Šulaj nakrúca s Lasicom a Kňažkom Agávu

Trigon Production logo resizePrvá klapka nového slovenského filmu Agáva v juhoslovenskej obci Jahodná odštartuje vznik režijného debutu scenáristu Ondreja Šulaja. Hraný film na námety druhej kapitoly románu Agáty slovenského spisovateľa LadislavaBalleka produkuje Patrik Pašš a jeho Trigon Production. Realizáciu finančne podporil Audiovizuálny fond.

„Moje prvé tvorivé stretnutie s prózou Ladislava Balleka sa udialo koncom sedemdesiatych rokov, vtedy som na podnet Ľubomíra Feldeka pripravil pre Poetický súbor Novej scény divadelnú adaptáciu románu Pomocník. Tento text sa inscenoval takmer vo všetkých profesionálnych divadlách na Slovensku, taktiež v Prahe, Ústí nad Labem, a naposledy v Jókaiho divadle v Komárne, kde ho dokonca režíroval Ballekov syn Rastislav. A koncom sedemdesiatych rokov som na základe Ballekovej prózy taktiež začal pracovať na filmovom scenári. Pomocník bol môj prvý realizovaný filmový scenár. Môj vstup do hranej kinematografie sa teda uskutočnil práve prostredníctvom literatúry, ktorá je presiaknutá silným príbehom, nevšednou atmosférou pohraničného južanského mesta Palánk, vyhranenými, detailne prepracovanými charaktermi a dramatickými situáciami zasadenými do konfliktných povojnových rokov. Pomocník mal podtitul „Prvá kniha o Palánku“ a „Druhou knihou o Palánku“ je práve Ballekov rozsiahly román Agáty. V tejto próze autor ešte výraznejšie odkryl svoje rozprávačské kvality a neopakovateľným literárnym jazykom okorenil južanské vášne postáv i postavičiek zmietaných udalosťami povojnového mestečka na horúcej južnej hranici. Scenárista si z tohto rozsiahleho románu vybral len základné motívy z II. kapitoly nazvanej Agáva. Široká freska prepletených príbehov nespočetných postáv sa tak zúžila do zovretého komorného príbehu štyroch hlavných hrdinov – starého doktora Vargu, staviteľa Hampla, jeho mladej ženy Nade rovnako mladého učiteľa Daniela Orešanského.  Považujem Balleka za jedného z najlepších rozprávačov v našej literatúre a preto bude mojou režijnou ambíciou prerozprávať rečou filmu jeho literárne vzrušujúci, emotívny a jazykovo vybrúsený príbeh Agávy“, hovorí o výbere témy Ondrej Šulaj.

 

V hlavných úlohách účinkujú Milan Lasica, Milan Kňažko, Katarína Šafaříková, Marek Geišberg, v ďalších Attila Mokos, Diana Mórová, Robo Roth, František Kovár, Ady Hajdu, Miro Noga, Boris Farkaš, Richard Stanke a ďalší slovenskí herci. Plánovaná premiéra filmu je v roku 2015.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.