Slovenská kinematografia českom Febiofeste

Febio logoPo viacerých rokoch bude mať slovenská kinematografia na 23. medzinárodnom filmovom festivale Praha Febiofest bohaté zastúpenie. V českej premiére bude s početnou delegáciou tvorcov uvedený film Eva Nová režiséra Marka Škopa, ktorý je zaradený do súťaže Nová Európa. MFF Praha Febiofest sa koná od 17. do 25.marca 2016, celkovo premietne sedem slovenských a koprodukčných filmov.

Súťaž Nová Európa predstavuje prvé alebo druhé filmy európskych režisérov, ktoré majú výrazný rukopis, radikálny prístup, silný príbeh alebo sa zaoberajú aktuálnymi problémami. Film debutanta v oblasti hranej tvorby Marka Škopa Eva Nová (2015) s príbehom o kedysi slávnej, dnes zabudnutej herečke uvedie na pražskom Febiofeste v českej premiére bohatá zostava slovenských tvorcov, medzi nimi herci Emília Vášáryová, Milan EvanobaresizeOndrík, Anikó Vargová, režisér a producent Marko Škop, kameraman a producent Ján Meliš, strihač František Krähenbiel a dramaturgička Zuzana Liová. V sekcii Nová Európa sa bude Eva Nová uchádzať o priazeň poroty s ďalšími jedenástimi snímkami. Medzi nimi je aj koprodukčný film Ja, Olga Hepnarová (2016) debutujúcej dvojice režisérov Tomáš Weinreb a Petr Kazda, ktorý sa len nedávno a s veľkým úspechom predstavil vo svetovej premiére na MFF Berlinale ako otvárací film sekcie Panorama. Vychádza zo skutočnej tragickej udalosti a vykresľuje psychologický obraz mladej ženy, ktorá sa cítila byť odmietnutá svetom a rozhodla sa mu pomstiť.

 

Súčasťou festivalového programu bude tento rok aj Slovenský deň. Organizátori sa ho rozhodli usporiadať v hepnarova resizenadväznosti na priaznivý vývoj slovenskej kinematografie v posledných rokoch, ktorú dnes reprezentujú žánrový film, nezávislé sociálno-kritické snímky aj festivalovo úspešné dokumenty. Počas neho bude v českej premiére uvedená mestská dráma Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka o mladom hrdinovi, ktorý vstupuje do životov cudzích ľudí. Na Febiofeste film predstavia režisér Peter Bebjak, producent Rasťo Šesták, scenárista Peter Gašparík, kameraman Martin Žiaran, herec Noël Czuczor a produkčná Natalia Rau Guzikiewiczová. Divákom sa predstaví aj tragikomická road-movie Stanko (2015) v réžii debutanta Rasťa Boroša, ktorá sa zaoberá témou obchodu s bielym mäsom, no predovšetkým je príbehom o priateľstve a morálnych hodnotách. Osobne ju v Prahe uvedú producentka Barbara Harumová Hessová, strihač Peter Harum a herec Peter Kočan. Počas Slovenského dňa sa premietne aj psychologická milostná dráma Eduarda Grečnera Drak sa vracia (1967), nakrútená podľa rovnomennej novely Dobroslava Chrobáka. Film v hlavnej úlohe s herečkou Milkou Vášáryovou sa bude premietať za jej osobnej účasti.

 

Nová festivalová sekcia Česká stopa s tvorbou našich západných susedov predstaví vo svetovej premiére okrem iného koprodukčný trikový celovečerný poviedkový film režiséra Jána Bubeníčka Smrteľné historky (2016) v hlavných úlohách s Jánom Budařom či Pavlom Landovským, ktorý kombinuje hrané akcie s 3D a 2D animáciami vrátane motion capture živých hercov a bábok. Film bude mať na Febiofeste premiéru, ktorej sa zúčastní bohatá delegácia tvorcov. Diváci budú mať možnosť vidieť aj koprodukčný triler Červený pavúk (2015) poľského režiséra Marcina Koszalku, inšpirovaný prípadom sériových vrážd v 60. rokoch minulého storočia v Poľsku.

 

Aktuálny ročník Febiofestu sa nesie v znamení významnej udalosti. Slovenský režisér a producent Fero Fenič, prezident a zakladateľ festivalu, si 1. marca prevzal čestné občianstvo Prahy ako najvyššie uznanie hlavného mesta ČR. Toto uznanie udeľuje Praha od roku 1920 a Fenič je prvým filmárom, ktorý ho získal. Je tiež po štyridsiatich rokoch prvým občanom slovenskej národnosti, ktorému bolo toto ocenenie udelené. V minulosti ho napríklad získali sir Nicholas Winton, dirigent Rafael Kubelík, spisovateľ Josef Škvorecký alebo Václav Havel.

Viac: http://www.febiofest.cz/

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.