Divosi (Savages)
Vraví sa: doba sa mení, ľudia nie. Neplatí to však vždy na ich vkus. V súčasnosti napríklad „letia“ tzv noir detektívky , kde sa nešetrí násilím a vulgaritou. Patrí medzi ne i trinásť kníh bývalého amerického súkromného vyšetrovateľa menom Don Winslow (1953). Posledná z nich - román Divosi – vyšla nedávno v slovenskom preklade Lucie Nižnikovej-Kollárovej a od konca septembra sa v slovenských kinách stretávame s jej rovnomennou filmovou verziou.
Podpísal sa pod ňu trojnásobný držiteľ Oscara, známy americký režisér a scenárista Oliver Stone (1946). Už samotný život tohto rodáka z New Yorku by si zaslúžil filmové spracovanie. Veď napríklad bojoval a bol ranený vo Vietname, pracoval ako taxikár i poslíček, bral drogy a podobne. Ako filmár je oslavovaný i zatracovaný, jeho rôznorodé opusy vyvolávajú rozporuplné diskusie, ale vždy sú istou udalosťou. Stačí spomenúť hoci aj tituly ako sú Čata (1986),Wall Street (1987), Narodený 4.júla (1989), J.F.K.(1991), Doors (1991) Takí normálni zabijáci (1994), Nixon (1995), Alexander Veľký (2004) či Wall Street: Peniaze nikdy nespia (2010).Vo filme Divosi sa v podstate vracia k svojim obľúbeným témam: konšpirácia, násilie, zložité rodinné vzťahy, boj o moc, súboj dobra a zla v ľudskej povahe a podobne.
Knižnú predlohu Dona Winslowa zaradil The New York Times do zoznamu Top 10 kníh roku 2010. Autor v nej dômyselne. kombinuje svojskú detektívku s kriminálnou reportážou, graduje napätie, pohráva sa s provokatívnym jazykom plným vulgarizmov a odhaľuje temnú stránku drogovej vojny v strohých kapitolách, ktoré neraz tvorí iba jediná veta. Tá prvá je typická pre celú knihu: „Choďte do riti.“ A v niektorých okamihoch by tam čitateľ vari najradšej poslal aj všetky postavy a všetko, čo zažívajú, lebo nechce alebo nevie prijať túto podobu beznádeje, i keď musí uznať, že je to dobre napísané a psychologicky prepracované.
Spoluscenárista Shane Salerno, ktorý je zároveň jedným z producentov filmu, spolupracuje s Donom Winslowom už niekoľko rokov. Stál aj pri zrode knihy Divosi. Ale neskôr s Oliverom Stoneom posunuli jej príbeh do divácky prijateľnejšej roviny. Jeho rozprávačkou je pôvabná plavovláska Ofelia, ktorá chce, aby ju volali iba O (Blake Lively) a nerobí si starosti s tým, že žije s dvoma mužmi súčasne. Jej úvodné vyhlásenie predznamenáva dej: „To, že vám rozprávam tento príbeh, vôbec neznamená, že som zostala nažive. Toto je ten typ historky, kde sa všetko vymkne kontrole.“
Bohatá rodina o O vraj nemala nikdy záujem, takže jej domov predstavujú dvaja muži: bývalý námorník Chon (Taylor Kitsch), so zabijáckymi skúsenosťami z Iraku a Afganistanu, ktorý neverí nikomu a mierumilovný botanik a filantrop Ben (Aaron Johnson), ktorý by chcel nezištne pomáhať druhým a verí , napriek všetkým sklamaniam, v lepší svet. O ich vníma ako telo a dušu a všetci vnímajú drogy ako „racionálnu reakciu na chronické šialenstvo doby“, preto pestujú mimoriadne kvalitnú marihuanu a profitujú na biznise s ňou.
Trojica tvorí nie trojuholník, ale svojskú rodinu v prímorskom letovisku v Kalifornii - Laguna Beach. Problém nastáva, keď sa o ich obchody začne zaujímať mexický drogový kartel Baja na čele s panovačnou Elenou Sanchezovou (Salma Hayek) a brutálnym Ladom (Benicio Del Toro). Kartel je povestný mučením a odrezávaním hláv. Ben a Chon nechcú prijať ich obchodné návrhy a chcú tajne ujsť na druhý koniec sveta. Lenže, keď ich začnú vydierať únosom O, nemôžu predsa svoju lásku nechať napospas osudu. Rozhodnú sa ju zachrániť za každú cenu, i keď si uvedomujú, že ide možno o vopred prehratú bitku, lebo „zlé veci sa jednoducho dejú, je len otázkou času, kedy“.
Prepracovaná je psychologická rovina jednotlivých postáv , žiadne čiernobiele ponímanie dobra a zla. Napríklad Ben a Chon spolupracujú so skorumpovaným protidrogovým agentom Dennisom (John Travolta) , ktorý hrá „na obe strany“, ale jeho alibi pred vlastným svedomím je láska k rodine: má dve malé dcéry a žena mu zomiera na rakovinu. Zaujímavý je ženský motív. „Kráľovná“ ako prezývajú kartelovú šéfku Elenu prišla v drogovej vojne o muža i dvoch synov a trpí tým, že si nevie nájsť cestu k dcére Magde, ktorá študuje v USA. Zdá sa, že O, ktorá má zlé vzťahy s vlastnou matkou, akoby v nej zobúdzala materinské city. Pozoruhodná je aj žensko-mužská rivalita v boji o moc a peniaze. Lado trpí tým, že mu rozkazuje žena a je preto ochotný zradiť.
Každá z postáv má svoje zdôvodnenie, prečo koná tak ako koná, i keď ho možno filmový divák nie vždy pochopí a sotva bude jednotlivých protagonistov preto považovať za sympatickejších. Mimochodom, každá strana označuje tých druhých za „divochov“ a svoju úlohu zohrávajú divošské masky, ale aj sny o bezstarostnom živote v lone prírody - „ako divosi“ na opustenom ostrove v Indonézii.
V knihe dochádzajú „hrdinovia“ k ubíjajúcemu poznaniu: „žiadna nádej žiadna viera, žiadne hodnoty, žiadna budúcnosť...“ Vo filme, v ktorom je menej vulgárnosti vo vyjadrovaní, zato viac krvavých scén násilia a mučenia, vzápätí prináša kameraman Daniel Mindel až gýčovite nádherné zábery oceánu, ktoré metaforicky hovoria možno aj o ľudskej malosti a neschopnosti, či ľahostajnosti vesmíru a kolobehu času, ale aj istej nádeji, ktorá presa len zomiera posledná...
Stone je režisér, ktorý ovláda nielen remeslo, ale aj psychológiu diváka.. Takže ho nenechá odísť z kina jednoznačne zdrveného či rozčúleného. Rozhodol sa hneď pre dva konce filmu. Veď ako hovorí O, prečo by sme nemohli dostať druhú šancu. Beznádeje a problémov máme v realite i tak viac ako dosť, ani k tomu nepotrebujeme bojovať s drogovým kartelom.
Divosi (Savages), USA, 2012
Dĺžka: 131 min.
Réžia: Oliver Stone
Námet: Don Winslow -román Divosi
Scenár: Shane Salerno ,Oliver Stone, Don Winslow
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Adam Peters
Strih: Joe Hutshing, Stuart Levy, Alex Marquez
Hrajú: Taylor Kitsch, Aaron Johnson, Blake Lively, Benicio Del Toro, John Travolta, Salma Hayek, Emile Hirsch, Demián Bichir a ďalší.
Premiéra v SR: 27. septembra 2012
Foto: Bontonfilm