6. ročník Filmového festivalu pre deti a mládež CINEDU od 23.9. – 6.10. 2024

MedziCinedunárodný festival filmov pre deti a mládež CINEDU 2024 sa už tradične uskutoční v Kine Považan v Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) Nové Mesto nad Váhom a tento rok už po druhý raz čiastočne aj v KKC Hviezda v Trenčíne. Špeciálne pre tínedžerov zostavený edukačný a filmový program bude začiatkom októbra pripravený v Bratislave.

V exkluzívnej slovenskej premiére prináša festival svojim mladým divákom opäť bohatý výber kvalitných a rôznorodých celovečerných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Výnimočne bohatý bude aj sprievodný program, pozostávajúci z prednášok o videogamingu, AI či bezpečnosti na internete a z dvojdňovej časti MediaLab. Filmový festival CINEDU je prvou a doteraz jedinou filmovou platformou na Slovensku špecializovanou výlučne na mladého diváka od 6 do 18 rokov.

Organizátori festivalu si počas rokov existencie festivalu proaktívne vybudovali dobré vzťahy so školami v Novom Meste nad Váhom a v okolitých obciach a filmové predstavenia sa počas týždňa zapĺňajú mládežou základných a stredných škôl. Tento rok organizátori pre školské predstavenia pripravili novinku: v spolupráci s českou Asociáciou pre filmovú a audiovizuálnu výchovu dali vypracovať tzv. pracovné listy k filmom. Tieto listy obsahujú informačný materiál a návod, podľa ktorého môžu pedagógovia aj deti o filmoch a témach v nich po filmovom predstavení ďalej diskutovať v škole alebo len o nich vo voľných chvíľach premýšľať. Týmto novým krokom sa CINEDU chce pridať k európskym filmovým festivalom pre deti a mládež, ktoré tiež považujú podporu filmovej gramotnosti za jeden zo svojich cieľov a filmové pracovné listy bežne používajú.

Filmový program 2024

Maxova farmaOrganizátori festivalu by sa ešte pred letom s vami radi podelili aj o prvé potvrdené festivalové tituly. Kanadský festivalový hit Maxova Farma (orig. Coco Ferme, angl. Coco Farm), réžia: Sébastien Gagné, je príbehom dvanásťročného Maxa, ktorý chce pomôcť svojmu zbankrotovanému otcovi, a spolu so svojimi kamarátmi úspešne založí ekologickú slepačiu farmu. Maxov geniálny plán predávať akcie miestnym obyvateľom prekonáva všetky očakávania, no neskôr narazí na výzvy zo strany veľkých poľnohospodárskych spoločností a prísnych byrokratických pravidiel. Film dostal na jednom z najprestížnejších nemeckých MFF pre deti a mládež SCHLiNGEL 2023 ocenenia Čestné uznanie Detskej poroty, Špeciálna cena MDR & Cena za najlepší medzinárodný film Klubu festivalových detí a na Film Fest Zlín 2024 Cenu detskej poroty za najlepší celovečerný film pre deti.

Ďalším z divácky príťažlivých filmov, tentoraz pre tínedžerov, je holandský film režiséra Raymonda Grimbergena Levica (orig. Leeuwin, angl. Lioness). Je to film s témami ako prispôsobivosť, odvaha a vytrvalosť, priateľstvo či nasledovanie snov. Život tínedžerky Rosi sa neočakávane zmení, Levicakeď sa musia s rodinou presťahovať zo Surinamu, Južnej Ameriky do Holandska. Keďže od malička veľmi rada hrala futbal, vo svojej novej krajine sa pridá k miestnemu dievčenskému tímu a rýchlo zistí, že vášeň pre hru jej môže pomôcť preklenúť medzeru medzi dôverne známym starým a úplne novým životom. Levica je inšpiratívny film o viere v samu seba, ktorý nám všetkým pripomína, že človek má nasledovať svoje sny!

Film bol medzinárodne ocenený na prestížnom talianskom MFF Giffoni 2023 cenami za Najlepší film v kategórii ELEMENTS +10 a Špeciálne ocenenie v kategórii Lete Special Award.

K ďalším veľmi očakávaným programovým titulom patria francúzsko-belgický celovečerný animovaný film Sirocco a Veterné kráľovstvo, režiséra Benoît Chieux, výherca Ceny diváka na MFF animovaných filmov Annecy 2023 a Ceny diváka na Svetovom festivale animovaných filmov v Záhrebe 2023.

Filmy uvedené v programe CINEDU budú aj tento rok bojovať o Cenu diváka, ktorú svojím hlasovaním určia mladí návštevníci kina cez týždeň aj návštevníci filmových programov cez víkend. SirrocoOcenený film bude za prítomnosti vážených hostí a podporovateľov festivalu vyhlásený počas premietania slovenských a českých filmov pre deti a mládež, v nedeľu 29. 9.

Hlavným organizátorom festivalu je Cinedu o.z. a spoluorganizátorom už od roku 2020 Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom a Kino Považan. Ambasádorkou MFF CINEDU je od jeho založenia v roku 2019 vážená slovenská herečka – pani Zuzana Kronerová. Rok 2023 prekonal svojou návštevnosťou, 2 500 divákov, očakávania organizátorov. Mesto Nové Mesto nad Váhom a jeho primátor Ing. František Mašlonka prevzali od roku 2023 nad festivalom záštitu.

Sme hrdí na to, že sme ako organizátori festivalu prekonali počiatočné finančné prekážky a že aj napriek tomu prinášame našim deťom a mládeži aj tento rok kvalitný program, aj keď v mierne zmenšenej podobe oproti roku 2023. Verný svojej tradícii, nadchádzajúci 6. ročník festivalu CINEDU opätovne prináša niekoľko pozitívnych noviniek, ako je napríklad zavedenie používania pracovných listov pre mladých divákov a ich pedagógov, ktoré dostanú ku každému navštívenému filmovému premietaniu. CINEDU chce týmto novým krokom prispieť k filmovej gramotnosti svojich divákov, podobne ako to robia iné európske filmové festivaly pre tieto vekové kategórie. Novinkou sprievodného programu bude tento rok aj Medialab, t. j. priestor, kde sa mládež bude môcť oboznámiť s novými technológiami ako VR (virtuálna realita) alebo videohrami, ktoré sa stávajú čoraz viac súčasťou ich života. Veľmi sa tiež tešíme z našej pokračujúcej spolupráce s KKC Hviezda v Trenčíne a špeciálnej časti programu pripravenej pre tínedžerov – Cinedu Teens Space v Bratislave,” uvádza riaditeľka a zakladateľka festivalu CINEDU Ľudmila Cviková.

Festival CINEDU 2024 doteraz podporili Audiovizuálny fond, Mesto Nové Mesto nad Váhom, Nadácia CEF, Nadácia SPP, Trenčiansky samosprávny kraj, Slovenský filmový ústav a iní.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.