Festival Hory a mesto 2013

Logo - Hory a mesto resizeTohtoročný festival Hory a mesto má v programe už tradične aj víťazné filmy z festivalu VIMFF v kanadskom Vancouveri. Dokumenty mapujú rôzne odvetia – lyžovanie, dobrodružné objavovanie vzdialených kútov sveta, klasické aj himalájske lezenie. Všetky filmy, ktoré zabodovali v Kanade, budú mať na Slovensku svoju premiéru. Návštevníkov festivalu Hory a mesto prevedú od Severného po Južný pól. Práve tam sa nakrúcal film Crossing The Ice, ktorý vo Vancouveri získal Grand Prix.

Štrnásty ročník Hory a mesto sa uskutoční od 10. do 14. apríla 2013 v Cinema City v bratislavskom Auparku.
Medzinárodný festival horských filmov vo Vancouveri (Vancouver International Mountain Film Festival) sa skončil len 17. februára a jeho riaditeľ Alan Formánek, ktorý je zároveň programovým riaditeľom Hory a mesto, už potvrdil účasť víťazných filmov. Medzi nimi je aj aktuálny držiteľ najvyššieho ocenenia Grand Prix, austrálsky film Crossing The Ice. Celovečerný dokument mapuje výpravu dvoch austrálskych dobrodruhov Jamesa a Justina, ktorí sa rozhodli absolvovať expedíciu a dosiahnuť Južný pól. Výpravu do neprebádanej oblasti podnikli bez akejkoľvek vonkajšej podpory, len vlastnou silou. Cesta nekonečným ľadom bola dlhá 1140 km a oni ju prešli dvakrát – tam a späť. Tri mesiace bojovali s únavou, hladom, takmer nepretržitým podchladením, omrzlinami a nebezpečnými trhlinami medzi ľadovými kryhami.
„Pred cestou sme sa dohodli, že budeme túto expedíciu dôsledne dokumentovať. Takže sme nakrúcali za všetkých okolností, nech sa dialo čokoľvek, napríklad kríza alebo hádky. Inštalovaním kamery a vracaním sa po ňu sme často stratili mnoho času. Ale stálo to za to,“ povedal dvadsaťdeväťročný Justin, ktorý film režíroval. I keď nemá filmárske vzdelanie, je to už jeho druhý expedičný film, čo dokazuje, že zanietenosť a totálne oddanie pre outdoor dokáže dokonale spájať vášeň pre dobrodružstvo a schopnosť sprostredkovať zážitky ďalej.

 

Aj druhý film má v názve „ľad“, volá sa Chasing Ice a z tohtoročného VIMFF si odniesol cenu za najlepší environmentány film. Vyše hodinový americký dokument rozpráva príbeh muža, ktorý zbieral nespochybniteľné dôkazy o tom, ako sa naša planéta mení. Časozberný film režiséra Jeffa Orlowského prináša svedectvo, ako sa topia ľadovce v oblasti Severného pólu, a predstavuje vývoj na ploche niekoľkých rokov. Vizuálne podmanivý film sa vyznačuje silnou znepokojivou témou, doloženou hodnotným vedeckým výskumom a navyše je spracovaný na vysokej filmárskej úrovni. Aj preto sa stal v Kanade hitom nielen na spomínanom festivale, ale aj v kinodistribúcii mimo festivalu.

 

Z oblasti snehu je aj ďalší film – Further, ktorý vo Vancouveri zabodoval v kategórii „ski mountaineering“ (horské lyžovanie). Americký dokument prináša kombináciu obdivuhodných športových výkonov v horskom lyžovaní a zábery z odľahlých oblastí Japonska, Nórska, Rakúska, Kalifornie a Aljašky. Režisér Jeremy Jones a jeho tím zlyžovali dovtedy neprebádané náročné terény, kde sa bežne nelyžuje.

 

Fenomén alpského himalájskeho lezenia predstavuje poľský film Art of Freedom, ktorý mal vo Vancouveri veľký úspech. K téme zlatý vek poľského zimného himalájizmu, ktorému patria 70. a 80. roky, príde na festival aj hosť Alek Lwow. Práve Poliaci priniesli do Himalájí svojou svedomitosťou, vytrvalosťou a tímovosťou originálny štýl lezenia. Cenné je, že túto tému spracovali mladí režiéri, ktorí do nej vniesli čerstvý, nový pohľad.

 

V Himalájach sa odohráva aj ďalší film, vancouverský víťaz v kategórii horská kultúra – Himalayan Gold Rush. Francúzsky celovečerný dokument prináša iný pohľad na Himaláje, na ich domácich obyvateľov, ktorí svoj život a najmä živobytie podriadili hľadaniu nesmierne vzácneho koreňa Yarsagumbu. V čase sezóny ho domáci Nepálčania chodia hľadať do ťažko dostupných oblastí, niekedy až vo výškach 5500 metrov. Tento spôsob obživy je nebezpečný, preto sa porovnáva s legendárnou „zlatou horúčkou“. Toto „nepálske zlato“ sa vykupuje za ohromné sumy, ktoré výrazne prevyšujú ceny za klasické zlato. Vzácny koreň sa využíva na výrobu liekov.

 

Obľúbený vancouverský festival s tradíciou ocenil tohto roku jedenásť filmov, z toho deväť uvedie slovenský festival Hory a mesto. V jeho programe majú samozrejme miesto aj iné filmy, medzi nimi už tradične aj viacero slovenských. Pestrá kolekcia viac ako 50 dokumentov je z rôznych oblastí, prinášajú dobrodružstvo, svedectvo o ľudskom nasadení, dychvyrážajúce športové výkony a zároveň pohľad na neznáme, nedostupné kúty sveta. Tento rok v sekcii Zem bude jednoznančne prevládať ľad a fascinácia mrazivých oboch pólov. Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva
má súťažný charakter. Filmy bude hodnotiť medzinárodná odborná porota v zložení: dhoročný priateľ festivalu Hory a mesto horolezec Alek Lwow z Poľska, nemecký filmár Kerim Jaspersen, ktorý získal v roku 2010 v Bratislave Cenu poroty za svoj krátky film o lietaní Rush Hour Dream, slovenská filmová teoretička Daniela Chlapíková, a laureát Grand Prix spred troch rokov za film Strážca divočiny, Slovák Robert Rajchl. Súťaží sa v kategóriách: Zem, Skala, Voda, Vzduch a ďalej sa udeľujú Cena literárneho fondu pre najlepší slovenský film, Cena adidas Terrex pre začínajúceho slovenského filmára, Cena v kategórii V4 a napokon cena Grand Prix.

Viac: http://www.horyamesto.sk/hory_a_mesto_2013/hlavny_program/filmy/art_of_freedom/

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.