Moskva ožije slovenským filmom

Hlavné mesto Ruskej federácie sa na pár dní stane dejiskom slovenskej kinematografie. V termíne od 27. mája do 1. júna 2010 sa v Moskve totiž uskutoční prehliadka slovenského filmu, ktorá tamojším divákom prostredníctvom šiestich celovečerných snímok priblíži našu filmovú tvorbu. Niektoré z nich budú uvedené za osobnej účasti tvorcov a ďalších hostí. Podujatie sa uskutoční v známom moskovskom kine Chudožestvennyj teatr.

Prehliadka slovenskej kinematografie v Moskve vychádza z medzinárodných dohôd a ako recipročné podujatie voľne nadväzuje na prehliadky ruských filmov, ktoré sa na Slovensku konali po minulé roky. Jej zámerom je divákom v Rusku priblížiť reprezentatívne filmy z histórie i súčasnosti slovenskej kinematografie. Svedčí o tom samotný program a v ňom aj obe snímky, ktoré na nedávnom udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti získali najviac ocenení.

Najnovším titulom prehliadky je divácky obľúbený Pokoj v duši (2009) režiséra Vlada Balka, ktorý ho osobne uvedie spolu s producentom filmu Jánom Kováčikom, svoje premietanie v programe prehliadky bude mať aj v zahraničí oceňovaný dokument Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského. Blok súčasnej kinematografie doplnia filmy Tango s komármi (2009) Miloslava Luthera a Iné svety (2006) Marka Škopa. Z histórie slovenskej kinematografie prehliadka predstaví snímky Organ (1964) Štefana Uhra a Ja milujem, ty miluješ (1980) Dušana Hanáka, pričom obe divákom lektorsky uvedie estetik a filmový teoretik, prof. Peter Michalovič.

Prehliadku slovenskej kinematografie za Slovenskú republiku z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) so Sovexportfilmom a Ministerstvom kultúry Ruskej federácie. Partnermi podujatia sú kino Chudožestvennyj teatr, Ministerstvo kultúry zahraničných vecí Slovenskej republiky, Slovenský inštitút v Moskve, Zastupiteľský úrad v Moskve, Izvestija a Komunikačná skupina: Planeta Inform.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.