Rakúšan Michael Haneke s filmom Das wiesse band (Biela stužka), Američan Ang Lee so snímkou Taking Woodstock ( Rozprávanie o Woodstocku). Nebude chýbať ani americký režisér Quentin Tarantino s filmom Inglourious Basterds (Neslávni bastardi) a veľký Dán Lars von Trier so snímkou Antichrist (Antikrist). Film Looking for Eric (Hľadanie Erika) je z dielne anglického tvorcu Kena Loacha a francúzska legenda Alain Resnais sa predstaví filmom Les herbes folles ( Bláznivé rastliny).
Okrem stálic festivalu uvidíme v hlavnej súťaži filmy Fish Tank ( Rybia nádrž) Andrea Arnolda, Un prophéte (Prorok) Jacquesa Audiarda, Vincere (Zvíťaziť) Marca Bellocchia, Map of the Sound of Tokyo (Mapa zvukov Tokia) Isabel Coixetovej, A l´origine (Podľa originálu) Xaviera Giannoliho, Chun feng chen zui de ye wan ( Noci jarného opojenia) režiséra Lou Yeho, Kinatay (Kinatay) Brillante Mendozu, Enter the void ( Náhle prázdno) Gaspara Noeho, Bak-Jwi (Smäd) Park Chan-Wooka, The Time that remains (Čas, ktorý ostáva) Elia Suleimana, Vengeance (Pomsta) Johnnieho Toa a Visage (Tvár) Tsai Ming- lianga.

Isabelle v neľahkej práci budú pomáhať americká herečka Robin Wrightová-Pennová , manželka Seana Penna, vlaňajšieho predsedu jury, talianska herečka, režisérka a scenáristka Asia Argentová, americký režisér a scenárista James Gray, anglický spisovateľ a scenárista Hanif Kureishi, turecký režisér, scenárista a herec Nuri Bilge Ceylan, režisér, spisovateľ a scenárista z Južnej Kórey Lee Chang-Dong a herečka z Taiwanu Shui QI. Dodatočne (4.5.2009) doplnili porotu ešte o indickú herečku Sharmillu Tagoreovú.

Tohto roku sa vedenie festivalu rozhodlo dať Palmu cti (Palme d´honneur) americkému hercovi a režisérovi Clintovi Eastwoodovi za celoživotné dielo a jeho mimoriadny prínos pre svetovú kinematografiu. Riaditeľ festivalu Gilles Jacob sa vyjadril, že on i mnohí obdivujú jeho mimoriadny talent a udelenie Zlatej palmy je vyjadrením tohto obdivu. Cenu si však neprevzal na festivale, ale ešte pred jeho otvorením v Paríži.
Foto: Peter Leginský