Sliediči (The Watchers)

Hodnotenie používateľov: 2 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Slie8 resizeMina si prechádza klasickou smenou v obchode s chovateľskými potrebami. Vtom ju však šéf poverí odvezením papagája Darwina do západnej časti Írska. Mine sa na ceste hlbokým lesom pokazí auto, stratí sa a ako sa zotmie, niečo ju začne prenasledovať. Zachráni ju podivná starena, ktorá jej poskytne útočisko v betónovej chatrči s dvoma ďalšími cudzincami a polopriepustným zrkadlom, cez ktoré ich v noci sledujú oni - Sliediči.

Sliediči sú mysteriózny fantasy horor, ale v rámci žánrových pravidiel sa uplatňuje iba jedna z týchto kategórií. Ide o režisérsky a scenáristický debut Ishani Shyamalan, dcéry známeho režiséra M. Night Shyamalana, ktorý bol aj producentom snímky. Kvôli známemu otcovi sa bude od Ishaniveľa očakávať, s čím bude mať aj budúcnosti problém, rovnako Slie7 resizeako iní potomkovia slávnych osobností. Porovnávať režisérku s otcom by bolo neseriózne, pričom Ishana sa ani nesnažila vzbudiť dojem, že by svojho mentora chcela napodobňovať. Svoj film nakrútila tak, ako veci vidí ona a napriek tomu, že sa jej úplne nevydaril, nejde o zlú remeselnú prácu.

Sliediči sú adaptáciou knihy Zlodeji tvárí od spisovateľa A.M. Shinea, ktorý sa pri písaní inšpiroval írskym folklórom a gotickým hororom a pracoval aj ako konzultant pri nakrúcaní. Režisérka sa počas písania scenára verne držala predlohy, čo je možno škoda, lebo počas krátkeho rešeršu som sa dozvedel o priemernom hodnotení knihy, Ishana ju mohla svojou adaptáciou vylepšiť, prípadne posunúť na vyššiu úroveň. No nestalo sa.

Dej filmu sa primárne odohráva v krásnej prírode Írska, kde sa v lese stratí hlavná postava príbehu Mina, ktorú stvárnila Slie resizesympatická Dakota Fanning. Keď sa stretne s ostatnými postavami v betónovom bunkri vyplávajú na povrch nedostatky scenára. Kritika sa týka ostatných postáv, z ktorých ani jedna nie je presne charakterizovaná, sú to, žiaľ,  len figúrky, dosadené do deja podľa požiadaviek príbehu. Emočne sa vo vyhrotených scénach nedostatočne prejavujú. Ako príklad by som uviedol príbeh Miny, ktorá sliedičom tesne unikne do bezpečia a o chvíľu ich pokojne počúva, ako jej vysvetľujú v akej situácií sa ocitla. Príbeh má byť mysteriózny, ale poznatky ohľadom tajomného lesa sú divákovi podané polopatisticky. Dôležité informácie ohľadom vzniku bunkru sú až v druhej polovici nedostatočne vysvetlené, desivé tvory zas nedostatočne desivé, a tak sa napätie stráca. Navyše záhadní sliediči mali potenciál byť dobrými hororovými monštrami, ale tvorcovia akoby zabudli pracovať aj s ich výzorom, aj s ich charakterom. Mina si medzičasom pomaly zvyká na pravidla prežitia a spoznáva sa s ostatnými postavami, ale ich vzťahy Slie2 resizeostávajú sterilné a film trpí niekoľkými aj logickými lapsusmi. Napríklad, ako nájdu tajný poklop do podzemia, vďaka ktorému sa naši dostanú z lesa na slobodu.

Celovečerná prvotina dcéry známeho otca teda nedopadla podľa očakávania. Ishane nechýba síce pokus o vlastný rukopis, ale jej prvotila úplne postráda napätie, ktoré je pro kvalitné dielo nevyhnutné. V závere nakoniec divákovi všetko objasní, ale je to aj tak zahodená šanca. Ishana Shyamalan sa teda bude musieť od svojho slávneho otca ešte veľa učiť, aby si neskôr našla vlastnú cestu a vlastný štýl. Sliediči však nakoniec nikoho neurazia a dá sa im aj všeličo odpustiť.

Slie6 resizeSliediči (The Watchers), USA, 2024,
Dĺžka: 101 minút
Réžia: Ishana Shyamalan
Predloha: A.M. Shine (kniha)
Scenár: Ishana Shyamalan
Kamera: Eli Arenson
Hudba: Abel Korzeniowski
Casting: Louise Kiely
Strih: Job ter Burg
Zvuk: Sean Garnhart
Scénografia: Ferdia Murphy, Jil Turner
Kostýmy: Frank Gallacher
Produkcia: M. Night Shyamalan, Ashwin Rajan, Nimitt Mankad
Hrajú: Dakota Fanning, Georgina Campbell, Olwen Fouéré, Oliver Finnegan, Siobhan Hewlett, Hannah Howland, Alistair Brammer, Seán T. Ó Meallaigh, Shane O'Regan, Anthony Morris, Jacob Greenway, Kya Brame, Jim Tighe, Hannah Dargan, Charles Camrose, Cara Steele, Shannon Antonia, Andrea Bechis, Charlie Mann
Distribúcia: Continental film
Premiéra v SR: 6. júna 2024
Foto: Continental film

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.