Môj kamoš špión: Večné mesto (My Spy: The Eternal City)
Bol to vlastne režisér Ivan Reitman, kto v roku 1990 zaviedol do žánru mierne gýčovej rodinnej komédie novú a napriek tomu v určitých diváckych kruhoch stále atraktívnu schému: konfrontáciu veľkého svalnatého chlapa, ktorý akoby vypadol z akčného filmu najťažšieho kalibru, so skupinkou malých, striedavo roztomilých, striedavo protivných, no tiež ukážkovo nespolupracujúcich detí. Dalo by sa povedať, že minimálne „maminky a bábrle“ boli z takto jednoznačne charakterizovaných a hrdinne spochybňovaných mužských autorít úplne paf. Prvým a do dnes pravdepodobne najpamätnejším adeptom na toho najlepšieho vychovávateľa bol Arnold Schwarzenegger v Policajtovi zo škôlky (a legenda hovorí, že v pokračovaní z roku 2016 nakrútenom priamo pre video distribúciu ho dokonca nahradil Dolph Lundgren).
S o niečo staršími nepodarenými milionárskymi súrodencami si musel poradiť napríklad wrestler Terry „Hulk“ Hogan v Pánovi pestúnke alebo Osobnom strážcovi (1993) Michaela Gottlieba. V roku 2005 sa z Vina Diesela stal Cumlikátor Adama Shankmana a len tak-tak postačili Pestúnke v akcií (2010) režiséra Briana Levanta všetky tie obdivuhodne krkolomné bojovo-choreografické schopnosti Jackieho Chana, ktoré na ňom všetci zbožňujeme, aby mal pod dohľadom jednu špiónmi ohrozovanú rodinu. Aj keď, samozrejme, vo svojich preukázateľných zručnostiach pri výmene „pokakaných“ plienok v rámci vedľajších dejových línií svojich iných, žánrovo nerodinných príbehov nezaostávali ani Chow Yun-fat v Hard Boiled (1992) hongkonskej legendy Johna Woo, prípadne Jason Statham v Rýchlo a zbesilo 8 (2017)...
Bývalý vojak v službách CIA JJ (Dave Bautista) sa so Sophie (Chloe Coleman) po prvý raz stretli vo filme Môj kamoš špión režiséra Petera Segala z roku 2020. Mala vtedy ako postava ešte len deväť rokov. Bola aj s mamou Kate (Parisa Fitz-Henley) čerstvo odsťahovaná z francúzska do Chicaga. Jej otec kamsi ukryl plány na výrobu atómovej bomby tesne pred tým, ako sa ho zbavil jeho vlastný brat Victor Marquez (Greg Bryk), ostrieľaný obchodník so zbraňami. Sophie s mamou, samozrejme, o ničom z toho nevedeli. Mali čo robiť, aby si zvykli byť samé a v úplne novom prostredí. Pre prípad, žeby predsa len mohli agentúru doviesť k nejakej stope, bol to šéf CIA David Kim (Ken Jeong), kto dal JJ povel uvelebiť sa spoločne s hackerkou Bobbi (Kristen Schaal) v susednom byte, nainštalovať kamery, sledovať a odpočúvať. JJ prípad dostal tak trochu za trest, keďže pri predchádzajúcej akcií prišiel o krytie kvôli prízvuku (na tradičnú „slovanskú“ angličtinu si dnes treba dávať pozor!) a následne postrieľal aj tých, čo by mu v prípade prežitia pokojne mohli poslúžiť ako dobrý informačný zdroj pre budúcnosť. Na druhej strane vidieť v rodinnom filme po efektne nasnímanej explózií letieť vzduchom nekrvavo odtrhnutú hlavu ruského teroristu a to ešte aj s ikonickým Wilhelmovým výkrikom znejúcim mu z pier, má svoje nezanedbateľné kúzlo... Netrvá dlho a JJ s jeho špiónskou technikou odhalí aj malá Sophie. Na mobil si nakrúti zopár potrebných dôkazných materiálov, aby ho aj kolegyňou mala čím vydierať a vzťah, po ktorom sa z JJ pozvoľna stane dobrovoľná rodičovská náhrada za zosnulého otca, prípadne zo Sophie učenlivý špión v tréningu sa môže začať. A áno, jednou z cenných lekcií, ktoré sa malá protagonistka musí naučiť, je aj spomalené kráčanie s poriadne ohnivou explóziou za chrbtom, kedy sa ležérne, s predstieraným nezáujmom ani len neobzrie späť.
Prvý Môj kamoš špión bol príjemnou akčnou komédiou s nijako zvlášť prekvapivými zvratmi, správnou dávkou žánrových klišé a elegantne zrealizovanou, odľahčenou akciou, ktorá sa príležitostne nebála zábavne prekonať aj očakávanú „korektnosť“ rodinného filmu – nech si predsa len čosi užijú aj na kontaktný boj, prestrelky a automobilové naháňačky navnadené „detiská“ v publiku. Malá Chloe Coleman bola dostatočne charizmatická a vo svojej prefíkanosti sympatická, aby dôstojne sekundovala drsniackej mohutnosti Davea Bautistu, ktorý si už rozhodne nie nepodobné množstvo vtipne sebaironických replík odskúšal na podobne nemotornej postave Draxa v marvelovskej sérií Strážcovia galaxie (2014-2023). Pomohla aj určitá miera nostalgie za žánrovou štylizáciou 90. rokov. Aktuálne pokračovanie Môj kamoš špión: Večné mesto opäť v réžií Petera Segala („sandlerovka“ 50x a stále po prvý raz, špionážna komédia Dostaňte agenta Smarta) nadväzuje na prvý diel so štvorročným rozdielom a tak trochu očakáva, že spoločne s hlavnou protagonistkou vyrástlo aj publikum. Akcie je tento raz o poznanie viac – dokonca je možné film považovať za „rodinný“ ekvivalent výpravnej bondovky, či ďalšej spektakulárnej epizódy Mission: Impossible. Antagonisti sú mnohopočetne organizovaní, jadrových hrozieb už nie len v štádiu plánovaného skonštruovania prípadných zbraní je podstatne viac. Svoje miesto v deji hrajú aj prvé pubertálne milostné pletky, a keďže v hereckom obsadení naďalej zostávajú (proti svojmu typu, ale predsa) aj hereckí predstavitelia už neraz hrajúci v komédiách so silným sexuálnym podtónom Ken Jeong alebo Kristen Schaal, netreba sa preto ani veľmi čudovať scénam, kde napríklad určitú odtrhnutú anatomickú špecifikáciu obnaženej mužskej sochy z čias starovekého Ríma niekto aj poriadne nápadným spôsobom použije v sebaobrane.
Scenár, pri ktorého písaní režisér spolupracoval s Erichom a Jonom Hoeberom, necháva JJ odpočívať pri pečení koláčikov, zatiaľ, čo sa otcovsky stará o už mierne vzdorovitú Sophie (pričom znejú očakávané repliky typu: „Nie si môj otec,“ a podobne), kým jej mama cestuje po svete s lekármi bez hraníc. Je zahľadená do športovo obratného Ryana (Billy Barratt), zatiaľ, čo po nej nesmelo pokukuje citlivo-inteligentný syn JJ šéfa Collin (Taeho K). Špiónsky tréning – obzvlášť všemožné spôsoby sebaobrany - jej idú na výbornú, hoci by si s nimi sem-tam rada dala aj pauzu. V najbližšom čase ju tiež spoločne so školským speváckym zborom čaká toľko vytúžený výlet do Ríma a Vatikánu. Toho sa, ako inak, musí zúčastniť aj samotný JJ ako výchovný dohľad, pričom vo chvíľach, keď sa ostatní „študáci“ nepozerajú, pracuje na svojej tajnej špiónskej misií. Očakáva snáď niekto v publiku, že sa súkromné aspekty vzťahu JJ k Sophie a boj o aktivačné kódy k množstvu atómových hlavíc, čo KGB na konci studenej vojny poukrývala všade možne po celom svete v priebehu deja aspoň párkrát nepretnú? Asi sotva.
Dej pokračovania trochu prichádza o vierohodnú „intimitu“ bežnej rodinnej domácnosti, v ktorej sa odohrával pôvodný Môj kamoš špión a vykrádajúc pri tom marvelovku Spider-Man: Ďaleko od domova (2019) Jona Wattsa, kde sa titulný protagonista nie nepodobne odhodlal uskutočniť výlet do Európy. Výpravné scény z talianskych scenérií dodávajú záberom kamery Larryho Blanforda pútavú atraktivitu, pričom s každým novo zobrazeným prostredím je spojený buď nejaký komický gag alebo napínavá sekvencia. Strih Jasona Goursona sa opäť postará o správne komediálne načasovanie a dunivá hudba Seana Segala zase efektne rytmizuje každý úder, či bojový chvat. Hoci sa aj v rámci pokračovania dej odvíja podľa štandardných žánrových požiadaviek a neponúka veľa originálnych zvratov, remeselná úroveň definovaná prvým dielom zostáva zachovaná. V snímke Môj kamoš špión: Večné mesto je možné nájsť príjemné remeslo kombinujúce štylizované, zábavne naivné špionážne dobrodružstvo a mierne „nekorektnú“ rodinnú komédiu. Je drahšie, akčnejšie a výpravnejšie než naposledy, s postavami charakterizovanými len čiastočne, aby sa tvorcovia mohli dostatočne pohrať s paranoidným hádaním diváka, kto je skutočne ten dobrý, zlý a kto len škaredý. Na jeden film je „rozpútaných“ dejových prvkom možno až príliš a chcelo by to sem-tam nejakú scénu skrátiť. Komu sa ale páčil prvý diel, pokračovanie ho určite poteší.
Môj kamoš špión: Večné mesto (My Spy: The Eternal City), USA, 2024
Dĺžka: 112 minút
Réžia: Peter Segal
Scenár: Peter Segal, Erich Hoeber, Jon Hoeber
Kamera: Larry Blanford
Hudba: Sean Segal
Casting: Bonnie Lee Bouman
Strih: Jason Gourson
Zvuk: Joel D. Catalan, Sean McCormack
Scénografia: Chris L. Spellman, Bobby Cardoso, Kerry Von Lillienfeld
Masky: Nicole Roxburgh
Kostýmy: Darion Hing
Producenti: Peter Segal, Dave Bautista, Chris Bender, Gigi Pritzker, Robert Simonds, Jake Weiner
Hrajú: Dave Bautista, Chloe Coleman, Kristen Schaal, Ken Jeong, Anna Faris, Flula Borg, Craig Robinson, Billy Barratt, Tamer Burjaq, Paul du Toit, Nicola Correia-Damude, Noah Dalton Danby, Devere Rogers, Michał Kostrzewski, Taeho K, Kyra Janse van Rensburg
Distribúcia: Prime Video
Foto: ČSFD cz.