Art Film Fest pripomenie „osmičkové“ výročia

ArtFilmFestlogoÚčasť Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v programe Art Film Festu Košice nesie celospoločenský rozmer. Najviac filmov z jeho archívnych fondov sa predstaví v tematickej sekcii Téma: 100 SK/CZ (Sto rokov vzájomnosti), ktorej zámerom je v „osmičkovom“ roku ponúknuť prierez rozhodujúcimi dejinnými udalosťami a osudovými míľnikmi.

SFÚ sa okrem toho bude na festivale prezentovať aj ako koprodukčný partner nových domácich titulov v sekcii Slovenská sezóna. Festival sa uskutoční v dňoch od 15. do 23. júna 2018. „Keďže tento rok sa nesie v znamení historických, osudových a magických osmičiek, jedným z leitmotívov tohtoročného festivalu je 100. výročie vzniku Československa,“ hovorí filmová historička Eva Filová, zostavovateľka sekcie Téma: 100 SK/CZ (Sto rokov vzájomnosti). „Táto programová sekcia si prostredníctvom starších aj celkom nových hraných i dokumentárnych filmov pripomenie niekoľko vybraných osobností a zlomových udalostí spoločnej histórie.“

Z archívnych fondov filmového ústavu v tejto „výročnej“ sekcii diváci uvidia dokumentárny film o demokratizačnom Cas resizeprocese v Československu Čas, ktorý žijeme (1968). Ide o unikátne kolektívne dielo bratislavského Štúdia krátkych filmov a režisérsky sa na ňom podieľali Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran. Film zachytáva významné udalosti tzv. pražskej jari, ktoré sa diali v našej spoločnosti od zvolenia Alexandra Dubčeka do funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ v januári 1968 do abdikácie prezidenta Antonína Novotného v marci 1968. Formou ankety, svedectiev, prejavov, archívnych materiálov a najmä otvorenou kritikou sa vyjadruje najmä k pálčivým spoločenským problémom. Pred filmom sa premietne krátky dokument Ladislava Kudelku Leopoldovská pevnosť (1968) o histórii jednej z najkrutejších väzníc v komunistickom Československu, kde sa vedľa seba ocitli nebezpeční kriminálnici, politickí väzni, vojnoví zločinci aj vojnoví hrdinovia, kňazi a ďalší nespravodlivo odsúdení. Do sekcie je tiež zaradený Kinožurnál č. 20/1990, Znovuzrodenie M. R. Štefánika od Vladimíra Mináča, v ktorom zábery zo Štefánikovho rodného kraja striedajú archívne materiály a záznam z celonárodnej púte na Bradlo pri príležitosti 71. výročia jeho tragickej smrti. Uvedený bude ako predfilm snímky Věry Chytilovej TGM Osloboditeľ (1990).

Slovenský filmový režisér, scenárista a producent žijúci v Čechách Fero Fenič, zakladateľ festivalu Febiofest, predstaví na Art Film Feste Košice okrem filmov so spoločnou témou osudovosti, aj kľúčové filmy vlastnej tvorby. Budú medzi nimi aj dve snímky z obdobia Feničovho pôsobenia v Štúdiu krátkych filmov v Bratislave, kam nastúpil po absolvovaní filmovej a televíznej dokumentárnej réžie na pražskej FAMU. Dokumenty zo zbierkových fondov SFÚ Diadém (1978) o problémoch mladých ľudí v amatérskej hudobnej skupine a Tam a späť (1980) o živote stavebných robotníkov, ktorí väčšinu času strávia na cestách, sa premietnu v sekcii Fero Fenič pozýva.

Z kolekcie nových filmov, ktoré odprezentuje tradičná festivalová sekcia Slovenská sezóna, participoval Slovenský valek resizefilmový ústav koprodukčným vkladom na dvoch tituloch. Válek (2018) režiséra Patrika Lančariča približuje jednu z kontroverzných postáv slovenskej kultúry, básnika a ministra kultúry v čase normalizácie Miroslava Válka. Film vykresľuje jeho osobnosť prostredníctvom výpovedí rodinných príslušníkov, básnikov, pamätníkov s využitím archívnych materiálov a ukážok z básnikovej tvorby. Dokument Inde (2018) režisérskej dvojice Juraj Nvota a Marian Urban divákom predstavuje život a dielo neopakovateľného tvorcu a výtvarníka Alexandra Mlynárčika a zachytáva ho priamo v akcii. Filmový portrét pristihuje tohto svetobežníka pri rôznych príležitostiach v jeho výnimočných prejavoch,  umeleckých aktivitách, eskamotážach, ale aj v protichodnostiach a kontroverznostiach doby.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.