Viedenské 49.Viennale – festival pre 100 000 divákov
V susednej Viedni sa začal 20. októbra predjubilejný 49. ročník nesúťažného medzinárodného filmového festivalu Viennale 2011 (20.10. až 02.11.2011). Patrí medzi najstaršie vo svete. Jeho popularita medzi Viedenčanmi, ale najmä mladými divákmi aj vo svete, takmer bezkonkurenčná. Vlani zavítalo do kín takmer stotisíc divákov a kapacita využitia festivalových kín bola takmer 80_. Jedna tretina z vlaňajších 351 predstavení bola vypredaná. Len toľko pár stručných faktov o vlaňajšom ročníku napovedá o jeho diváckej popularite.
Samozrejme, že každý festival robí programová ponuka. Diváci uvidia svetové novinky z festivalov v Berlíne, Cannes a Benátkach a diváci majú šancu konfrontácie najnovšej svetovej tvorby. Bohužiaľ, zastúpenie kinematografií bývalého východného bloku je mizivé. Slovensko naposledy zažiarilo koprodukčným filmom Ako sa varia dejiny, ktorý získal aj ocenenie, v dávnejšej minulosti hlavne filmami Juraja Jakubiska. Už na prvom Viennale v roku 1967 bol ocenený slovenský film Tango pre medveďa.
Tohtoročná ponuka filmov je veľmi pestrá, rôznorodá, divácky atraktívna. Mňa osobne fascinuje záujem divákov o dokumentárne filmy a celovečerných je v programe okolo štyridsať. Viennale ponúka aj niekoľko filmov, ktoré sme už videli v slovenských kinách, pripomeňme Melancholiu Larsa von Triera, Drive N.W.Refna, niektoré uvidíme – víťazný film z Benátok Faust režiséra Alexandra Sokurova. Do kín sa dostane aj otvárací film prehliadky Le Havre fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho, ktorého takmer všetky filmy sme videli vo filmových kluboch. Niektoré snímky uvidíme aj na blížiacom sa MFF v Bratislave, ktorý začína 4. novembra. Pripomeniem aspoň víťazný film Berlinale Nader a Simin zo súčasného Iránu, film Tomboy (Chlapčica) uvedený na Filmovom festivale inakosť.
Viedenskí diváci uvidia niekoľko retrospektív a pôct. Pripomeňme prehliadku filmov francúzskej herečky Chantal Akerman vo Filmmuseu, amerického herca a speváka Harryho Belafonte ( uvedú šesť jeho filmov aj slávny muzikál Carmen Jones 1954). Nechýba ani exotika, filmy honkongského režiséra Soi Cheanga.
Hoci ide o nesúťažný festival, bude udelených niekoľko cien, pripomeňme aspoň dve z nich - novinári udelia Cenu FIPRESCI a čitatelia denníka Standard zasa Cenu divákov. Zaujímavosťou je, že zvučku festival pripravil David Lynch, jedna z najvýznamnejších osobností svetovej kinematografie. Vstupenka do kina je za 8,5 eur. Filmy sa premietajú v šiestich kinách v centre mesta. .Na festival príde vyše sto tvorcov a hercov. Akreditovaných je vyše 600 mediálnych osobností, novinárov a tvorcov. Predjubilejné Viennale sa skončí 2. novembra.
(Napísané pre denník Új szó)