Slovenské filmy v portugalskom Setúbale

Pocta slovenskej kinematografii je názov jednej z filmových sekcií na 26. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Festroia v portugalskom Setúbale, ktorý sa začína 4. júna a potrvá do 13. júna 2010. Jeho organizátori sa tento rok rozhodli predstaviť prierez slovenským filmom od celovečerných hraných i dokumentárnych snímok až po krátke animované filmy.

MFF Festroia má štyri súťažné sekcie: Hlavnú súťaž hraných filmov, Filmové debuty, Americké nezávislé filmy a sekciu pod názvom Človek a životné prostredie. Pre festival je charakteristické, že súťažné sekcie sú zamerané na „malé“ kinematografie, ktoré ročne vyprodukujú maximálne tridsať celovečerných filmov. Do bloku nesúťažných sekcií tento rok organizátori zaradili aj Poctuslovenskej kinematografii a v sekcii Filmové školy zasa uvedú kolekciu študentských filmov z bratislavskej VŠMU.

pokoj_v_dusi5_resizeV súťažných sekciách festivalu budú slovenskú kinematografiu reprezentovať až štyri snímky. Film Vlada Balka Pokoj v duši sa premietne v hlavnej súťažnej sekcii a tri filmy budú o ocenenie bojovať v sekcii Človek a životné prostredie, konkrétne snímky Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Slepé lásky Juraja Lehotského a Mesiac v nás Diany Fabiánovej.

Sekcia Pocta slovenskej kinematografii predstaví portugalským divákom, ale aj návštevníkom festivalu, osem slovenských snímok. Premietať sa v nej budú Všetko čo mám rád Martina Šulíka, Ružové sny Dušana Hanáka, Perinbaba Juraja Jakubiska, Kruté radosti Juraja Nvotu, Nebo, peklo... zem Laury Sivákovej, Tobruk Václava Marhoula, Havran Michala Baláža a Arsy-Versy Mira Rema. Do festivalového programu sú zaradené aj snímky Chodník cez Dunaj Miloslava Luthera, ktorý bude uvedený v sekcii filmov o odboji, ďalej X = X + 1 Juraja Krasnohorského v sekcii Panorama, blok siedmich filmov z VŠMU Pružinka, About Socks and Love, Premeny, Čmuchal & Krute_radosti2_resizeSviňa zasahujú, Chyťte ho!, Bird of Prey a Pôvod sveta a v sekcii detských filmov sa premietne sedem animovaných snímok Dita na fronte, Janko Hraško a bacily, Strážca sen, Múdre prasiatko, Kikirikí, Bábätko v banke a Domáca úloha.

Festival v Setúbale privíta aj niekoľkých slovenských tvorcov. Svoj film Nebo, peklo... zem uvedie režisérka a scenáristka Laura Siváková spolu s hlavnou ženskou predstaviteľkou Zuzanou Kanócz, ďalej Miro Remo bude sprevádzať svoj dokument Arsy-Versy a animátorka Katarína Kerekesová zasa svoj absolventský film Pôvod sveta. Zo súťažných titulov svoj film Pokoj v duši divákom predstaví Vlado Balko a svoju snímku Mesiac v nás uvedie Diana Fabiánová. Svojich zástupcov budeme mať aj v štyroch festivalových porotách. V hlavnej porote bude o víťazovi rozhodovať dokumentarista Peter Kerekes, do poroty filmových debutov zasadne režisér, scenárista a spisovateľ Jozef Heriban, v porote FIPRESCI bude slovenskú kinematografiu zastupovať filmový publicista Jaroslav Hochel a do poroty sekcie Americké nezávislé filmy pôjde filmový teoretik a šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch.

Prvý kontakt s MFF Festroia mala slovenská kinematografia v roku 1989. Štyri roky na to získal hlavnú cenu festivalu, Zlatého delfína, film Juraja Jakubiska Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Juraj Jakubisko bol minulý rok, počas jubilejného 25. ročníka podujatia, aj predsedom hlavnej festivalovej poroty. Bol to úspešný ročník pre slovenskú kinematografiu, pretože v hlavnej súťažnej sekcii bol uvedený film Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a jeho hlavný predstaviteľ Samuel Spišák za svoju rolu v tomto filme získal Cenu za mužský herecký výkon. Vlani sa na festivale ako súčasť retrospektívy českej kinematografie premietal aj koprodukčný film Bathory Juraja Jakubiska.

„Festival Festroia vznikol v roku 1984 a dnes už má pomerne dlhú tradíciu,“ hovorí Viera Ďuricová z Oddelenia filmových podujatí Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorá s organizátormi festivalu udržiava dlhodobý kontakt. „Z malého podujatia sa vypracoval na jeden z najlepších portugalských filmových festivalov. Jeho dlhoročný americký programový poradca ho na medzinárodných festivalových portáloch vytrvalo nazýva „portugalské Cannes“. O jeho význame hovoria aj mená najznámejších hostí, ktorí počas uplynulých rokov festival navštívili, ako napríklad Kirk Douglas, Christopher Walken, Alexander Askoľdov, Lauren Baccall, Dennis Hopper, Pedro Almodóvar, Krzysztof Kieszlowski, Alberto Sordi, Michael York, Ettore Scola, Christopher Lee, Chen Kaige, Fernando Solanas, Michael Madsen a mnohí ďalší. „O prehliadke slovenských filmov na MFF Festroia sme s jeho riaditeľkou Fernandou Silvou, spoluzakladateľkou festivalu, uvažovali už niekoľko rokov. Z množstva filmov, ktoré vznikajú na celom svete a ich producenti ich ponúkajú do pozornosti organizátorom rôznych filmových festivalov, si tento rok vybrala práve slovenskú tvorbu, čo svedčí o jej kvalitách. Pre slovenskú kinematografiu je vyznamenaním, že jej festival venuje samostatnú sekciu,“ uzatvára Viera Ďuricová.

Foto: SFÚ (Zábery z filmov Pokoj v duši a Kruté radosti)

Viac informácií o 26. MFF Festroia nájdete na www.festroia.com.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.