Vlk viking (Vikingulven/Viking Wolf )

Hodnotenie používateľov: 3 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Vik resizeNórsky režisér Stig Svendsen je v oblasti nórskeho komerčného filmu aktívny od roku 2007, keď režíroval svoju dlhometrážnu prvotinu v podobe rodinného filmu Pirátske rádio. Výsledok bol prinajlepšom priemerný a po dvoch ďalších nie veľmi výrazných filmoch je tu Stig Svendsen znova s pokusom o príspevok do univerza vlkodlačieho subžánra. Jeho najnovší film s názvom Vlk viking je Svendsenov prvý pokus o priamočiarejší horor, ktorý situuje do malého nórskeho mestečka Notodden. Práve toto romantické prostredie Notoddenu je jedným z pozitív filmu, ktorý na nás od počiatku dýcha neopakovateľnou severskou atmosférou. Ako je však zrejmé, pokojné prostredie malomesta zasiahne niekoľko desivých udalostí a toto idylické prostredie sa stane jedným z najnebezpečnejších miest planéty. Ohrozuje ho totiž zvláštny vlčí tvor a zdá sa, že obyčajný vlk je oproti nemu len neškodný baránok.

VIk3 resizeO pôvode tohto nebezpečného tvora sa dozvedáme hneď v predtitulkových sekvenciách, v ktorých vikingovia oslobodia zo zajatia vlčie mláďa. Zrejme aj z tohto dôvodu je ústredný vlkodlak označovaný ako „vlk viking“, no akékoľvek spojenie s vikingami sa tu končí. Preto je názov mierne zavádzajúci, keďže je celé vikingské prostredie len potrebnou zámienkou, aby sa tvorcovia mali od čoho odpichnúť. O vlčom stvorení, ktoré od vikingských osloboditeľov následne utečie do nórskych lesov, nemáme žiadne vedomosti, až kým sa neprenesieme o takmer tisíc rokov dopredu, kde sa začína aj náš príbeh.

Ústrednými postavami sú tínedžerka Thale (Elli Rhiannon Müller Osbourne) a jej matka svedomitá policajtka Liv (Liv Mjönes). Po smrti manžela sa s Thale a svojou druhou dcérou Miou presťahuje do Notodennu pripravená začať nový život. Thale sa krátko po príchode zúčastní večierka so svojimi Vik2 resizespolužiakmi, no práve pri tejto udalosti sa stáva svedkyňou otrasných úmrtí, pričom ona samotná si odnáša desivé poranenie. Zdá sa, že študentov napadlo zviera a všetko smeruje k tomu, že za útokom je divoký vlk. Poranenia Thale však neostávajú bez odozvy a ako to už poznáme z iných vlkodlačích filmov, zdá sa, že vlčí predátor bude mať svojho nasledovníka.

Tak by sa dala zjednodušene zhrnúť prvá polovica filmu Vlk viking, ktorá však, popravde, nie je o veľa komplikovanejšia. O náhlej prítomnosti vlka v malom nórskom meste nič nevieme. Jednoducho sa tu objaví a my netušíme, či sa tu podobné prípady odohrali aj predtým, alebo sa stalo čosi nezvyčajné, čo toto bájne monštrum prebudilo k životu. Tieto detaily akoby neboli dôležité a idú bokom. Film má Vik4 resizespočiatku pomalé tempo a skôr ako hororový film pripomína severskú detektívku s mysterióznym nádychom. Policajtka Liv pátra, zbiera dôkazy, aby sa nakoniec presvedčila, že vlk, ktorý má na svedomí životy mladých ľudí, nie je len obyčajným vlčím dravcom. Toto zistenie však nie je pre diváka nijak prevratné, keďže o prítomnosti vlkodlačieho monštra už dávno vie.

Po pomalšej prvej polovici, však film naberá dynamickejší spád a dočkáme sa aj vlkodlaka či vlkodlačej premeny, ktorá je, mimochodom, najsilnejšou scénou filmu. Tá totiž nastáva v priestoroch nočného autobusu a prítomní pasažieri teda nemajú veľa príležitostí na únik. V úzkych autobusových priestoroch za svojimi obeťami vlkodlačí predátor nemusí ísť ďaleko. V momente, kedy sa však objaví vlkodlak vo svojej úplnej podobe, budú to zrejme pre väčšinu divákov sklamaním. Nie veľmi kvalitné počítačové VIk5 resizeefekty nepodporia desivé momenty, ktoré má prítomnosť vlkodlaka v divákovi vyvolávať.

Film Vlk viking teda môžeme považovať za priemerný oddychový film, či príspevok do subžánra vlkodlačích filmov, ktorý je už dlhšiu dobu na ústupe. Do tejto oblasti hororou neprináša nič nové, ale aspoň oživuje mytológiu o lykantropoch a my si pri ňom vybavíme filmy, ktoré by sem si s touto témou pozreli radšej. Film o vlkodlakoch by si zaslúžil viacej inovatívnosti (ako sa o to režisér pokúša v spomínanej autobusovej scéne), no výsledný dojem napokon nie je najhorší najmä vďaka akčnejšej druhej polovici a sympatickému hereckému obsadeniu hlavných ženských protagonistiek.

Vik7 resizeVlk viking (Vikingulven/Viking Wolf ), Nórsko, 2022
Dĺžka: 97 minút
Réžia: Stig Svendsen
Scenár: Stig Svendsen, Espen Aukan
Kamera: Trond Tønder
Zvuk: George Trevis, Hugo Ekornes, Fredric Vogel
Scénografia: Mike Berg, Victoria Waelgaard
Masky: Siw Järbyn, Jim Udenberg
Kostýmy: Camilla Olai Lindblom
Producenti: Ellen Alveberg, John M. Jacobsen
Hrajú: Liv Mjönes, Arthur Hakalahti, Sjur Vatne Brean, Elli Rhiannon Müller Osbourne, Vidar Magnussen, Kasper Antonsen, Øyvind Brandtzæg, Assad Siddique, Silje Øksland Krohne, Sverre Breivik, Mia Fosshaug Laubacher, Pål Anders Nordvi, Ívar Örn Sverrisson, Marius Lien
Distribúcia: Netflix
Foto: ČSFD cz.

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.