Deti tých druhých (Les enfants des autres)

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Deti tych druhych 3Keď film Bezstarostné dievča zažil svetovú premiéru na filmovom festivale v Cannes v roku 2019, letný príbeh o dospievaní polarizoval svoje publikum. Rebecca Zlotowski v ňom prezentovala svoj osobitú, slobodu utvrdzujúcu formu feminizmu, no každý, kto očakáva od jej najnovšieho diela Deti tých druhých tematicky obdobné zameranie, bude sklamaný. To však nepredstavuje vážny nedostatok, pretože režisérka namiesto toho ponúka film výnimočný úplne iným spôsobom.

Štyridsaťročná Rachel (Virginie Efira) je veselá a užíva si život. Nemá deti a je slobodná, no napriek tomu má so svojím bývalým dobrý vzťah a občas vyhľadá jeho pomoc. Pracuje ako stredoškolská učiteľka, drží mladých ľudí v strehu a pomáha im pri hľadaní svojho miesta v živote. Deti tych druhych 1Keď Rachel na hodinách gitary stretne charizmatického Aliho (Roschdy Zem), jej život sa náhle zmení. Obidvaja sa do seba zamilujú a zažívajú vášnivý, intímny vzťah. Všetkej harmónii stojí v ceste len jedna maličkosť: Aliho štvorročná dcéra Leila (Carrie Ferreira-Goncalves).

Rebecca Zlotowski odhaľuje mimoriadne citlivý a jasný pohľad na tému, ku ktorej sa dopracúva jemnými, presnými, a preto tak silnými postrehmi. Vzťah s priateľovým dieťaťom znie jednoducho a predsa je nekonečne komplikovaný. Pravdepodobne neexistuje žiadny porovnateľný vzťah, ktorý môže dosiahnuť natoľko nezmerateľnú hĺbku a predsa nad ním človek oplýva tak malou mierou kontroly – po skončení vzťahu totiž zrazu zmizne z vášho života dieťa, o ktoré ste sa starali ako o svoje. Rachel sa po niekoľkých úvodných ťažkostiach Deti tych druhych 2s dieťaťom takmer cíti ako jeho matka. Avšak len takmer. Vždy sa totiž objavujú malé momenty, ktoré jej bolestivo pripomínajú, že predsa nie je biologickou matkou dieťaťa – napríklad keď Leila po mimoriadne vydarenom prázdninovom víkende s Rachel a jej otcom stále dôrazne žiada svoju mamu. Samotná Rachel sa zároveň ocitá pod tlakom biologických hodín po tom, čo jej gynekológ oznámi, že jej zrejme zostáva už len pár mesiacov na to, aby otehotnela.

Radosť a utrpenie majú k sebe vo filme Rebeccy Zlotowskej neskutočne blízko – a tak Deti tých druhých berie nielen Rachel, ale aj divákov na emocionálnu jazdu na horskej dráhe, ktorá si však nevyžaduje žiadne explicitné výbuchy, či zrútenia, len letmé gestá, nevinné pohľady či otázky malej Leily. ktoré majú na diváka kumulatívny účinok. Zatiaľ čo bola Virginie Efira v Benedette (2021) plná sily a vášne, tu zase zakladá svoju rolu na zdržanlivostiDeti tych druhych 4, využíva svoje široké spektrum hereckých schopností na zosobnenie ženy, ktorá musí vnútorne znášať svoje trápenie a nájsť spôsob, ako z daného zážitku vyťažiť to pozitívne. Rachel čelí čoraz častejšie súdom, tlakom a mikroagresiám spojenými s jej situáciou. Ako sa jej vzťah s Alim ďalej rozvíja, sme svedkami jej každodenného boja, keď balansuje medzi osobnými a profesionálnymi aspektmi života a čoskoro začne zápasiť so svojím neustále sa vyvíjajúcim postojom k myšlienke byť matkou. Ferreira-Goncalves je v úlohe malej Leily mimoriadne charizmatické a prirodzené dieťa, scény medzi Rachel a ňou pritom oplývajú potrebnou chémiou. Zlotowski dômyselne zachytáva malé momenty medzi nimiDeti tych druhych 5, ktoré sa nedajú nacvičiť, prípadne obratne zinscenované pasáže ilustrujúce narastajúci vplyv odmietnutia a vylúčenia aj tam, kde nebolo zamýšľané.

V tomto súčasnom príbehu zo strednej triedy natočenom v štýle, ktorý oplýva atribútmi Cinéma-vérité či filmov sociálneho realizmu, badať náramnú autenticitu. Zlotowskej film presahuje žánre, osciluje medzi komédiou, romantikou a melodrámou, ale bez toho, aby sa jednoznačne usadil v konkrétnej kategórii. Napriek trochu hrboľatej expozícii sa Deti tých druhých postupne rozvíjajú do dojemnej, hlbokého príbehu, ktorému nechýba ani potrebný zmysel pre vhodne umiestnený humor. Len zriedkavo bola daná situácia a téma spracovaná na filmovom médiu tak citlivo a úprimne.

Deti tych druhych 6Deti tých druhých (Les Enfants des autres), Francúzsko, 2022
Dĺžka: 103 minút
Réžia: Rebecca Zlotowski
Scenár: Rebecca Zlotowski
Kamera: Georges Lechaptois
Hudba: Rob, Gael Rakotondrabe
Strih: Géraldine Mangenot
Zvuk: Jean-Paul Hurier, Thomas Desjonquères
Produkcia: Frédéric Jouve
Hrajú: Virginie Efira, Antonia Buresi, Yamée Couture, Victor Lefebvre, Chiara Mastroianni, Mireille Perrier, Henri-Noël Tabary, Frederick Wiseman, Roschdy Zem, Sébastien Pouderoux, Callie Ferreira-Goncalves
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR: 9. mája 2024
Foto: Film Europe

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.