Mestský lovec (Shiti Hanta/City Hunter)

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Lov resizePostava Mestského lovca je známa v japonskej mange (výraz pre japonský komiks) od roku 1985, keď sa objavila na stránkach komiksového magazínu. Tento detektívno-humorný komiks rýchlo po vydaní získal potrebnú popularitu a už roku 1987 sa dočkal animovaného televízneho seriálu. Nasledovalo niekoľko animovaných filmov a následne v roku 1993 hraný (aj v našich končinách uvádzaný) film s hviezdnym Jackie Chanom v hlavnej úlohe. Po viacerých pokusoch oživiť popularitu Mestského lovca (pokúšali sa o to aj Francúzi vo vlastnej verzii tohto japonského príbehu pod názvom Nicky Larson) sa pôvodného komiksu ujala spoločnosť Netflix a s jeho pomocou vznikla nová, moderná verzia príbehu.

V prípade tejto novej verzie sa réžie ujíma Júiči Sató a v hlavnej úlohe sa objavuje mladý japonský herec Rjóhei Suzuki, ktorý sa ako Ryo Saeba vydáva na Lov4 resizestopu zločinu pod príznačnou prezývkou Mestský lovec. Suzukiho poňatie tejto takmer supehrdinskej figúrky pripodobňuje kombináciu sukničkárskeho Jamesa Bonda s uleteným zvieracím detektívom známym ako Ace Ventura. Príbeh teda zostáva verný svojim humorným koreňom, i keď na rozdiel od relatívne nenásilnej verzie s Jackie Chanom, nový Mestský lovec kombinuje tento humor s pomerne krvavým obsahom. Dospelejší prístup k látke sa však odráža predovšetkým v explicitnejšom zobrazovaní násilia, no príbehová rovina, žiaľ, k nám ako k dospelým príliš nepristupuje. Z tuctového príbehu o pomste sa totiž istotne dalo vyťažiť viac.

Pod prezývkou Mestský lovec sa skrýva súkromný detektív Ryo Saeba, ktorý síce v streľbe a chmatoch podáva nadľudské výkony, no má jednu neprekonateľnú slabosť, ktorú predstavujú ženy. Aj kvôli ním sa Lov4 resizenapokon dostáva do množstva nebezpečných situácií. Ako je zrejmé od samotného počiatku, keď ho vidíme namiesto pátrania sledovať špeciálnym ďalekohľadom partiu mestských krásavíc, nevie sa priženách jednoducho kontrolovať. Vzhľadom na nepriazeň osudu je však napokon nútený so ženským jedincom spolupracovať, konkrétne so sestrou svojho bývalého spolupracovníka, ktorý nečakane umiera pod rukami nebezpečného nepriateľa. Saeba ako povestný Mestský lovec je po tejto desivej skúsenosti rozhodnutý partnera pomstiť, a neodmieta pri tom pomoc ani jeho sestry Kaori, ktorá sa na cestu pomsty vydáva spolu s ním a, popravde, nie je vôbec škaredá.

Okrem akčného filmu, komédie a detektívky, možno vo filme badať aj elementy science-fiction žánra,keďže jednou z dôležitých zbraní ústredného zloducha je aj zvláštna tuba s bližšie Lov8 resizeneidentifikovanoudrogou meniacou svojich užívateľov na mimoriadne silných nadľudí. Tí sú so svojou silou následne schopní prevrátiť holými rukami automobil a takisto skomplikovať cesty za bežných okolností triumfujúcemu Mestskému lovcovi. Zároveň sa však členovia tejto zvláštnej Únie stávajú figúrkou vrukách antagonistu príbehu. Ten ich môže hocikedy na diaľku zničiť, pretože ľudia sú pre neho len krátkodobo použiteľné zbrane, ktoré dokáže zmanipulovať vo svoj prospech a potom sa ich jednoduchým stisnutím gombíka zbaviť.

Mestský lovec nie je zvlášť výnimočný film, dokonca ani u nás v európskych končinách, i keď mu nemožno uprieť istú dynamiku a pochváliť môžeme aj solídne vyzerajúce súboje. Humorná stránka,ktorá by mala odľahčovať atmosféru inak drsného filmu, však príliš nefunguje, a väčšinou Lov7 resize„humoru“ spočíva v prihlúplych grimasách hlavného predstaviteľa. Ani postava samotného Mestského lovca príliš sympatie nebudí, azda kvôli svojim narcistickým sklonom, no táto výhrada bude skôr subjektívna, keďžeonen narcizmus je jednou zo zámienok ku komickým eskapádam, ktoré hrdina podstupuje. Predstaviteľ Mestského lovca Rjóhei Suzuki je inak sympatický herec, no jeho hra na Jima Carreyho nie je príliš presvedčivá, a nepomáha mu v tom ani nepríliš vtipný scenár. Pokus o moderný akčný film padá práve na tuctovom scenári, no nenadchne ani vizuálna stránka, následkom ktorej je aj atraktívne Tokyo vyobrazené monotónne. Fanúšikovia japonskej manga kultúry azda film príjmu ako neškodnú zábavku, pre bežných divákov však bude Mestský lovec skôr nezáživnou záležitosťou.

Lov6 resizeMestský lovec (Shiti Hanta/City Hunter), Japonsko, 2024
Dĺžka: 102 minút
Réžia: Júiči Sató
Predloha: Cukasa Hódžó (komiks)
Scenár: Tatsuro Mishima
Hudba: Jošihide Ótomo
Kostýmy: Kumiko Ogawa
Hrajú: Rjóhei Suzuki, Misato Morita, Masanobu Andó, Fumino Kimura, Asuka Hanamura, Isao Hašizume
Distribúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.