Tiché miesto: Prvý deň (A Quiet Place: Day One)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Quiet Place Day One 1Začiatok tichého teroru v najhlučnejšom meste v USA... Vyzeralo to pritom ako úplne obyčajný deň v New Yorku. Samira a jej opatrovateľ Ruben sú na jednodňovom výlete, ktorý im však prekazí invázia mimozemšťanov - ohavných tvorov, ktorí sú slepí, ale zato majú extrémne citlivý sluch. Ochranné zložky preto vyšlú na pobrežie mesta lode, ktorému majú evakuovať občanov. Samira má však iný plán...

Tiché miesto: Prvý deň one je hororová sci-fi dráma, ktorú režíroval Michael Sarnoski. Jedná sa o tretiu časť rovnomennej trilógie, pričom predošlé časti nakrútil John Krasinski. A práve zmena režiséra a horšia náväznosť na predchádzajúce časti najviac uškodili tejto ságe a filmu samotnému.

Aj v tretej časti ide o titul, ktorý si zakladá na gradácii deju vďaka tichu, čím podporuje základnú vizuálnu zložku a ukazuje čaro „pure cinema.“ Quiet Place Day One 4Film začína predstavením hlavnej postavy Samiry. Tú stvárňuje známa herečka Lupita Nyong'o, ktorá svoju hereckú úroveň drží už od jej prvého oscarového snímku 12 rokov otrokom. Jej opatrovateľ Ruben (Alex Wolff) je však iba vedľajšia postava, ktorá je úplne zbytočná a neskôr ju nahradí postava Erica, hraná sympatickým Josephom Quinnom (vychádzajúca hviezda zo štvrtej série seriálu Stranger Things), ktorý sa počas príbehu objaví úplne náhodne a ešte nelogickejšie sa pridá k samotnej Samire.

Práve táto nová herecká dvojica a ich výkony ako-tak ťahajú gro filmu. Krasinski sa nechal po úspechu prvého filmu prehovoriť štúdiom k napísaniu scenára pre druhú časť, no v tretej už prenechal taktovku. Keďže chcel pri ďalšom smerovaní značky zachovať význam diela a nie priemyslovo žmýkať peniazeQuiet Place Day One 3, ostal pre tretie pokračovanie len v pozícii producenta. Sú tu však hneď dva závažné problémy: nenadväzuje sa priamym spôsobom na predchádzajúce časti, ktoré mu pripravili výborné predpoklady a keď je už v názve filmu „prvý deň“, prečo sa film vôbec nevenuje objasneniu odkiaľ a ako títo mimozemšťania prišli na Zem?

Dejová línia oboch hlavných postáv trpí aj absenciou vnútornej logiky. Ostatní Newyorčania sa snažia evakuovať, no Samira ide na opačnú stranu mesta do Harlemu na pizzu, keďže kvôli chorobe umiera. To by malo potenciál vytvorenie pointy “”feel-good movie”, ale to by museli tvorcovia lepšie pracovať so svojim materiálom. Vysvetlenie prečo ide Eric so Samirou je tak na jednej strane milé, len skrátka nie je scenárom dostatočne zdôvodnené. Quiet Place Day One 5Hrdinovia však majú aspoň uveriteľnú chémiu a niekoľko fakt dobrých scén ako kričanie počas dažďa či kúzelnícke vystúpenie v bare.

Na to, že snímka využíva minimum replík, nemá taktiež práve najlepšie dialógy. Slabšie funguje aj po stránke napätia, no keď už nič iné, prostredie mesta je vizuálne celkom atraktívne. A hoci je film v takejto podobe vo svojej podstate zbytočný a scenár relatívne prázdny, cítiť, že Michael Sarnoski nie je ako tvorca na zahodenie. Tiché miesto: Prvý deň totiž funguje po emočnej stránke, keďže si zachováva sociálno-humánnu tému predošlých dielov. Príbeh o dvoch postavách, ktoré sú slabé, no napriek tomu v sebe hľadajú silu a navzájom sa v nej utvrdzujú sa tak, našťastie, nepodarilo úplne zabiť, hoci vo výsledku to mohlo dopadnúť aj lepšie.

Quiet Place Day One 2Tiché miesto: Prvý deň (A Quiet Place: Day One), USA, 2024
Réžia: Michael Sarnoski
Scenár: Michael Sarnoski
Kamera: Patrick Scola
Hudba: Alexis Grapsas
Strih: Andrew Mondshein, Gregory Plotkin
Produkcia: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller, John Krasinski
Hrajú: Lupita Nyong'o, Joseph Quinn, Djimon Hounsou, Alex Wolff, Elijah Ungvary, Thea Butler, Zay Domo Artist
Distribúcia: Cinemart SK
Premiéra v SR: 27. júna 2024
Foto: Cinemart SK

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.