Marec sa začne Festivalom iránskych filmov
Iránska kinematografia patrí k významným národným kinematografiám sveta a jej diela sú dnes súčasťou prestížnych medzinárodných festivalov. Napriek tomu je na Slovensku možné vidieť filmy známych iránskych režisérov len v programe filmových festivalov alebo v klubovej distribúcii. Ojedinelú príležitosť spoznať to najzaujímavejšie z iránskej kinematografie v jednom čase a priestore ponúkne bratislavské Kino Lumière. V termíne od 1. do 5. marca 2013 sa tam uskutoční Festival iránskych filmov.
Festival iránskych filmov uvedie počas piatich dní desať celovečerných titulov a dva bloky krátkych filmov priekopníkov iránskeho filmu a pásmo animovaných snímok. Možnosť ponúknuť slovenským divákom zaujímavé diela tejto neopozeranej a vo svete oceňovanej kinematografie sa naskytla po minuloročnom úspešnom prvom ročníku festivalu iránskych filmov, ktorý sa konal v Prahe. Záujem divákov presvedčil organizátorov festivalu predstaviť iránske filmy nielen v Prahe, ale aj v Olomouci a Bratislave. Dramaturgia festivalu je sústredená na staršie diela, overené rokmi či desaťročiami, a predstaví významných tvorcov, akými sú Amir Naderi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi, Bahram Beizai a ďalší. Leitmotívom celého podujatia je detský hrdina a obraz sveta z jeho pohľadu.
Otváracím filmom prehliadky je snímka Bežec iránskeho scenáristu a režiséra Amira Naderiho, ktorý od 70. rokov minulého storočia patrí k najvplyvnejším tvorcom iránskej kinematografie a radí sa medzi predstaviteľov tzv. iránskej novej vlny. Jeho Bežec pochádza z roku 1985 a rozpráva príbeh siroty z prístavného mesta Perzského zálivu. Naderov hrdina, trinásťročný chlapec, ktorý sa pohybuje v začarovanom kruhu chudoby a sociálneho strádania, predstavuje veľmi silnú postavu. Každodenne bojuje o prežitie, no napriek tomu sa nevzdáva humánnosti a schopnosti intenzívneho prežívania. Živelný, čiastočne biografický film na slávnostnom otvorení v Bratislave predstaví Kaveh Daneshmand, umelecký riaditeľ Festivalu iránskych filmov. Podľa jeho slov „Bežec opisuje osudy malého hrdinu originálnou formou, ktorá sa úplne vzpiera obvyklým rozprávacím postupom. Pre režiséra Amira Naderiho, jedného z najdôležitejších postáv iránskej kinematografie, je Bežec vrcholom kariéry. Tento film je prvým porevolučným iránskym filmom a svoj príbeh rozpráva očami mladého chlapca, ktorý dokonale slúži ako jemná, ale pritom neomylná metafora iránskej spoločnosti ako takej. Som veľmi rád, že práve týmto výnimočným filmom otvárame celý festival.“
Ďalším výrazným filmom v programe festivalu je snímka Biely balónik (1995), debut režiséra Jafara Panahiho, ďalšieho z významných predstaviteľov tzv. iránskej novej vlny, ktorý za svoj celovečerný režijný debut získal Zlatú kameru na MFF v Cannes. Zaujímavosťou je, že scenáristom tohto filmu je Abbas Kiarostami, ďalší výrazný režisér iránskej kinematografie, známy aj slovenským divákom. Z jeho režijnej tvorby diváci na festivale uvidia snímku Kde je dom môjho priateľa? (1987), poetický film situovaný do rustikálneho prostredia na severe Iránu, ktorý mapuje napínavú cestu chlapca, snažiaceho sa nájsť domov svojho spolužiaka. Na pozadí chlapcovho pátrania sa vyjavujú láskavé medziľudské vzťahy ovplyvnené prísnou morálkou, ale i problematický svet dospelých. Na festivale sa odpremieta aj Kiarostamiho dokumentárny film Domáca úloha z roku 1989, považovaný za jeden z jeho najlepších titulov. Podľa mnohých kritikov v ňom Kiarostami zobrazuje témy, ku ktorým nie je možné napísať scenár. Bravúrne rozpracoval zdanlivo jednoduchý nápad, akým je nezáväzné rozprávanie sa so študentmi, či si radi robia domáce úlohy, v ktorom sa majstrovsky posúva od jedného žánru k druhému a ponúka zaujímavú emocionálnu výpoveď.
V programe festivalu je aj známy film Bahrama Bayazaiho Bashu, malý cudzinec (1986), tematizujúci integráciu minority, ktorý býva označovaný za najlepší iránsky film vôbec, ďalej Kľúč režiséra Ebrahima Forouzesha, realistický príbeh detí, postavených zoči-voči zložitej životnej situácii, ale aj snímky známe slovenskému divákovi. Medzi ne patrí napríklad film Korytnačky môžu lietať (2004) režiséra a scenáristu Bahmana Ghobadiho, ktorý v roku 2005 získal Cenu divákov na MFF Rotterdam. V kontexte ostatných iránskych filmov si diváci môžu pozrieť aj aktuálny iránsky film v našich kinách, strhujúcu manželskú drámu zo súčasného Iránu režiséra Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin (2011), držiteľa Oscara 2012 za Najlepší zahraničný film a ďalšie tituly. Podľa slov Kaveha Daneshmanda, zameranie na dieťa ako ústrednú tému festivalu umožnilo zostaviť ešte „ucelenejšiu kolekciu klenotov iránskej kinematografie, bez ohľadu na rok vzniku vybraného filmu.“
Viac: www.iranianfilmfestival.cz, www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk