Povedali na festivale v Karlových Varoch

10499-robert-de-niroV istom zmysle sme všetci blázni

Udalosťou 43. medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch bola aj prítomnosť slávneho amerického herca Roberta De Nira. Uviedli film Čo sa vlastne stalo (What Just Happened) kde hra starnúceho hollywoodského producenta. Držiteľ dvoch Oscarov na otázku aký je jeho recept na prežitie vo filmovom biznise vyhlásil: “Mám šťastie a snažím sa aj rozumne správať.“ Má v pláne nakrútiť film s Martinom Scorsesem, s ktorým si veľmi dobre rozumie.

Ako režisér nemá rád, keď sú členovia jeho tímu náladoví.“ Každý je v istom zmysle trochu blázon. Všetci by si však mali nechať svoje problémy doma, dráma by sa mala odohrať vo filme a nie na nakrúcaní.“ De Niro sa netajil tým, že fandí Barakovi Obamovi.“ Áno podporujem ho, mal by byť prezidentom a aj sa ním stane (mal pravdu). Posledných 8 rokov bolo veľmi zlých, a preto je dôležité, aby prišla nová krv.“ De Niro tvrdí, že aj ako herca, aj ako režiséra ho zaujíma najviac scenár, lebo to je základ dobrého filmu a tiež nie je mu jedno s kým sa bude robiť a kto v ňom bude hrať. Na festivale bol už po druhý raz, tentoraz pricestoval aj

s rodinou a právom si odnášal Krištáľový glóbus za umelecký prínos svetovému filmu.

Musíte vyskúšať všetko

8517-armin-mueller-stahlPriam renesančnou osobnosťou je Armin Mueller-Stahl, nemecký herec žijúci v Amerike. Mimoriadne bohatá je filmografia tohto všestranného umelca, ktorý v roku 1979 emigroval z NDR do NSR a neskôr sa usadil v Amerike. Stretnutie sa uskutočnilo v karlovarskej Galérii umenia pri príležitosti výstavy jeho obrazov. Herec píše scenáre, romány, maľuje, skladá hudbu. Keď sa ho pred 40 rokmi opýtali kedy bude vystavovať povedal: „ Keď mi pán boh nadelí dlhý život a budem mať 70 rokov. A keď som ich mal už som cúvnuť nemohol. Pýtate sa prečo tak neskoro? Ide mi to príliš ľahko, a preto som si myslel, že to nemôže byť dobré. Keď však maľujem pociťujem úžasnú slobodu a

navyše rád robím veci, ktoré sa nepáčia všetkým. Na neslobodu v NDR sa nesťažuje.“ Všetko nebolo zlé takisto, ako aj u vás. Systém však bol zvrátený. Demokracia nie je perfektný systém, ale niet druhej alternatívy. Doteraz sa ešte nikomu nepodarilo zmeniť svet a realizovať ideály francúzskej revolúcie.“ Čo nám všetkým radí: „ Život je príliš krátky na to, aby ste robili len jednu vec. Musíte vyskúšať všetko. Keď chcete byť prezidentom skúste to, keď chcete byť spisovateľom skúste to, len niečo robte. Pre túto váhavosť deväťdesiat percent ľudí nikdy nezistí prečo je na svete a čo v nich drieme.“

Doba tvorí nás a nie naopak

11090-danny-gloverNesporne jeden z najuznávanejších afroamerických hercov je Danny Glover. Kto by ho nepoznal ako Rogera Murtaugha zo štyroch pokračovaní akčného hitu Smrtonosná zbraň, kde je partnerom Mela Gibsona. Spolupracoval s takými režisérmi ako Steven Spielberg, Wes Anderson, Lars von Trier. Upozornil na seba v epizódnej úlohe vo filme Útek z Alcatrazu, kde zasa hral s Clintom Eastwoodom. Poznáme ho aj z filmov Miesta v srdci, Siverado, Purpurová farba. V Karlových Varoch spolu s režisérom Johnom Saylesom uvedol film Honeydripper a pri tejto príležitosti mu odovzdali Cenu prezidenta MFF.
V spomínanom filme hrá vyslúžilého bluesmana Tyrona, ktorý sa snaží svoj zadlžený podnik opäť postaviť na nohy. Na otázku aký má vzťah k hudbe Danny povedal:“ Nehrám na nijaký hudobný nástroj, ale hudba je súčasťou môjho života – blues, džez, prosto všetko.“ Filmová kariéra tohto herca začala až tesne pred jeho tridsiatkou.“ V roku 1971 som skončil vysokoškolské štúdium ekonómie. Nehovorím, že som sa s umením nikdy nestretol. V San Francisku som hrával v malých študentských divadlách, ale nikdy som si nemyslel, ba ani netušil, že to bude moja profesia. Nakrútil som veľa filmov, ktoré mali veľký úspech, ale to čo robím dnes považujem za najúžasnejšie obdobie mojej kariéry.“ Pochopiteľne sa okamžite natískala otázka prečo je práve najobľúbenejší film Honeydripper a prečo je toto obdobie také dôležité.“ Z rôznych dôvodov. Stal som sa dedom, mám štvorročného vnuka, dostávam rôzne ceny na festivaloch a som tiež nadšený, že som sa stal súčasťou medzinárodného hnutia. A hlavne nie som na dne.“ Skutočne ťažko je len pomyslieť na dno, keď je Danny Glover od roku 1998 aj Veľvyslancom dobrej vôle pri OSN. A vraj je aj v priateľskom vzťahu s Hugom Chavezom, čo nepoprel. Danny, ktorý má rád krásne príbehy si vyskúšal aj réžiu. Na otázku prečo ho zlákala sa usmial a povedal: „Impulzom bolo, že som bol blízko filmu a tiež pocit, že to viem robiť. V nijakom prípade však nechcem meniť profesiu, ale pomyslel som si, keď to zvládne Gibson prečo nie aj Glover.“ Politicky sa síce angažuje, ale nestal sa veľvyslancom dobrej vôle pre popularitu.“ Stal som ním preto, že som chcel byť súčasťou rozvojového programu. Keď som skončil štúdium ekonómie chcel som pracovať v Tanzánii a rozhodne som chcel pracovať na jej rozvoji. Teraz pracujem aj pre UNICEF a pomáham deťom“. Herec tvrdí, že každý z nás je poznamenaný tým v akom systéme žije. A tiež si nemyslí, že jedna osoba je schopná niečo zmeniť. Môže, ale spoločenská klíma a atmosféra v spoločnosti mu k veľkým činom napomôže ako napríklad Ghándimu a Kingovi , ktorí povedali nahlas len to, čo si ostatní priali. „Doba tvorí nás a nie naopak. Tí čo sa teraz postavia na čelo nejakého hnutia, hovoria len to, čo doba od nich žiada.“

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.