Optimista v Paríži

optimista_plagat_univerzalny(Bratislava, 10.máj 2010 – TRIGON PRODUCTION) Dokumentárny film Optimista slovenského režiséra Dušana Trančíka, ktorý vznikol v Trigon Production v koprodukcii s STV a SFU, premietli v reprezentačných priestoroch veľvyslanectva SR v Paríži. Projekciu pripravil v rámci kultúrnych podujatí tamojší Slovenský inštitút. Premietanie filmu sa mohlo uskutočniť vďaka pomoci odboru kultúrnej diplomacie MZV SR, ktorý inicioval zmluvu o spolupráci s Trigon Production, s.r.o.

Na premietaní v Paríži sa zúčastnili aj dve dcéry netere Ľudovíta Wintera Kataríny - Catherine Ballo-Brocca a Blanka Ballo. Ich mama Katarína, manželka bývalého slovenského diplomata Fedora Ballu (stály delegát ČSFR pri UNESCO v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a neskôr pracovník Centra G. Pompidoua počas obdobia svojich začiatkov emigrácie), bola neterou Ľudovíta Wintera. Vďaka svojmu ľudskému a intelektuálnemu potenciálu preniesla na svoje dcéry obraz doby bez traumatickej záťaže v súvislosti so zmenou režimu vo februári 1948 a neskoršej emigrácie rodiny do Francúzska.

Osobnou účasťou Winterových potomkov a ich spomínaním na rodinu získalo podujatie s Optimistom na sugestívnosti. Najmä staršia dcéra zdôrazňovala, že ich matka sa nikdy nesťažovala a niesla svoj osud po februári 1948 a po auguste 68 s hrdosťou, ktorú mala počas celého života napriek nepriaznivému osudu svojej rodiny v ťažkých historických obdobiach. Pani Katarína Ballo zomrela v Paríži v marci t.r.

Film Optimista, ktorý pôsobivo zobrazuje život, profesionálne pôsobenie a neľahký údel zakladateľa pieštanských kúpeľov Ľudovíta Wintera, premietli na viacerých festivaloch a podujatiach v zahraničí, a získal aj cenu Igric 2009.ľa pieštanských kúpeľov Ľudovíta Wintera, premietli na viacerých festivaloch a podujatiach v zahraničí a získal aj cenu Igric 2009.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.