Soderbergh, Fuqua, Stone, Mussoliniová ... a Chávez!

benatky_logoPondelkom uzavrel 66. medzinárodný filmový festival v Benátkach svoju prvú polovicu. Najzaujímavejšími predstaveniami dnes boli tie mimosúťažné, ako sa na veľkých svetových festivaloch stáva smutným pravidlom.


Steven Soderbergh predstavil svoj najnovší projekt - trpkú komédiu The Informant! Matt Damon, s plešinou (ukrývanou príčeskom) a dvadsiatimi kilami nadváhy hrá tajomného Marka Whitacrea, manažéra veľkej spoločnosti. Blahobytne žijúci muž šíri okolo seba klamstvá, výmysly a fikcie, aj keď ho FBI presvedčí, aby spolupracoval pri odhalení medzinárodnej kartelovej dohody o cenách. Takže keď napokon vysvitne, že po celý čas hral predovšetkým pre seba a obral svoju firmu o milióny dolárov, nik nedokáže rozmotať spletenec jeho mystifikácií.the_infomantPo odsedení skôr symbolického trestu sa vracia naspäť do biznisu ako vysokopostavený (a poriadne bohatý) manažér. Príznačné je, že vo filme niet žiadnych sympatických postáv a sympatie si nezíska ani Damonov Whitecare. “Mal som nápad,” povedal režisér, “vylúčiť z filmu všetko, čo nie je zábavné. Ak to bude úspešné, budem takto robiť všetky moje nasledujúce projekty.”

V hlavnej prehliadke ale mimo súťaž uviedol svoju novinku aj Antoine Fuqua. Aj vo filme Brooklyn’s Finest zostal verný žánru realistickej kriminálnej drámy. Rozprávanie sleduje rozdielne osudy troch newyorských policajtov Eddieho, Sala a Tanga, ktoré sa tragicky stretnú, ale nepretnú, na jednom mieste. Spája ich 65 okres, jedno z najnebezpečnejších miest Severného Brooklynu. Richard Gere hrá zatrpknutého apatického Eddieho, ktorý ráta dni do odchodu od polície. Ethan Hawke je Sal, člen protidrogovej jednotky, ktorý rieši zúfalé existenčné problémy (tri deti, manželka v druhom stave s dvojčatami, zdravotne nevyhovujúci byt) krádežami špinavých peňazí drogových dílerov. Keď krádeže vynášajú málo, je odhodlaný aj vraždiť. A Tango (Don Cheadle) roky pracuje v utajení, vystupuje ako člen drogového gangu a kvôli presvedčivému krytiu má za sebou aj rok väzenia. Milovaná manželka sa s ním preto rozvádza , veliaci dôstojníci mu kladú čoraz ťažšie úlohy a on už príliš zrástol s prostredím, proti ktorému má bojovať. Menej hier s kamerou a strihom, viac priestoru pre hercov a smútok - to sú hlavné znaky Fuquovho nového diela.

francescaSpôsoby, ako na festivale spropagovať film, môžu byť rôzne. Vnučka fašistického diktátora Benita Mussoliniho Alessandra Mussoliniová, sa obrátila na súd, aby znemožnila premietanie snímky rumunského režiséra Bobbyho Paunesca s názvom Francesca, úvodné predstavenie festivalovej prehliadky Orizzonti. Rumunská učiteľka z materskej školy chce vo filme emigráciou do Talianska nájsť lepší, dôstojnejší život, ale dočká sa pravého opaku. Pravicová politička Mussoliniová sa preslávila výrokom, že “Rumuni majú znásilňovanie v génoch”. Nečudo, že vo filme sa o nej Rumuni vyjadrujú rázne. Mussoliniová nadávky z filmu považuje za urážku a prostredníctvom súdneho predbežného opatrenia sa jej podarilo znemožniť projekcie snímky pre verejnosť, ktoré sa mali konať mimo benátskeho Lida. Nechtiac sa tak zaslúžila o to, že film odrazu chcú vidieť všetci a festival zvažuje zaradenie dodatočných mimoriadnych projekcií.

hugo_chavezZáujem účastníkov festivalu o nový dokumentárny film Olivera Stonea South of the Border o ľavicovom venezuelskom prezidentovi Hugovi Chávezovi usporiadatelia festivalu veľmi podcenili. Na každé z jediných dvoch predstavení sa nedostali stovky akreditovaných divákov. Medzi nimi ani ja, takže o “duchovnom pokračovaní” Stoneovho dokumentu o Fidelovi Castrovi El Comandante až niekedy nabudúce.

Zatiaľ len toľko, že na slávnostnej premiére sa v pondelok popri Oliverovi Stoneovi objavila i nečakaná filmová hviezda - venezuelský prezident Hugo Chávez osobne. Vyvolal na benátskom Lide nielen manévre polície a tajných služieb, ale skutočné furore. Ovácie nadšeného publika pri červenom koberci pred Filmovým palácom trvali desiatky minút. A Chávez, ktorého prichod festival do poslednej chvíle dôsledne tajil, si tú slávu zjavne s pôžitkom vychutnával. Napokon - takéhoto privítania sa na benátskom festivale tohto roku nedostalo nikomu, ani jednej hollywoodskej filmovej superstar!

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.