Na Cinematiku profil dánskeho režiséra

cinematik-logo_resizeTradičná retrospektívna sekcia nazvaná Rešpekt na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik predstavuje kompletnú tvorbu jedného z najtalentovanejších a najoriginálnejších mladých dánskych režisérov súčasnosti Nicolasa Windinga Refna.

Nicolas_Winding_Refn_Photo_by_LIV_CORFIXEN_resizeRefn sa narodil 19. septembra roku 1970 v Kodani, kde žil do svojich ôsmich rokov, než sa spolu s rodičmi presťahoval do New Yorku. Ako osemnásťročný sa vrátil späť do Kodane a absolvoval tam strednú školu. Po jej úspešnom ukončení sa opäť presunul do Spojených štátov, kde študoval herectvo. To už sa blížilo jeho veľké životné rozhodnutie. Bol prijatý na prestížny Dánsky filmový inštitút (čo sa pošťastí len šiestim záujemcom raz za dva roky) a zároveň mal ponuku od dánskeho producenta, dávajúcu mu možnosť nakrútiť si svoj prvý celovečerný film. Refn sa odvážne rozhodol nenastúpiť na prestížnu filmovú školu a namiesto toho sa pustil do realizácie svojej nízkorozpočtovej dlhometrážnej prvotiny. Tak v 24 rokoch scenáristicky a režijne debutoval snímkou nazvanou Pusher prinášajúcou nekompromisný pohľad do kodaňského podsvetia. Spočiatku o film v zahraničí nebol záujem, ale nakoniec ho kúpila jedna britská distribučná spoločnosť a zaznamenala s ním skvelé ohlasy, takže sa snímka rýchlo začala šíriť po svete. Kariéra mladého režiséra bola úspešne rozbehnutá.

Nasledovala ďalšia drsná štylizovaná dráma Bleeder, ktorá získala prestížne ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch po celom svete. Refnov tretí celovečerný film Strach X bol jeho anglicky hovoreným debutom. John Turturro si v ňom zahral úlohu zamestnanca bezpečnostnej služby, zúfalo pátrajúceho po vrahoch svojej manželky. Nasledujúce dva roky pracoval Refn ako scenárista, režisér a producent na dvoch pokračovaniach svojho debutu Pusher (S rukami od krvi: Pusher II a Som anjelom smrti – Pusher 3).

Už v roku 2006 začal pracovať na filme podľa vikingských ság, ktoré mu matka údajne čítavala v detstve. Počas príprav tohto projektu však ešte stihol napísať a zrežírovať snímku Bronson – sureálny životopis neslávne známeho britského väzňa Michaela Petersona – a až po ňom dokončil svoj vikingský projekt Valhalla Rising. Táto metafyzická meditácia o objavovaní nového sveta je jeho zatiaľ posledným filmom.

V roku 2000 získal Nicolas Winding Refn za svoje dielo Cenu Carla Theodora Dreyera a v roku 2006 Cenu Emerging Masters Award v Seattli. Retrospektívy jeho diela boli uvedené na festivaloch Golden Horse Festival v Taipei v roku 2006 a na festivale Cinema Jove vo Valencii v roku 2007, kde získal aj Cenu za celoživotné dielo.

Sekcia Rešpekt: Nicolas Winding Refn je spoluorganizovaná s Veľvyslanectvom Dánskeho kráľovstva a Dánskym filmovým inštitútom.

Vyhľadaj

2percenta

220x220stavoing

Táto webová lokalita používa súbory cookie pre lepšie používateľské prostredie. Ochrana osobných údajov tým nie je dotknutá.