Študentské filmy na Art Film Feste

vizual_AFF2010_resizeArt Film 0Fest uvedie v rámci sekcie Slovenská sezóna aj päť blokov najzaujímavejších študentských filmov, ktoré vznikli na VŠMU v Bratislave. Filmová a televízna fakulta totiž oslávi v júni 2010 presne dvadsať rokov svojej samostatnej existencie. Festivaloví návštevníci budú mať príležitosť zoznámiť sa s tvorbou bývalých študentov FTF VŠMU, z ktorých mnohí už dnes nakrúcajú diela oceňované doma i v zahraničí. Ako teda vyzerali ich filmárske začiatky?

Zo študentskej dokumentárnej tvorby budú zaujímavým lákadlom filmy režisérov, ktorí za posledné roky zožali veľký úspech u publika a odbornej kritiky doma i v zahraničí. Od úspešného autorského tria – Marko Škop (réžia), Ján Meliš (kamera), František Krähenbiel (strih), ktoré má za sebou oceňované Osadné (2009) si budú môcť diváci pozrieť dokument Ochrana úradu (1998/99) o práci ľudí chrániacich ústavných činiteľov. Juraj Lehotský, režisér úspešných Slepých lások (2008) sa predstaví študentským filmom Budeme mať výkony, budeme mať diplomy (1996) o mužovi, ktorý má pred sebou veľmi veľa cieľov. Citlivý pohľad na ľudí žijúcich v Ústave sociálnej starostlivosti prináša dokument O troch dňoch v Jasovskom kláštore (1995/96) Petra Kerekesa, režiséra filmu Ako sa varia dejiny (2008). Vzťahy členov rodiny, ktorí sa nevideli vyše tridsať rokov zasa zachytáva dokument Nepozná ona mňa, ani ja ju (1994/95) režiséra Jara Vojteka, ktorý minulý rok uviedol svoj film Hranica. Medzi ďalšími titulmi je aj Hľadanie ilúzií (2005) od Sahry Karimi, Čisté srdce (2004) Daniely Rusnokovej alebo Arsy-Versy (2009) Mira Rema.

Z animovanej tvorby si diváci môžu pozrieť titul Milenci bez šiat (1996) Kataríny Kerekes, ktorá na Art Film Feste zároveň premiérovo uvedie svoj posledný bábkový animovaný film Kamene. Študentskú tvorbu Ivany Šebestovej, režisérky úspešného filmu Štyri (2007), bude zastupovať film Lionardo Mio (2005) o pravdivom pôvode Mony Lisy. Krátka snímka o sizyfovskom snažení V kocke (1999) Michala Strussa bola svojho času nominovaná na študentského Oscara. V programe je aj spoločný pohľad študentov animovanej tvorby na sté výročie kinematografie Kroky, skoky, roky...a posledný zhasne (1995), vtipný príbeh o krotení slonov Keď nie, tak nie (1997) Vlada Krála alebo film zachytávajúci problémy s prvým rande Dnes mám prvé randevú (2002) Borisa Šímu, ktorý bol tento rok s filmom Chyťte ho! nominovaný na národné ocenenie Slnko v sieti.

V študentskom výbere nebude, samozrejme, chýbať ani hraná tvorba. Mariana Čengel-Solčanská (tento rok uvedie svoj film Legenda o Lietajúcom Cypriánovi) sa predstaví študentskou snímkou Ábelov čierny pes (2006) o introvertnom mužovi, ktorý predstiera, že má veľkého a nebezpečného psa, aby ochránil svoje súkromie. Komédiu o rodinných vzťahoch Židovský vtip (2005) režíroval Viktor Csudai podpísaný pod celovečerným filmom Big Respect (2008). Krátky príbeh troch žien s názvom Štefan (1999) sfilmoval Peter Bebjak, ktorý v súčasnosti dokončuje svoj film Marhuľový ostrov. Poetické stvárnenie vzťahu medzi Gauguinom a Goghom zachytáva film Cesty do Arles (2002) Róberta Švedu, ktorý pripravuje drámu Čubírková o najznámejšej slovenskej vrahyni.

Celkovo Art Film Fest uvedie 41 snímok študentov Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.