Posledný nádych (Last Breath)
Aké by boli asi naše myšlienky, keby sme sa ocitli hlboko pod hladinou mora a stratili by sme životodarný prívod kyslíka, spojenie s tými, ktorí sú nad nami. A vedeli by sme, že máme v náhradnej nádrži kyslík iba na 10 minút. Väčšina si túto situáciu vôbec nedokáže predstaviť a je zrejmé, že je to čertovsky dobrá téma na film. Takáto nehoda sa stala v Severnom mori 19. septembra 2012. V roku 2019 o nej nakrútil režisér Alex Parkinson spolu s Richardom da Costom dokumentárny film. A v roku 2025 film hraný pod názvom Poslednýnádych, ktorý pomerne verne kopíruje príbeh, osvetľuje technické problémy a fatalitu udalosti, ktorá sa vtedy stala.
Potápanie vo veľkých hĺbkach je nesmierne problematické. Najskôr treba potápača nechať dlhší čas v uzatvorenom priestore dýchať špeciálnu zmes kyslíka a hélia, tak zvaný heliox. Potom sa môže potopiť, stále spojený s kapsulou, ktorá mu káblom dodáva dýchaciu zmes, teplo aj komunikáciu. Problém je vynáranie sa. V tkanivách potápačov sa vďaka ohromnému tlaku hromadia rozpustné plyny, ktoré by ich mohli zabiť pri rýchlom výstupe. Potápači, ktorí vtedy pracovali na oprave potrubia v hĺbke zhruba 100 metrov museli s týmto ohrozením rátať. Preto je to riešené tak, že tzv. saturační potápači zostávajú v pretlakovej kapsule dlhý čas a vynárajú sa postupne. Pri tejto hĺbke to trvá zhruba 6 dní. Ak sa stane niečo nepredvídané, potápač má k dispozícii dve fľaše, ktorú mu aj pri pretrhnutí prívodnej hadice umožnia dýchať zhruba 10 minút. To je čas, ktorý ho delí od smrti.
Celý príbeh začína romantickým rozhovorom Chrisa (Finn Cole) s jeho snúbenicou Morag (Bobby Rainsbury) na pobreží mora, neďaleko Aberdeenu. Neosobný hlas z rádia hlási blížiacu sa búrku. Chris sa chystá na svoju prvú veľkú výpravu – konečne vypláva spolu s ostatnými potápačmi na technicky dokonalom plavidle Bibby Topaz na misiu, kedy musia opraviť potrubie v hĺbke 100 metrov. Od chvíle, kedy Chris nastupuje na loď sa začína filmársky pomerne ťažko zvládnuteľná pasáž, kedy sa divák zoznamuje nielen s ľuďmi na palube, ale aj s technickým vybavením plavidla, so systémom kapsúl, trubiek, riadiacich systémov, ktoré musia plavidlo udržať na mieste, aby spustená kapsula mohla udržať spojenie životodarnými káblami s potápačmi. Nie je prekvapený, že kusá správa z rádia o búrke sa ukáže ako obrovský problém. Zatiaľ však všetko postupuje podľa dokonalého plánu. Chris, Dave (Simu Liu) a obdivovaný veterán Duncan (Woody Harrelson) po nutnej adaptácii na heliox nastupujú do kapsule a idú do akcie. Plavidlo je zatiaľ na hladine zmietané búrkou a tak sa napätie rozdeľuje. V tme v hĺbke 100 metrov sa
Chris a Dave vydávajú k potrubiu a hore posádka bojuje s technickými problémami. Keďže divák vie, že dôjde k nešťastiu, otázkou je iba kedy a ako. Fatálnu situáciu zapríčiní zlyhanie polohovacieho systému lodi na hladine, ktorý zabezpečoval, že loď zostane nad ponorenou kapsulou. To sa nestalo a tak vedúci ponoru Craig Frederikson oznámi Dunacovi, ktorý zostal v kapsule, aby sa potápači urýchlene vrátili do kapsule. Davovi sa to podarilo, Chrisovi nie. Jeho popruh sa zachytil o výbežok na konštrukcii potrubia a na chvíľu ho uväznil. Potom sa jeho životodarné spojenie s kapsulou pretrhlo a on klesol ku dnu. Dave mu ešte stihol povedať, že sa pre neho vráti, ale predovšetkým najdôležitejšiu informáciu, aby si totiž prepol na záložne fľaše s plynom, ktoré mu darujú životodarných 10 minút času. Je však jasné, že je to informácia pre diváka, pretože potápač o tom musí, samozrejme, vedieť. Patrí to k nutnej profesionálnej výbave.
Najzaujímavejší herecký výkon vtedy predvádza Woody Harrelson, ktorý má iba obmedzené možnosti v malej kapsule, vlastne iba sedí, dohovára sa s plavidlom na hladine a pomôže vyliezť do kapsule Daveovi. Keby hore na hladine nezúrila búrka o sile 18 stôp, stala by sa z filmu takmer komorná dráma. Najmä prestrihy medzi dianím v kapsule a tým na palube technicky dokonalej lodi na hladine pomáhajú zvyšovať napätie. Zlyhanie elektronického polohovacieho systému donúti prejsť vedúcemu ponoru Craig Frederikson (Mark Bonnar) a prvej dôstojníčke (MyAnna Burig) na ručné riadenie. Aby divák nepochyboval o tom, že drahocenné minúty uplývajú, prestriháva sa na telo či tvár Chrisa, ktorý je na konštrukcii pod hladinou v hĺbke 100 metrov. Na plátne bežia údaje o tom, koľko minút už uplynulo. Ručné riadenie lodi v búrke má však svoje limity a preto sa technik (Josef Altin) vydáva do podzemia lode, aby ručne naštartoval polohovací systém
a umožnil prejsť na počítačové riadenie. To sa podarí a loď sa vráti nad kapsulu. Nastáva moment, kedy sa Dave môže pre Chrisa vrátiť. Automatický prístroj, ktorá pod hladinou Chrisa monitoruje odovzdáva zábery jeho tela. Napriek času sa zdá, že Chris stále žije.
Záchrana sa nezaobíde bez napätia, kedy sa Daveovi ozaj podarí zostúpiť ku Chrisovi a uvoľniť karabínu, ktorou sa tesne po nešťastí stihol pripútať ku konštrukcii, aby ho neodniesol prúd niekam, kde ho Dave už nenájde. Dave s nehybným Chrisom šplhá ku kapsule po lanách, ale Chrisove telo je príliš ťažké a réžia toho využíva k stupňovaniu napätia. Napokon je Chris v kapsuli a keď mu Duncan dá dole prilbu, nadýchne sa. Napriek tomu, že strávil vyše polo hodiny bez prístupu k dýchacej zmesi.Nasleduje časť, keď sa Parkinson pokúša uhrať epizódu, v ktorej posádka kapsule musí prečkať 6 dní v tomto uzatvorenom priestore, kým pominie nebezpečenstvo kompresie. Chris žije, oddychuje a ako „prekvapivý“ moment komunikuje so svojou snúbenicou. V kine je to ledva k prežitiu.
Záver príbehu sa vyrovnáva s vysvetlením, ako mohol Chris tak dlho prežiť bez dýchacej zmesi. Doteraz to nie je jasné, predpokladá sa, že išlo o veľmi výnimočnú kombináciu nízkych teplôt pod vodou a vysokej koncentrácii kyslíka v jeho tkanivách. Na záver sa Parkinson vracia k dokumentu, happy end si požičiava práve z reálneho príbehu, svadba Chrisa a Morag je poskladaná z reálnych záverov ozajstného Chrisa a Morag.
Možno by nápaditejší režisér vyťažil z toho príbehu viac, ale Parkinson bol príliš v zajatí reálnych udalostí a jeho najväčším problémom zdá sa bolo, ako pretlmočiť technické informácie divákovi. To je,samozrejme, dôležité, ale v mnohých momentoch to naráža na elementárnu logiku. Aby si divák uvedomil, ako je dôležité potrubie opraviť, odznejú zbytočné dialógy. Zbytočné už preto, že potápači nepochybne celkom presne vedia, čo a prečo na morskom dne opravujú. A netreba, aby zaznelo, že oprava potrubia je dôležitá preto, aby ľudia na pevnine neprišli o teplo. Samozrejme, aj klišé v scénach na súši – v rozhovoroch Chrisa s Morag, keď plánujú svadbu, posúva film mimo kategóriu drámy. Aj keď nemáme pochybnosti o majstrovskom herectve Woodyho Harrelsona, jeho Duncana sa režisér márne snaží trocha poľudštiť. Duncan je na svojej poslednej misii, možno by si divák mal všimnúť jeho neformálneho oblečenia – havajskej košele a dosť obnosených šortiek – ktoré ho pomerne nenápadito posúva do skupiny žijúcich legiend. A tiež pestrého vankúšika a tašky plnej čokolády. Aspoň vankúšik sa v záveru objaví ako dôvod, prečo sa Duncan ide rozlúčiť s priestorom, ktorý zrejme už
nikdy neuvidí, s úspornou kajutou, kde ich pľúca saturuje heliox. Nepoznáme dôvod, pre ktorý sa dal Harrelson nahovoriť na túto úlohu. Možno si iba chcel oddýchnuť v dramatickom príbehu, kde sa po ňom nič nechce, len aby sedel a sem tam komunikoval. Prípade môže byť aj záber, ako sa mu potí čelo.
Film Posledný nádych napriek tomu, že obsadil hviezdu ako je Woody Harrelson iba kĺže po povrchu, je zrejmé, že samotný fakt reálnej udalosti tvorivý štáb príliš zväzoval a tvorcovia nedokázali dať príbehu rámec drámy, ktorá by presahovala technické informácie a ponúkla aj charaktery a civilný život protagonistov.
Posledný nádych (Last Breath), Veľká Británia, USA, 2025
Dĺžka: 92 minút
Réžia: Alex Parkinson
Scenár: Mitchell LaFortune, Alex Parkinson, David Brooks
Kamera: Nick Remy Matthews
Hudba: Paul Leonard-Morgan
Casting: Daniel Hubbard, Rory Okey
Strih: Tania Goding
Zvuk: Ben Baird, Aleksandar Bundalo, Jack Wensley
Scénografia: Grant Montgomery, Margot Cullen
Kostýmy: Vanessa Loh
Produkcia: David Brooks, Paul Brooks, Al Morrow, Norman Golightly, Stewart Le Marechal, Anna Mohr-Pietsch, Paul Parker, Jeremy Plager, Hal Sadoff
Hrajú Woody Harrelson, Simu Liu, Finn Cole, Cliff Curtis, MyAnna Buring, Mark Bonnar, Josef Altin, Bobby Rainsbury
Distribúcia: Bontonfilm
Premiéra v SR: 20. marca 2025
Foto: Bontonfilm