Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Horizont 3Po dlhých rokoch a úspešnom účinkovaní v seriáli Yellowstone zasadá Kevin Costner opäť na režisérsku stoličku, aby na strieborné plátno priviedol srdcový projekt, a to niekoľkodielnu ságu Horizont. Costnerov obľúbený žáner – western – ožíva v tomto monumentálnom životnom projekte, do ktorého známy herec a režisér investoval nemalé prostriedky. Sám seba pritom neobsadil do titulnej úlohy, ako mal vo svojej doterajšej tvorbe vo zvyku, namiesto toho rozvíja na ploche troch hodín plejádu rôznorodých charakterov, ktorých spája nebezpečná odysea za novým začiatkom v podobe osídlenia nehostinných kútov Ameriky. Obdiv a úctu si tak zaslúži minimálne Costnerova snaha a oddanosť už takmer mŕtvemu žánru, ktorému sem a tam naskočí len ťažko badateľná známka pulzu.

Drevený kôl je zapichnutý do zeme, osadníci skúmajú terén a rozmery pre dom. V roku 1861 si pri rieke na druhej strane americkej hranice plnia svoj sen. O dva roky neskôr z ich sna zostal lHorizont 4en prach. Zapichnuté koly sa týčia and ich hrobmi. Takto otvára Kevin Costner svoj westernový epos Horizont: Americká sága, ktorý pred nedávnom oslávil svetovú premiéru na filmovom festivale v Cannes. Costner v ňom odhaľuje príbehy o násilnom zaberaní pôdy a obrane domorodým obyvateľstvom. Motív neosídlenej zeme pozdĺž rieky spája celkovo štyri diely tejto plánovej filmovej „minisérie“. Costner a spoluautor Jon S. Baird načrtávajú a vykresľujú rôznorodé postavy, územia, kultúry v priebehu niekoľkých rokov.

Kým zúri občianska vojna, expanzia na západ severoamerického kontinentu pokračuje. Na brehoch údolia San Pedro na území dnešnej Arizony je osada napadnutá bojovníkmi Apačov. Frances (Sienna Miller) ako jedna z mála prežije a stojí so svojou dcérou (Georgia MacPhail) pred hrobmi svojho manžela a syna. Zodpovednosť za spôsobené hrôzy nenesie Pionsenay (Owen Crow Shoe), ktorý sa už odmieta nečinne prizerať, Horizont 2ako “bledé tváre” zaberajú územia a vytláčajú pôvodné obyvateľstvo.. O tisíc kilometrov ďalej si Ellen (Jena Malone) buduje nový život na území Wyomingu. Netuší, že rodina jej manžela (Jamie Campbell Bower) ju plánuje za každú cenu vypátrať. Na tomto mieste sa stretávame aj s Hayesom (Kevin Costner), mužom s tajuplnou minulosťou, na bežného obchodníka s koňmi prekvapivo obratného s pištoľou.

Costner svojím trpezlivým a trpezlivosť odmeňujúcim veľkofilmom vzdáva miestami až dojímavú poctu klasickému žánru. Široké pláne, týčiace sa kaňony a nekonečné prérie sa rozliehajú v celej svojej kráse a nemilosrdnej nezaujatosti na plátne, kam snímka jednoznačne patrí. Vďaka rozsiahlej stopáži a plánovaným pokračovaniam (ktoré sú trestuhodne predstavené v záverečnej montáži filmu) si tak rozprávanie môže dovoliť v dostatočnej miere venovať sa postávam Horizont 5bez zbytočného náhlenia a prekvapivo nevyčerpáva diváka ich počtom. Zostáva tak čas aj na každodennosti života na divokom západe či budovanie medziľudských a medzigeneračných vzťahov skrze drobné gestá a formotvorné zážitky.

Na pozadí referenčného konfliktu Severu a Juhu, osídlencov a domorodých obyvateľov, nového a starého sveta sa Costnerovi darí vykresliť paletu skutočne rozmanitých charakterov, medzi ktorými nechýbajú klasické westernové archetypy – prostitútky, ktoré túžia zanechať svoje minulé životy za sebou, sociopatickí gauneri, slovom šetriaci pištoľníci či vyčnievajúci a na prostredie divokého západu neprispôsobení gentlemani a tak ďalej. Costnerovi sa pritom darí až obdivuhodne balansovať medzi romantizujúcim zobrazením života v malebnej prírode, útulných, provizórnych mestečiek sHorizont 6 usporiadanou komunitou a drsným, akoukoľvek formou života opovrhujúcim charakterom divokého západu - smer, ktorým sa vydali najmä westerny od 70. rokov. Večerné veselie osadníckej skupinky či banálne rodinné problémy sa rýchlo môžu pretransformovať na nemilosrdný boj o život. Vo všeobecnosti sa tak Costnerovi darí zobraziť túto etapu americkej histórie vo všetkých jej farbách, ako miesto poskytujúce nádej pre nový začiatok, v ktorom však neustále panuje dojem, že smrť číha na každom rohu.

Menším negatívom zostáva istá izolácia domorodého obsadenia, ktoré síce má svoje výrazné momenty, no nedokážu zaujať v rovnakej miere. To sa však možno zmení v nasledujúcich filmoch. Costnera, aspoň v prvej časti, najviac zaujímajú osadníci, motívy a (slepé) nádeje, ktoré ženú týchto ľudí na západ skrze USA, ktorých hranice boli nakreslené nad hrobmi celých národov.

Horizont 1Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1), USA, 2024
Dĺžka: 181 minút
Réžia: Kevin Costner
Scenár: Jon Baird, Kevin Costner
Kamera: J. Michael Muro
Hudba: John Debney
Strih: Miklos Wright
Produkcia: Kevin Costner, Mark George Gillard, Howard Kaplan
Hrajú: Kevin Costner, Sam Worthington, Sienna Miller, Isabelle Fuhrman, Abbey Lee, Jamie Campbell Bower, Jena Malone, Michael Angarano, Michael Rooker, Tom Payne, Will Patton, Luke Wilson, James Landry Hébert, Danny Huston, Dale Dickey, Thomas Haden Church, Ella Hunt, Jeff Fahey, Douglas Smith, Angus Macfadyen, Tim Guinee, James Russo, Colin Cunningham, Scott Haze, Alejandro Edda, Jon Beavers, Elizabeth Dennehy, Tatanka Means, Larry Bagby, Etienne Kellici, Austin R. Grant, Cici Lau, Kathleen Quinlan, David O'Hara (menej)
Distribúcia: Vertigo Distribution
Premiéra v SR: 27. júna 2024
Foto: Vertigo Distribution

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.