Festival v Annecy uvedie až šesť slovenských snímok

Annecylogo24 resizeMedzinárodný festival animovaných filmov v Annecy patrí medzi najprestížnejšie medzinárodné podujatia v oblasti animovanej tvorby. V programe 48. ročníka uvedie šesť slovenských a koprodukčných diel, z toho dva dlhometrážne a štyri krátke filmy. Ide o doposiaľ najväčšie zastúpenie slovenskej kinematografie na tomto podujatí, päť z filmov bude v Annecy uvedených vo svetovej premiére. Festival sa uskutoční od 9. do 15. júna 2024 a jeho súčasťou je aj filmový trh MIFA.

Dlhometrážny animovaný film Keď život chutí (2024), ktorý vznikol technikou stop-motion, bude v Annecy súťažiť v sekcii Celovečerné filmy Contrechamp. Film rozpráva príbeh Kedzivotchuti resizedvanásťročného Bena, ktorý má problém s váhou, no nakoniec zistí, že v živote nie je dôležité, ako človeka vyzerá, ale ako sa cíti. Film režisérky Kristiny Dufkovej bude na festivale uvedený vo svetovej premiére. V novej sekcii nazvanej Annecy uvádza, ktorá prináša celovečerné filmy rôznych žánrov z celého sveta, sa v svetovej premiére premietne druhý slovenský dlhometrážny animovaný film Diplodokus (2024) režiséra Wojteka Wawszczyka. Táto animovaná rodinná komédia o malom zvedavom dinosaurovi vyzýva deti, aby verili vo vlastnú kreativitu, našli v sebe odvahu stáť si za svojím názorom a išli za svojím cieľom.

Vo festivalovej sekcii nazvanej Oficiálna súťaž krátkometrážnych filmov budú Slovensko zastupovať dve krátke animované snímky, obe budú uvedené vo svetovej premiére. Film Free the Chickens (2024) režiséra Matúša Vizára je o skupine aktivistov, FreeTheChickens resizektorí sa neúspešne pokúšajú o záchranu sliepok z veľkochovu, snímka Hurikán (2024) v réžii Jana Sasku zasa hovorí o pivnom dobrodružstve v jednej z najdivokejších častí Prahy. Obaja režiséri majú za sebou úspešné a oceňované študentské filmy. MatúšVizár za svoj film Pandy (2013) získal pred jedenástimi rokmi v Annecy Zvláštne uznanie v kategórii študentských filmov, krátko predtým si jeho film odniesol tretie miesto zo sekcie Cinéfondation na MFF Cannes. Režisér Jan Saska zasa získal za svoj film Happy End (2015) ocenenie ako najlepší študentský film v medzinárodnej súťaži na festivale Anifilm.

Svetovú premiéru na festivale v Annecy bude mať aj krátky animovaný film Zomrela som v Irpini (2024) v réžii Anastasiie Falileievy, ktorý rekonštruuje skutočný príbeh prežitia pomocou subjektívnej optiky, s magickou silou animácie, ktorá posúva civilné rozprávanie do nových významov. Film bude súťažiť v sekcii Perspektívy. Posledný z krátkych filmov, ktorý bude našu Ahojleto resizekrajinu na podujatí reprezentovať, je nový film úspešného slovenského režiséra Martina Smatanu Ahoj leto (2024). Snímka, ktorú režíroval spolu s Veronikou Zacharovou, bude uvedená v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov pre mladých divákov, aktuálne sa premieta vo svetovej premiére na festivale Animafest v Záhrebe. Film Ahoj leto vznikol technikou kombinujúcou stop-motion a kreslenú animáciu a sleduje rodinu, ktorá sa rozhodne vycestovať na dovolenku k moru, no po príchode na miesto zistí, že hotel nie je taký hviezdny, ako sľubovala cestovná agentúra. Predchádzajúci film oceňovaného režiséra Martina Smatanu Šarkan (2019) mal svetovú premiéru na festivale Berlinale a v Annecy zaň získal Cenu mladých divákov.

Medzinárodný festival animovaných filmov v Annecy je celosvetovo renomované podujatie venované animácii, zúčastňujú sa ho významné osobnosti z oblasti animovaného filmu, festival zároveň prezentuje kreatívne a rozmanité animačné štýly a techniky. Tento rok sa do jeho programu prihlásilo 3 400 filmov zo sto krajín sveta. Pre slovenskú kinematografiu je účasť na tomto podujatí veľkým úspechom. „Festival v Annecy patrí bezpochyby medzi najzásadnejšie podujatia v oblasti animovanej tvorby. O svoje miesto v programe každoročne súperia tisíce filmov a konkurencia je veľmi veľká,“ hovorí Lea Pagáčová z Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu, ktorá sa venuje prezentácii animovanej tvorby. „Po minulom ročníku, keď festival uviedol štyri slovenské a koprodukčné filmy, je tento rok ešte priaznivejší. Ide o doposiaľ najväčšiu účasť v histórii samostatného Slovenska a zároveň jasný signál, že minulý rok nebol šťastnou náhodou, ale dôkazom dobrej kondície slovenskej animovanej tvorby. Prostredníctvom týchto filmov môžu diváci v Annecy spoznať naše talenty i koprodukčné možnosti a infraštruktúru, ktoré umožnili ich vznik. A to je najlepšia reklama, akú slovenská animácia môže mať.“

Počas festivalu sa, podobne ako na festivaloch v Berlíne alebo v Cannes, koná aj medzinárodný filmový trh MIFA, na ktorom sa zúčastňuje svetová špička animácie. Okrem filmových projekcií sa na trhu konajú dôležité pracovné stretnutia, profesionáli nadväzujú zahraničné kontakty, vytvárajú dôležité partnerstvá a prehlbujú existujúce spolupráce. Organizátormi prezentácie slovenskej animovanej tvorby na MFAF v Annecy sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Asociácia producentov animovaného filmu (APAF).

 

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.