Na významných festivaloch uvedú filmy Karla Plicku aj Juraja Jakubiska

SFUlogo resizePočas jesenných mesiacov sa na medzinárodných filmových festivaloch v zahraničí premietne viacero slovenských filmov. Na Festivale nemého filmu v talianskom meste Pordenone diváci uvidia digitálne reštaurovaný dokumentárny film Karla Plicku Po horách, po dolách (1929). Česko-slovenský filmovýfestival v Austrálii okrem súčasnej kinematografie divákom ponúkne aj kolekciu štyroch filmov Juraja Jakubiska vo Filmotéke Melbourne. Obe podujatia sa konajú už v prvý októbrový týždeň.

Etnografický film Po horách, po dolách s hudobným sprievodom v Pordenone

Festival nemého filmu Pordenone uvádza klasické nemé filmy s hudobným sprievodom svetových interpretov. Do programu aktuálneho 41. ročníka bol Pohorachadolinach resizezaradený aj dokumentárny film s národopisnou tematikou Po horách, po dolách režiséra, kameramana, fotografa a vášnivého etnografa Karla Plicku. Film zobrazujúci ľudovú architektúru, kroje, obrady, zvyky a iné národopisné a folklórne osobitosti slovenského ľudu bude pri príležitosti 90. výročia vzniku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach uvedený vo festivalovej sekcii Benátky 90 (Venezia 90) spolu s ďalšími dielami z jeho prvého ročníka.

Nemý film Po horách, po dolách je výsledkom etnografických ciest Karla Plicku po Slovensku a rozšírením a prehĺbením národopisnej tematiky jeho predchádzajúceho diela Za slovenským ľudom (1928). Dnes už svetoznámy festival v Benátkach ho v roku 1932 zaradil do výberu prvého ročníka, v ktorom dokumentárne filmy tvorili významnú časť programu. O dva roky neskôr Plicka v Benátkach za svoj nasledujúci film – prvý slovenský celovečerný zvukový film Zem spieva (1933), v ktorom zúročil niekoľkoročnú filmársku a etnografickú prácu, získal Pohár mesta Benátky za réžiu. Film Po horách, po dolách bude v Pordenone uvedený 3. októbra s hudobným sprievodom slovinského klaviristu Andreja Goričara. Festival sa uskutoční od 1. do 8. októbra.

 V austrálskom Melbourne budú uvedené filmy Juraja Jakubiska i súčasných tvorcov

Na opačnom konci sveta v Austrálii sa v prvej polovici októbra uskutoční Česko-slovenský filmový festival, ktorý vznikol so zámerom vytvoriť na tomto vzdialenom kontinente pravidelné podujatie sústredené na prezentáciu súčasných i klasických diel oboch kinematografií. Slovenskú kinematografiu bude na Kristoveroky resize10. ročníku zastupovať osem súčasných filmov a štyri klasické diela Juraja Jakubiska. Festival sa uskutoční v Melbourne, Canberre, Adelaide a vybrané filmy budú dostupné online. Kolekcia filmov Juraja Jakubiska sa bude konať v spolupráci s Filmotékou Melbourne, ktorá je súčasťou austrálskeho národného múzea filmu, televízie, videohier a umenia (ACMI – Australian Centre for the Moving Image).

V kolekcii Jakubiskových filmov jeho rané obdobie tvorby reprezentuje debut Kristove roky (1967), tragikomická výpoveď o potrebe konečného rozhodnutia človeka na životnej križovatke, a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), mozaikovité podobenstvo odohrávajúce sa v presne neurčenom časopriestore, vo svete bez ideálov plnom násilia, cynizmu a beznádeje, v ktorom hlavní predstavitelia prežívajú len vďaka svojmu bláznovstvu. Z neskoršej tvorby sa bude premietať Perinbaba (1985), filmová adaptácia rozprávky bratov Grimmovcov zachytávajúca odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení, láske a snahu zvíťaziť nad smrťou, a tragikomédia Sedím na konári a je mi dobre (1989), príbeh troch ľudí bez domova, z ktorých sa každý snaží naplniť svoju predstavu o šťastí.

Otváracím filmom celého podujatia v Melbourne bude dráma Zátopek (2021) Davida Ondříčka, zo súčasnej tvorby diváci uvidia tiež snímky Kapr (2022) Lucie Královej, Správa o záchrane mŕtveho (2021) Václava Kadrnku, Zakliata jaskyňa (2022) Mariany Čengel Solčanskej a Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021) Jakuba Kronera. Online bude uvedená Piata loď (2017) Ivety Grófovej a dva krátke animované filmy Zuza v záhradách (2022) Lucie Sunkovej a Milý tati (2021) Diany Cam Van Nguyen. Festival sa uskutoční od 5. do 15. októbra.

Foto: Vladimír Vavrek, SFÚ

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.