Art Film Fest zaostrí na východoázijské hity

vizual_AFF2010(12. 5. 2010, Art Film Fest) Filmové tituly, ktoré patria v krajinách východnej Ázie medzi divákmi aj kritikou oceňované, naše publikum väčšinou nemá možnosť vidieť. Ide o filmy značne odlišné od titulov, ktoré sa u nás bežne premietajú na filmových festivaloch, alebo vo filmových kluboch. Ucelenejší obraz kinematografie z tohto kúta sveta, jej živý náboj, akčnú i humornú stránku, budú môcť diváci Art Film Festu spoznať vďaka ôsmim titulom, ktoré sa predstavia v rámci sekcie Prísľuby z Východu.

Medzi to najlepšie, čo môže kinematografia ďalekej Ázie ponúknuť, patrí napríklad najúspešnejší taiwanský film všetkých čias. Týmto prívlastkom sa pýši Cape No.7, snímka, ktorá bola nominovaná Taiwanom na Oscara za najlepší neanglicky hovorený film a má na svojom konte niekoľko cien vrátane ceny pre najlepší film na Taipei Film Festival alebo Cenu šanghajských filmových kritikov. Ide o snímku s doteraz najväčším rozpočtom, prekonávajúcim aj veľkofilm Tiger a drak (2000, r. Ang Lee). Divákov čaká romantická komédia zo zákulisia príprav hudobného koncertu, skvelé hudobné čísla, exotické prostredie a navyše aj odhalenie takmer zabudnutého tajomstva z minulosti.

Film Antique zase patrí do radu úspešných adaptácií ešte úspešnejších komiksov. V tomto prípade ide o japonský komiksový bestseller Antique Bakery od Fumi Yoshinagy, ktorá patrí medzi najpredávanejších komiksových autorov. Len v Japonsku sa filmovej predlohy predalo vyše 1,7 milióna výtlačkov a veľký ohlas kniha vyvolala aj v Južnej Kórei, kde sa napokon dočkala celovečernej filmovej podoby. Šarmantná, nápaditá a zvodná komédia zachytáva osudy štyroch mužov, ktorých životné cesty sa stretli v pekárni Antique. Film bol uvedený na MFF v Berlíne 2008 v rámci nesúťažnej sekcie Culinary Cinema a stal sa u domáceho publika veľkým hitom.

Milovníci akcie by určite nemali premeškať akčnú romancu Zúriaci Fénix (Raging Phoenix). Rozpráva o útlej ale odhodlanej žienke, ktorá sa musí postaviť vlastnému strachu, aby sa stala neohrozenou bojovníčkou proti organizovaným únoscom žien. A to všetko v rytme smrtiaceho hip-hopu! Akčnou lahôdkou je aj indonézska snímka Merantau – skúška dospelosti (Merantau Warrior) o chlapcovi, na ktorého čaká ťažká skúška dospelosti. Film získal ocenenie pre najlepší film na Action Feste 2010 a bude uvedený v pôvodnej, neskrátenej verzii.

Jednou z ďalších špecialít je aj štvorhodinový japonský film Pod vplyvom lásky (Love Exposure), provokatívna, miestami perverzná ale hlavne originálna a jedinečná lovestory o vykúpení z hriechov a nájdení pravej lásky. Dĺžky sa netreba obávať. Ide o dynamický epos karikatúrne zobrazujúci problémy moderného sveta. Film má na konte množstvo prestížnych ocenení. Režisér filmu Shion Sono si napríklad z vlaňajšieho Berlinale odniesol Cenu FIPRESCI a Caligari Film Award a jeho film na filmovom festivale Fant-Asia získal cenu pre najlepší ázijský film, najinovatívnejší film a špeciálnu cenu poroty.

Tieto a ďalšie zaujímavé východoázijské tituly čakajú divákov na tohtoročnom Art Film Feste, ktorý sa bude konať od 18. do 26. júna 2010 v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne.

 

Fotografie k filmom sú k dispozícii na stiahnutie na stránke www.artfilmfest.sk v sekcii Press.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.