Sugar (TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Sugar 1Seriálová tvorba už dávno dohnala tú filmovú a stala sa sa druhým domovom i mnohých známych celebrít. Zriedkavé nie sú ani názory, že ju aktuálne prevyšuje a či už s tým súhlasíte, alebo nie, jedno sa jej skutočne upierať nedá. A tým je fakt, že v tom množstve kvalitných projektov rôznej žánrovej všehochuti si nájde to svoje úplne každý. Zaujímavo sa javil i neo noirový seriál spoločnosti Apple s názvom Sugar, ktorému sa upísal charizmatický írsky herec Colin Farell. Výsledok však môže viacerých prekvapiť.

Hlavným hrdinom je enigmatický detektív John Sugar (spomínanýColin Farell) špecializujúci sa na nachádzanie nezvestných osôb. V tejto práci je pritom viac než dobrý a dokázal to aj svojou poslednou zákazkou v Tokiu, kde pomohol zachrániť uneseného chlapca. V Los Angeles však na na neho čaká ďalší pomerne náročný prípad, ktorý vezme i navzdory odrádzaniu zo stranySugar 2 svojej spojky Ruby (Kirby Howell-Baptiste). No záhadné zmiznutie vnučky známeho filmového producenta Jonathana Siegela (James Cromwell) ho skrátka nedokáže nechať chladným a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby bol aj tentoraz úspešný.

Pod samotným seriálom je podpísaný americký tvorca Mark Protosevich. Ide o jeho prvý zárez na tomto poli, no ako filmový scenárista sa podieľal na ambicióznej Cele, post-apokalyptickej snímke Ja, legenda či remaku kórejského Old Boya. V priebehu kariéry inak spolupracoval so známymi režisérmi ako Wolfgang Petersen, Francis Lawrence alebo Spike Lee. K ním sa po novom pridáva Fernando Meirelles (Mesto bohov, Dvaja pápežovia), ktorý sa spolu s Adamom Arkinom postarali o réžiu Sugar 3všetkých epizód. Po tejto stránke by teda bolo všetko v poriadku, tím stojaci za projektom je papierovo dostatočne silný.

No hlavným dôvodom, prečo sa oplatí dať seriálu šancu, je Colin Farell v ústrednej úlohe. O kvalite jeho herectva nemôžu byť z dlhodobého hľadiska pochybnosti a aj tu predvádza naozaj zapamätateľný výkon. Sugar je v jeho podaní mimoriadne sympatickým a pritom poriadne netradičným charakterom, ktorý v sebe spája ako silné morálne presvedčenie, tak istú zraniteľnosť a k tomu aj nečakane decentné vystupovanie. Nejde o postavu, ktorá v prvom rade rieši situáciu päsťami – násiliu sa pokiaľ možno vyhýba, zásadne nezneužije opitú ženu a nemá problém ani len tak podarovať bezdomovcovi dvestodolárovku, aby sa aspoň pokúsil dostať ho zo začarovaného kruhu. V rámci žánru to pôsobí dostatočne osviežujúco Sugar 4a hoci sa to výrazne vymyká noirovému ladeniu, vo výsledku ho nijak výraznejšie nenarúša.

Ten sa prejavuje viacerými aspektami, no tým najvýraznejším sú asi Sugarove monológy neustále komentujúce vývoj zápletky. Nájdete tu dokonca aj čiernobielo ladené scény (jedna taká je ihneď v úvode) a seriál si taktiež neustále pomáha rôznymi fantaskne pôsobiacimi prestrihmi na noirové klasiky. Postrehnúť možno i dnes už netradičné kamerové techniky, hoci je na zváženie, či je toto všetko zakaždým k prospechu veci a či to občas nezaváňa až prílišnou samoúčelnosťou. Minimálne to však pôsobí zaujímavo a pomáha seriál dostatočne odlišovať od priamej konkurencie.

Najväčšou slabinou je tak v konečnom dôsledku scenár. Nie preto, že by bol zlý – aj on sa dôsledne drží nastolených pravidiel a poväčšine mu to vychádza. Čiastočne možno prepáčiť i slabší spád zápletky, Sugar 6čo ide vzhľadom ku kratšej minutáži jednotlivých epizód o niečo ľahšie než pri hodinových dieloch. U odvážne pôsobiaceho zvratu v záverečnej tretine a z neho prameniacej prudkej zmeny žánru je to však otáznejšie a nie som úplne presvedčený, či to seriál v danej situácii skutočne potreboval. Tvorcovia to však zjavne takto chceli a preto neostáva nič iné než pristúpiť na ich hru.

Prípadný vznik ďalších sérií tak nie je nijak ohrozený a i so značne upraveným konceptom sa dá určite pracovať. Nakoniec, aj tu sa z toho darí navzdory istej diskutabilnosti ťažiť náznaky zaujímavých myšlienok a druhá séria, kde by sa od začiatku pracovalo s otvorenými kartami, by v tom pokojne mohla pokračovať.

Sugar 5Sugar (TV seriál), USA, 2024
Dĺžka: 4 h 49 min (Minutáž: 32–49 min)
Manažér projektu: Mark Protosevich
Réžia: Fernando Meirelles, Adam Arkin
Scenár: Mark Protosevich, Donald Joh, Sam Catlin, David Rosen
Kamera: César Charlone, Richard Rutkowski
Hudba: Ali Shaheed Muhammad, Adrian Younge
Casting: Sharon Bialy, Sherry Thomas, Rebecca Mangieri
Strih: Fernando Stutz, John Petaja, Matthew Colonna, Luis Colina
Zvuk: Benjamin L. Cook
Scénografia: Tom Foden, Tim Beach, Crystal Schrader, Kathryn Orlando
Masky: Dennis Parker
Kostýmy: Christie Wittenborn
Producent: Matt Woodall
Hrajú: Colin Farrell, Amy Ryan, Kirby Howell-Baptiste, Dennis Boutsikaris, James Cromwell, Nate Corddry, Alex Hernandez, Anna Gunn, Sydney Chandler, Eric Lange, Jason Butler Harner, Lindsay Pulsipher, Natalie Alyn Lind, Brittney Baxter, Miguel Sandoval, Jon Beavers, Darwin Shaw, Yumi Mizui, Kazuma Suzuki, Elizabeth Anweis, Cher Alvarez, Bernardo Badillo, Conrad Bluth, Don DiPetta, Jennifer Marshall, Nyree Neil, Txunamy Ortiz, Carlos Solórzano, Massi Furlan, Paul Schulze, Paula Andrea Placido, Julie Dretzin, Jaime Alvarez, Jana Lee Hamblin, Elizabeth Liang, Joey Pollari, Scott Lawrence, Jonathan Slavin, Monia Ayachi, Jayne Taini, Adrian Martinez, Ben Mankiewicz, Billy Budinich, Ruby Lewis, Elsa Marquez, Cheyenne Perez, Cameron Cowperthwaite, Matthew Arkin, Christine Hassay, Devielle Johnson
Distribúcia: Apple TV+
Foto: ČSFD cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.