Do kín prichádza výnimočné spracovanie príbehu Anny Frankovej

Where Is Anne Frank 1920x1080 Kinoslide SKNa Deň detí uvedie distribučná spoločnosť Film Europe do slovenských kín animovaný film Kde je Anna Franková. Snímka oscarového režiséra Ariho Folmana rozpovie príbeh Anny Frankovej pomocou imaginárnej kamarátky Kitty, ktorej dievča venovalo svoj slávny denník. Rodinný animovaný film pomôže deťom pochopiť témy druhej svetovej vojny a holokaustu. Film bude dostupný v slovenskom znení, ale aj v origináli s titulkami. Okrem filmu bude dostupný aj výukový materiál a chystá sa aj výstava v spolupráci s Nadáciou Milana ŠimečkuSlovenským národným múzeom.

Snímka sleduje Kitty, imaginárnu kamarátku Anny, ktorej napísala svoj slávny denník. Kitty zázračne ožíva v súčasnom Amsterdame, kde sa rozhodne vypátrať svoju milovanú priateľku. Izraelský režisér Ari Folman po úspešnom filme Valčík s Bašírom (Zlatý Glóbus za najlepší cudzojazyčný film a nominácia na Oscara v rovnakej kategórii) prichádza s ďalším animovaným filmom, ktorý okrem príbehu Anny Frankovej opisuje aj témy utečeneckej krízy a ľudských práv. Zároveň však prináša prístupnú cestu, ako deťom vysvetliť, čo sa udialo počas druhej svetovej vojny a čo to bol holokaust.

Nadácia Anny Frankovej oslovila oceňovaného režiséra, aby nakrútil film o jednej z najslávnejších kníh v histórii. Ako u jeho predchádzajúceho filmu Valčík s Bašírom, tak aj pri tomto filme Folman spoločne s Davidom Polonskym za podpory Nadácie Anny Frankovej vytvorili komiksovú knihu, ktorá sa stala námetom pre snímku, ktorú uvádzame do kín. Práve animácia patrí k najsilnejším stránkam filmu a dopĺňa dojemný a silný príbeh o rodine Frankových, ktorý možno my dospelí poznáme naspamäť, ale naše deti už tak nie. Kde je Anna Franková ponúka možnosť, ako deťom opísať túto dobu a po filme spoločne rozobrať nielen minulosť, ale aj prítomnosť,“ opisuje zámer uvedenia filmu kreatívny riaditeľ Film Europe Dominik Hronec.

Film bude v kinách uvedený v slovenskom znení, ale aj v anglickom origináli so slovenskými titulkami. Hlavné postavy Annu a Kitty nahovorili Alžbeta Dvoranová a Adela Mojžišová, vo vedľajších úlohách sa predstavia známe hlasy ako Jakub Kroner, Alfréd Swan, či Zuzana Porubjaková a Tatiana Kulíšková. O réžiu slovenského znenia sa postaral Michal Hallon v šúdiu Sunrise.

Vďaka spolupráci s organizáciami Nadácia Anny Frankovej a UNESCO si školy môžu objednať projekcie, ku ktorým dostanú prístup k obsiahlym učebným materiálom. Pracovné listy sa týkajú filmu, ale rozoberajú aj témy druhej svetovej vojny, holokaustu, ľudských práv alebo utečeneckej krízy. Učitelia v materiáloch nájdu rozdelenie tém do vyučovacích hodín, ktoré sa budú hodiť do dejepisu či občianskej náuky. Pre žiakov sú pripravené aj pracovné listy na vypĺňanie pre lepšie pochopeniu preberanej látky.

Okrem uvedenia filmov a učebných materiálov spoločnosť Film Europe v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a Slovenským národným múzeom pripravuje výstavu Nechajte ma byť takou, aká som – životný príbeh Anny Frankovej. Pôjde o medzinárodný projekt putovnej výstavy, ktorá predstavuje témy diskriminácie a predsudkov na životnom príbehu Anny Frankovej. Výstavou sprevádzajú svojich rovesníkov stredoškolskí žiaci a žiačky. Výstava bude sprístupnená širokej verejnosti a o termínoch komentovaných prehliadok budeme priebežne informovať. Slávnostné otvorenie výstavy prebehne 8.6. v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Film Kde je Anna Franková bol súčasťou oficiálneho výberu v Cannes v roku 2021. V Českej republike na začiatku mája zvíťazil na festivale Anifilm v sekcii Animovaný film pre dospelých a na konci mája bude súťažiť v hlavnej sekcii na Zlínskom filmovom festivale. Snímka vstupuje do slovenských kín od 1. 6. 2022 a na plátnach sa zdrží aj počas významného výročia, narodenín Anny Frankovej, ktoré vychádzajú na 12. 6.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.