Pád domu Usherovcov (The Fall of the House of Usher, TV seriál)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Dom resizeRežisér a scenárista Mike Flanagan je tvorcom niekoľkých kladne prijatých hororových snímok, avšak jeho popularita prudko vzrástla až po tom, ako spojil sily so streamovacou službou Netflix. Ich prvou spoluprácou bol výborný psychologický horor Geraldova hra. Išlo o jednu z mnohých knižných adaptácii ktoré v jeho tvorbe nasledovali. Flanagan neskôr preukázal svoj talent ako tvorca vynikajúcich hororových seriálov. The Haunting (2018, 2020), Polnočná omša (2021) a Polnočný klub (2022) patria medzi seriálové špičky, ktoré zbierajú nadšené ohlasy od bežných divákov aj kritikov. A aj keď sa Flanagan občas vracia k réžii celovečerných filmov, z jeho tvorby je cítiť, že mu seriálový formát sedí viac. Flanaganova zmluva a spolupráca so streamovacou službou Netflix tento rok končí.

Avšak ešte predtým, ako sa naplno venuje svojej veľkolepej adaptácii knižnej ságy Temná veža pre Amazon Prime Video, vyprodukoval pre Netflix svoj Dom3 resizeposledný hororový seriál. Pád domu Usherovcov je voľnou adaptáciou hororovej poviedky Edgara Allana Poea, ktorá je prenesená do 21. storočia. Flanagan seriál kreatívne viedol avšak réžiu jednotlivých epizód si rozdelil so svojím dvorným kameramanom Michealom Fimognarim. V hlavných rolách sa vrátilo hneď niekoľko hercov, z ktorými už v minulosti spolupracoval ako napríklad Bruce Greenwood, Carla Gugino, Henry Thomas, Samantha Sloyan, Rahul Kohli, Kate Siegel, Sauriyan Sapkota, Zach Gilford a T’Nia Miller. Ale pridali sa aj nové tváre ako Carl Lumbly, Mary McDonnell a Mark Hamill. Príbeh sleduje cestu ambicióznych súrodencov s ťažkým detstvom Rodericka a Madeline Usherovcov, ktorí spolu vybudovali z farmaceutickej spoločnosti Fortunato impérium bohatstva, privilégií a moci. Ich liek proti bolesti priniesol pomoc, ale jeho vedľajšie účinky aj utrpenie miliónom ľudí po celom svete. Tajomstvo vzostupu Usherovcov pomaly vychádza najavo keď začnú dediči ich dynastie záhadne umierať.

Dom4 resizePád domu Usherovcov je ultimátnym projektom pre každého fanúšika tvorby Edgara Allana Poa. Flanaganov seriál totižto nie je len adaptáciou príbehu Usherovcov - táto poviedka udáva iba kostru celého príbehu. Jednotlivé epizódy sú vyslovene preplnené odkazmi, konkrétnymi situáciami a dokonca aj doslovnými citáciami z Poeovej tvorby. Dômyselná epizodická štruktúra tak spája rôzne zdroje, ktoré spoločne prispievajú do ságy Usherovcov, ktorá ich lemuje. Medzi poviedky, ktoré čiastočne adaptuje patria Polnočný des, Maska červenej smrti, Čierna mačka, Jama a kyvadlo, Havran a mnoho ďalších. Podobne ako v seriáli The Haunting, aj v Usherovcoch sa Flanagan venuje v každej epizóde prevažne jednej postave. Tie sú väčšinou na konci roztrhané na kusy niektorými z Poeových najzapamätateľnejších výtvorov. Máme tu veľa ingrediencii z jeho predošlej tvorby: ako ústredná dysfunkčná rodina, dynamika otec/deti, začlenenie literárnych prvkov, viac časových línii a vracajúci sa herci. Avšak po Polnočnej omši v ktorej Flanagan tematicky rozdával skôr milosť, rozdáva v tomto prípade trest a utrpenie. Deti Usherovcov sú skazené spôsobmi, ktoré zjavne formovali ich bohatstvo, Dom9 resizemoc a štýl života, v ktorom nenesú za nič zodpovednosť a ich činy nemajú následky. Nie je tu takmer žiadna postava so správne nastaveným morálnym kompasom, ako to v predošlých Flanaganových projektoch bolo bežné. Aj preto pôsobí ich nevyhnutný trest v príbehu katarzne. Aj keď veľmi morbídnym spôsobom. Pád domu Usherovcov zachytáva témy viny, posadnutosti a pomsty, avšak je taktiež plný “Flanaganovských” dlhých, filozofických monológov o skazenosti farmaceutických spoločností a vyprahlosti komerčných mega firiem. Tie občas pôsobia ako nalepené na silu, ale sú už jedným z autorských znakov tohto tvorcu, ktoré sa dajú očakávať. Amorálny vzostup Usherovcov sa dá vnímať aj ako otočený príbeh o americkom sne, ktorý sa končí katastrofou.

Herci sú výborní, najmä Henry Thomas v úlohe na prvý pohľad nevinného, neistého otca, ktorý neskôr ukáže svoju pravú tvár. Najväčšiu a najrozmanitejšiu rolu dostala Flanaganova múza Carla Gugino v Dom7 resizeroli démona Verna. Seriál si z veľkej časti kradne pre seba a nomináciám na ceny by som sa teda vôbec nečudoval. Osobne ma potešila účasť Marka Hamilla, predstaviteľa Luka Skywalkera z Hviezdnych vojen. Ide o úplne iných typ úloh na akú sme pri ňom zvyknutí, o to viac bolo zábavné ho v tomto seriáli sledovať. K negatívam patrí občasná zdĺhavosť rozprávania v scénach odohrávajúcich sa v minulosti a neschopnosť sympatizovať s hlavnými postavami - avšak to vyplýva prirodzene z príbehu. Taktiež režisérove predošlé projekty uprednostňovali skôr význam toho čo nás desí viac, ako akt strachu samotný, v Usherovcoch je hororová línia príbehu viac priamočiara. Aj keď nejde až o tak výborný počin akým bola Polnočná omša, Pád domu Usherovcov je stále jedným z najlepších hororových seriálov aké môžete na streamovacích službách nájsť. Flanagan ukončil svoju zmluvu s Netflixom na vysokej úrovni -  zachytil Poeovú estetiku, desivú romantiku, poetické obrazy hrôzy a udržal nad vami pomyselné kyvadlo kolísať počas všetkých ôsmich epizód.

Dom8 resizePád domu Usherovcov (The Fall of the House of Usher, TV seriál), USA, 2023
Dĺžka: 8 h 9 min (Minutáž: 52–77 min)
Manažér projektu: Mike Flanagan
Réžia: Mike Flanagan, Michael Fimognari
Predloha: Edgar Allan Poe (poviedka)
Scenár: Mike Flanagan, Emmy Grinwis, Dani Parker, Jamie Flanagan
Kamera: Michael Fimognari
Hudba: The Newton Brothers
Strih: Brett W. Bachman, Mike Flanagan
Zvuk: Kelly Cabral, Trevor Gates
Scénografia: Laurin Kelsey
Masky: Ozzy Alvarez, Brooke Fenton
Kostýmy: Terry Anderson
Producenti: Jamie Flanagan, Kathy Gilroy
Hrajú: Bruce Greenwood, Carla Gugino, Mary McDonnell, Mark Hamill, Willa Fitzgerald, Carl Lumbly, Kate Siegel, Zach Gilford, Annabeth Gish, Samantha Sloyan, Henry Thomas, Rahul Kohli, Michael Trucco, Robert Longstreet, Paola Nuñez, Lulu Wilson, Malcolm Goodwin, T'Nia Miller, Matt Biedel, Katie Parker, Kyliegh Curran, Crystal Balint, Aya Furukawa, Daniel Jun, Ruth Codd, Sauriyan Sapkota, Igby Rigney
Distribúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.