Zomrel legendárny český filmový režisér František Filip

Frantisek FilipSprávu o úmrtí tejto legendy priniesla česká televízia a pre portál iDNES.cz ju potvrdil ďalší známy filmový režisér Zdeněk Zelenka. František Filip sa dožil úctyhodného veku 90 rokov, no 9. januára 2021 definitívne prehral svoj boj so životom.

František Filip sa narodil Filip sa narodil 26. decembra 1930 v juhočeskom meste Písek. Vo veku dvadsať rokov začal študovať na FAMU, kde neskôr pôsobil aj ako vyučujúci. Svoje prvé dokumentárne filmy (Ústřední loutkové divadlo, či Zpívající Prácheňsko) vytvoril už počas štúdia na Filmovej a televíznej fakulte v Prahe, pričom v tom čase začal výraznejšie spolupracovať i s Československou televíziou. Nevenoval sa však iba dokumentom, ale aj klasickej filmovej, či dokonca seriálovej tvorbe. Počas svojho života sa podpísal pod približne 600 filmov a rôznych relácií. Nielen detský divák ho môže poznať vďaka známemu bábkovému seriálu Ferda Mravenec, no nemalú popularitu si vyslúžili aj jeho ďalšie projekty ako Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod, Sňatky z rozumu, Chalupáři, či Cirkus Humberto. Čo sa týka filmov, za zmienku stoja napríklad diela ako Kočár nejsvětější svátosti, Utrpení mladého Boháčka, Ikarův pád, alebo Tažní ptáci. Za svoj prínos mu bolo udelených viacero cien, pričom jednou z posledných bola Cena Thálie z roku 2017 za šírenie divadelného umenia v televízii.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.