Zomrel Dušan Klein, režisér filmovej série o básnikoch

Dušan KleinZnámy český režisér a scenárista Dušan Klein opustil tento svet v nedeľu 9. januára 2022 vo veku 82 rokov. O tejto smutnej udalosti informoval televíznu stanicu ČT24 jeho syn David, podľa ktorého slov jeho otec podľahol dlho trvajúcej chorobe v jednej z pražských nemocníc.

Dušan Klein, vlastným menom Július Klein, sa narodil na Slovensku, konkrétne v Michalovciach v roku 1939. Ako dieťa židovských rodičov trpel kvôli svojmu pôvodu a bol dokonca istý čas väznený v koncentračnom tábore Terezín. Patril k jedným z posledných detí, ktoré nacisti nestihli presunúť prostredníctvom transportov smrti a len tak-tak unikol neveselému osudu. Po oslobodení sa so svojou rodinou presťahoval do Bratislavy, kde sa už ako malý chlapec začal angažovať vo svete filmu. Neskôr študoval na Filmovej akadémii múzických umení v Prahe a po jej dokončení sa začal angažovať ako režisér.

Jeho celovečerným debutom bola krimi psychologická dráma Místenka bez návratu, ktorú nakrutil v roku 1964. Skutočne ho však preslávila až legendárna komédia Ako svet prichádza o básnikov z roku roku 1982. Na jej úspech nadviazal celkovo až piatimi pokračovaniami - Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), Ako básnikom chutí život (1987), Koniec básnikov v Čechách (1993), Ako básnici nestrácajú nádej (2003) a celú sériu uzavrel snímkou Ako básnici čakajú na zázrak (2016). Zhodou okolností išlo o jeho posledný celovečerný film vôbec. Za zmienku však stoja aj jeho ďalšie diela - spomeňme napríklad tragikomédiu Dobrí holubi sa vracajú (1988), komédiu Vážení priatelia, áno (1989), či televízny mini cyklus príbehov Manželská tonutí (1996). V roku 2003 mu vyšla biografia pod názvom Dušan Klein aneb Jak režisérům chutná život. S manželkou Silverou mal dvoch synov.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.